Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.181
Taka mi vika posrednikot za da moze da pusti molbata direktno vo sofija da go pratat drzavjanstvoto tuka
Сака само пари да ти земе, ништо повеќе, впрочем како и сите посредници.
Сврти некоја страна наназад имаш урнек за молба како треба да изгледа. Таа е за конзулат во бт, а на темата има и за амбасада во ск (постирани се поназад, ако не најдеш прати ми лп кога ќе сум на лаптоп ќе ти испратам).

Затоа темата си бара модераторство, пошто во морето на бесмислени реплики се губат значајни информации.
 
Член од
31 октомври 2016
Мислења
101
Поени од реакции
355
Da prasan da ne zgresam posrednikot mi vika da mu dadam polnomosno i da dadam kopija od pasos i on da pustel u pravosudie dali e vo red da go storam toa ili da si pustam sam molbata vo pravosudie preku posta sovet ?
Треба да му дадеш полномоштво за да ја достави молбата наместо тебе, за да не мора да ја испраќаш по пошта или сл.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Дали зае неклој дали поминува на граница пцр тест правен на државно, во ковид центрите?
 
Член од
11 март 2019
Мислења
49
Поени од реакции
76
Zdravo kolku se ceka odkoga ke stigne molbata vo ministerstvo dodeka ja pustat vo ambasada?
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Taka mi vika posrednikot za da moze da pusti molbata direktno vo sofija da go pratat drzavjanstvoto tuka
Polnomosno za pystanje molba prvpat slusam.
Сака само пари да ти земе, ништо повеќе, впрочем како и сите посредници.
Сврти некоја страна наназад имаш урнек за молба како треба да изгледа. Таа е за конзулат во бт, а на темата има и за амбасада во ск (постирани се поназад, ако не најдеш прати ми лп кога ќе сум на лаптоп ќе ти испратам).

Затоа темата си бара модераторство, пошто во морето на бесмислени реплики се губат значајни информации.
За праќање молба не треба полномошно тоа можеш и ти да го направиш уште утре како што ти пишаа, очигледно сака да ти земе пари. Мислам дека полномошно му треба само за кога ќе вади ЕГН за тебе ,за потоа да завршите побргу може затоа ти рекол да направите полномошно.
Автоматски споено мислење:

Kako stoi kaj vas @Tina Gjo @Aleksandar 92 @Meh jas Samo sto vrtev vo opstina se uste nema nisto vie mozebi pred mene veke imate stasano samo sto spodelia inf deka od bitova na 19/11 isprateno a veke stignato so srekja
Ќе се слушнам со посредников деновиве па ќе видиме.Тој има некоја таму што работи па веднаш проверат и му пишат на Вибер.
 
Последно уредено:
Член од
8 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
39
Здраво друштво. Имам прашање околу поднесените документи.

Моментално сум на финален прглед - крштеница од дедо плус потврда од прадедо роден пред 1918. При подавање дополнителни документи оставив и копија од бугарски пасош на вујко но без негов извод, пошо посредникот не ми побара. Е сега ми е малку мисла дали требаше заедно со копијата од пасошот да поднесам и негов извод? Посредникот ми рече дека ги имам сите потребни докоменти и нема потреба од ништо плус. Али малку ми е нелогично што оставив копија од пасош на вујко без да се поврзам со него со извод. Мислите ли дека ќе поминам и вака или сепак да доставам и негов извод?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.181
Здраво друштво. Имам прашање околу поднесените документи.

Моментално сум на финален прглед - крштеница од дедо плус потврда од прадедо роден пред 1918. При подавање дополнителни документи оставив и копија од бугарски пасош на вујко но без негов извод, пошо посредникот не ми побара. Е сега ми е малку мисла дали требаше заедно со копијата од пасошот да поднесам и негов извод? Посредникот ми рече дека ги имам сите потребни докоменти и нема потреба од ништо плус. Али малку ми е нелогично што оставив копија од пасош на вујко без да се поврзам со него со извод. Мислите ли дека ќе поминам и вака или сепак да доставам и негов извод?
1. Достави, ништо не те кошта иако побрза и посигурна варијанта ти е дедото/падедото него вујкото.
2. Зошто побогу комплицирате? Доколку имаш сигурна линија по прадедо + документи од дедо одиш со тоа. Енде, крај на муабет.

Како и да е, мое мислење е дека ќе биде се во ред и со документите кои веќе ги имаш пратено. Со среќа!
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
EXTRA! Thanks.

Се јавувам утре да проверам.

И честитки за сите со добиен Указ. :)
Автоматски споено мислење:



Ќе проверам утре изутрина. Ќе информирам.

Среќно!

Thanks.
Хмм...се јавив пред минутка.

Велат дека сеуште го нема моето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom