Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

G90

Член од
21 март 2018
Мислења
5
Поени од реакции
12
Imaat oni limit kolku moze da davaat drzavjanstva na godisno nivo...
Каде е дефиниран тој лимит? Нема лимит за државјанствата кои ги издаваат Португалија, Шпанија, Италија или Франција на (често етнички мешани генерации наназад) државјани од Јужна Америка или Африка? Ајде, ќе каже некој не може да ја споредуваш Бугарија со нив, ок. Од 2011 па наваму Унгарија има издадено 1,1 милион државјанства преку поедноставена процедура воведена таа година. 2011-2015 издадени се: 130,000 на државјани на Србија; 120,000 на државјани на Украина. Романија има издадено повеќе стотици илјади државјанства на државјани на Молдавија, 1 милион ако земеме изјава на поранешен романски претседател за точна. За нив изгледа нема таков лимит. Сите забелешки од ЕУ се однесувале само на шемата "пари за државјанство".
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
64
Поени од реакции
71
vo princip umrenica se vadi od mestoto od kade e zavedeno pocinatoto lice, primer od dedomi vadev od Maticnoto vo Madzari, ako e od drug grad isto treba da odis od drug grad.
Ako ne znaes datum e malku potesko duri i ne se ni nafakaat. treba da znaaes i vo koja opstina e zaveden, primer Kisela Voda, Madzari, Centar, dali e vo bolnica pocinato liceto ili doma, seto ova ke ti pomogne da gi najdat vo knigite...
Osven ako nemas vrski ili da gi zamolis tie na shalter, pa probaj da odis vo vreme koga nema mn guzva.
Za tebe, drugiot predok, za koi gi znaes site podatoci izvadi si online, plati si postarina na lice mesto ke ti donesat (Za podignje samo vo centralnto odi da si podignes, drugite opcii ne gi biraj, poso jas taka 2pati vadev i plakav)
Автоматски споено мислење:


ako ja znaes opstinata kade e zavedena koga e pocinata, jas bi ti preporacala majka ti da odi (kako direkten predok) i da pobara da izvadi od tamu. Bidejki mislam deka tie infromacii (knigi) gi cuvaat lokalno. Barem mene taka mi kazaa i taka pravev.
Ako uspees da najdes nekoj poznat kje izvadis se od bilo koe maticno. Jas sum od karpos i site dokumenti od dedo,tatko i moi gi izvadiv za eden den u Aracinovo.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
594
Поени од реакции
2.070
Koj kaza? Nema ukazi i komisijata ne raboti normalno.
Gledame deka ne e kako sto treba.
Не треба него никој да му каже, како ќе му се сони - така.
Ќе седне од сабајле, ќе отвори форум и ќе започне: Ајјјјдеееее денес укази ќе имааааа.

или

Рано е, нема сега укази, сите знаеме дека тоа е во ред. Ширете позитива.

И така идиотот со години.
(не си го забележал само, а реплицирање со таквите е бадијала изгубено време - амеби.)
 
Член од
25 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
26
Не треба него никој да му каже, како ќе му се сони - така.
Ќе седне од сабајле, ќе отвори форум и ќе започне: Ајјјјдеееее денес укази ќе имааааа.

или

Рано е, нема сега укази, сите знаеме дека тоа е во ред. Ширете позитива.

И така идиотот со години.
(не си го забележал само, а реплицирање со таквите е бадијала изгубено време - амеби.)
Постои ново правило: ако ништо не се случи две недели, во ред е, но ако нема ништо трета недела, тогаш е опасно хахахах
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
С'здава се Консултативен с'вет к'м Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина - Политика - Новини (novini.bg)


Za 3 meseci ovoj konsultativen sovet kje bide gotov?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.630
Поени од реакции
2.383
С'здава се Консултативен с'вет к'м Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина - Политика - Новини (novini.bg)


Za 3 meseci ovoj konsultativen sovet kje bide gotov?
Автоматски споено мислење:

