Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 септември 2019
Мислења
79
Поени од реакции
63
Здраво на сите,
Се извинувам однапред ако прашањево не за темава.
Сакам да ја почнам процедурава со умреница од прабаба родена 1900 година.
Дали во матично тука ќе ми дозволат јас да поднесам барање и да подигнам или ќе мора мајка ми (баба ми е почината) како по директен потомок ?
Друго имал ли некој искуство со вадење умреница ако незнаеш точен датум на починување. Пример, знам прва половина на Март 19XX и на која Адреса и Општина.
Ви благодарам.
Јас во Скопје кога вадев изводи за происход се изнамачив да извадам умреница за дедо ми бидејќи исто не ја знаев точната дата на раѓање. Тие паразитите во матично ич не се замараат, ако им пополниш барање со точни податоци ќе ти го извадат изводот ако не нема. Морав луѓе да барам за да извадам. По втор пат кога вадев поднесов и за мене и за татко ми и дедо ми бидејќи и двајцата се починати. Паразитот во матично не ми веруваше дека татко ми е починат, мислеше да не лажам па морав да чекам да провери зашто ако бил жив лично тој ќе морал да извади умреница за дедо ми. И уште нешто...тогаш ( лани)ги чекав изводите да бидат готови три месеци

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
А во ист град на прадедото мораш да ваѓаш извод или може и од други градови во МК да се ваѓа за било каде?
 
Член од
6 април 2017
Мислења
332
Поени од реакции
444
Slab posrednik Bate.... Koa vekje stignalo pismoto, ti bi trebalo vekje Da imas Egn, on ima sredeno Se, Sega samo kalkulira so vreme I tura do Bg I nazad :) moj prijatel go podigna Ukazot 5 Noemvri... Se slikase vo Vtornikot vo BT... Taka Da OS covek do covek ima razlika, koj sovet dosaduvaj na posrednikot,, isto ko kola na servis ko kje odnesis :) Majstore do kaj e, inace ce cekas red :) Se nadevam me svakjas pozzz is to pobrzo da zavreses :)
[/QUOTE]
Ok neka kalkulira, ako ne mu trebat pari.Jas mozam da si idam i sam pa da si ja dovrsam rabotata i so pomalku pari od so treba da mu doplatam koga ke ja ,zavrsi rabotata,Inaku ednas dva pati pojke ne go prasuvam.Edino so treba da prezalam se 70 te evra so mu gi dadov dosega ama ke najdam nacin i niv da mu gi naplatam.[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:


Ќе им објасни некој на идиотиве од новинари во Севернава дека во ова нема ништо скандалозно, туку е така по Закон и дека буквално секоја општина во Бугарија ја има истата "услуга"?

Уствари, не мора да им се објаснува на медиумиве наши ништо. Место со аргументи, со дебилност се замајува јавноста, а тоа повлекува уште поглупави реакции од населението.

Впрочем, ќе скршнам малце од темата, но - она што го видов денес пред Конзулат Битола, онаа бројка луѓе плус уште многу други што ги знам што се во процедура за државјанство, најдобро е за политички теми на тема релации МК-БГ, да си седат мирни.
Severnjacki idiotizam!
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2019
Мислења
79
Поени од реакции
63
А во ист град на прадедото мораш да ваѓаш извод или може и од други градови во МК да се ваѓа за било каде?
Во Скопје во матично во центар можеш да вадиш од кое родно место сакаш а за другите градови незнам. Можеш да видиш на нивната страна и онлајн да поднесеш барање само треба сите податоци да ги имаш и има опција од таму да го подигнеш или по пошта да ти го пратат

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Во Скопје во матично во центар можеш да вадиш од кое родно место сакаш а за другите градови незнам. Можеш да видиш на нивната страна и онлајн да поднесеш барање само треба сите податоци да ги имаш и има опција од таму да го подигнеш или по пошта да ти го пратат

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Fala mnogu !
 
Член од
2 јануари 2019
Мислења
19
Поени од реакции
7
Треба да поднесам дополнителни документи во Софија и преводот го правам во Скопје.
Дали треба да ги однесам да ги легализирам прво во амбасада па после да ги пратам заедно со молбата по пошта во Правосудие?
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Треба да поднесам дополнителни документи во Софија и преводот го правам во Скопје.
Дали треба да ги однесам да ги легализирам прво во амбасада па после да ги пратам заедно со молбата по пошта во Правосудие?
somo so posrednik ama da ti dade brojce deka gi odnel!
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
6
Поени од реакции
35
Здраво дечки! Удостоверението ми е пратено во Битола. Дали може да ми препорачате некој поуздан посредник кој може да ка заврши работата до крај (пасош и лк) без да се оди во Софија за сликање ЕГН и слично?
 
Член од
2 јануари 2019
Мислења
19
Поени од реакции
7
somo so posrednik ama da ti dade brojce deka gi odnel!
Посредникот не сака да ги поднесе и затоа морам сам да ја бркам оваа работа.
Автоматски споено мислење:

somo so posrednik ama da ti dade brojce deka gi odnel!
Посредникот не сака да ги поднесе и затоа морам сам да ја бркам оваа работа.
 
Член од
2 јануари 2019
Мислења
19
Поени од реакции
7
somo so posrednik ama da ti dade brojce deka gi odnel!
Посредникот не сака да ги поднесе и затоа морам сам да ја бркам оваа работа.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
26
Moze nekoj od ovie dobri posrednici da ni kaze zosto se zastana vo Bugarija i da li mozat da ispratat pismo do ministerstvoto vo sorabotka so bugarskite klubovi da pocnat veke da rabotat nesto!
Ova veke nema smisla.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.957
Moze nekoj od ovie dobri posrednici da ni kaze zosto se zastana vo Bugarija i da li mozat da ispratat pismo do ministerstvoto vo sorabotka so bugarskite klubovi da pocnat veke da rabotat nesto!
Ova veke nema smisla.
Po veke 100 pati kazano RABOTAT od zadolzitelna vo finalna.... Od finalna vo polozitelno .... Se menjaat statusite ... Mala pauza vo vrska so ukazite ke pocnat kaj i da e
 

Kajgana Shop

На врв Bottom