So ovoj sovet definitivno ke se olesni procedurata kako i da e veke kolku tolku ke ima red vo ova bezredie. Faktot deka se ke se vrsi vo edno mesto i ke nema veke zagubeni dokumenti e odlicno
 
Член од
4 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали знај некој за колку време стига происход доколку документите се поднесени во конзулатот во Битола?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
75
Поени од реакции
73
Здраво на сите,
Се извинувам однапред ако прашањево не за темава.
Сакам да ја почнам процедурава со умреница од прабаба родена 1900 година.
Дали во матично тука ќе ми дозволат јас да поднесам барање и да подигнам или ќе мора мајка ми (баба ми е почината) како по директен потомок ?
Друго имал ли некој искуство со вадење умреница ако незнаеш точен датум на починување. Пример, знам прва половина на Март 19XX и на која Адреса и Општина.
Ви благодарам.
Јас вадев минатиот месец, без проблем, ништо не бараат, само барање пополнуваш. Отприлика им кажуваш кога починала, и на која адреса.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
121
Поени од реакции
148
ako pisis ovde ke ubrzaat?
Nema da ubrzaat, no ke im koristi analizata sto nekoj ja napravil vrz osnova na informaciite na bibo za da se orientira sto da ocekuva ako prodolzi ova tempo. Megjutoa ako nekoj veke go pominal toj status kako @Goran_D i ne go interesiraat analizi za drugi statusi ne znaci deka treba so nepotreben post da soli pamet.
Od pozitiva, i nagadjanja i uraaaa nemame nikakva korist, samo trupanje na nepotrebni postovi
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2010
Мислења
216
Поени од реакции
63
После подигнат указ во Битола откако ќе стигне писмото во општина која е процедурата за ЕГН без посредник?
 
Член од
4 март 2021
Мислења
5
Поени од реакции
2
Јас вадев минатиот месец, без проблем, ништо не бараат, само барање пополнуваш. Отприлика им кажуваш кога починала, и на која адреса.
Во општината каде што починал предокот беше ?

Денес ме шеткараа малце и немав успех. Првин електронски бараа во дирекцијата по филтер име, презиме итн. ама ништо. Не ни верував така дека ќе може за лице починато 90тите.
Па отидов по нивна насока во Кисела Вода (иако лицето е починато во Карпош). Таму се разбира ми објаснуваа како изгледа системот за пополнување и дека ако ги нема сите податоци нема да ја "пушти" системот да поднесе или листачите нема да бараат.
Се убедивме некако ама се фати за дека треба директен предок, fair enough ќе пробам од Понеделник така па да видиме.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Во општината каде што починал предокот беше ?

Денес ме шеткараа малце и немав успех. Првин електронски бараа во дирекцијата по филтер име, презиме итн. ама ништо. Не ни верував така дека ќе може за лице починато 90тите.
Па отидов по нивна насока во Кисела Вода (иако лицето е починато во Карпош). Таму се разбира ми објаснуваа како изгледа системот за пополнување и дека ако ги нема сите податоци нема да ја "пушти" системот да поднесе или листачите нема да бараат.
Се убедивме некако ама се фати за дека треба директен предок, fair enough ќе пробам од Понеделник така па да видиме.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
На електронски филтер со име и презиме може да се најде за пра предок? без години и точни дати?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.392
Поени од реакции
146
Nema da ubrzaat, no ke im koristi analizata sto nekoj ja napravil vrz osnova na informaciite na bibo za da se orientira sto da ocekuva ako prodolzi ova tempo. Megjutoa ako nekoj veke go pominal toj status kako @Goran_D i ne go interesiraat analizi za drugi statusi ne znaci deka treba so nepotreben post da soli pamet.
Od pozitiva, i nagadjanja i uraaaa nemame nikakva korist, samo trupanje na nepotrebni postovi
Se prasuva ednas, ne pet postovi nepotrebno posledovatelno.
Mu kaza tamu barselona23 i drugi clenovi do kaj e.
Momentalno ima promeni vo polozitelno.
Od tvojov post kakva korist imame?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom