Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
61
Честитки за указите,ајде блиску е блиску :)
П.С.Можи да пишите кое бројче 22../2018
Фала и уште еднаш ЧЕСТИТКИ

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
[/QUOTE
prepiska 229**/2018
Автоматски споено мислење:

Dali ja sho imav D viza od erazmus vo pasos treba da nosam potvrda za neosuduvanost od Bugarija??
Neee. Samo ako si izvadil lk
 
Член од
25 јануари 2020
Мислења
11
Поени од реакции
2
Zdrvo kako e mozno se slikav za pasos vo sk ambasada 19.11.2020 i seuste ne e gotov a posle mene prijatel se slikase okolu 20.12.2020 i mu zvonija denes deka e gotov
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Pismoto za zajavlenie na adresa e stignato vo opstina sredec. Podignato udostoverenie 19.11.2020.
EXTRA! Thanks.

Се јавувам утре да проверам.

И честитки за сите со добиен Указ. :)
Автоматски споено мислење:

Kako stoi kaj vas @Tina Gjo @Aleksandar 92 @Meh jas Samo sto vrtev vo opstina se uste nema nisto vie mozebi pred mene veke imate stasano samo sto spodelia inf deka od bitova na 19/11 isprateno a veke stignato so srekja
Ќе проверам утре изутрина. Ќе информирам.

Среќно!

Thanks.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Поздрав до сите и честитки!!!
Едно прашање: дали мојот брат може да земе пасош директно преку мене без да аплицира со стар документ или мора да ја заврши целата постапка од почетокот дабч ... итн. Имам пасош, нашите родители немаат.
Најдобро со стар документ мислам дека е, односно цела постапка преку предок/ДАБЧ/БККС потврда, итн. За да се биде сигурен дека ќе биде во ред.

Твоите документи се прилог на погорните, во пакет сето тоа нека оди.
 
Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Da prasan da ne zgresam posrednikot mi vika da mu dadam polnomosno i da dadam kopija od pasos i on da pustel u pravosudie dali e vo red da go storam toa ili da si pustam sam molbata vo pravosudie preku posta sovet ?
 
Член од
17 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Најдобро со стар документ мислам дека е, односно цела постапка преку предок/ДАБЧ/БККС потврда, итн. За да се биде сигурен дека ќе биде во ред.

Твоите документи се прилог на погорните, во пакет сето тоа нека оди.
благодарам. проблемот е во тоа што никој повеќе не може да го најде тој документ. Сигурен сум дека ми го вратија кога го подигнав државјанството во Софија пред две години. Имам само копија. Не знам дали ќе успее.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Поздрав до сите и честитки!!!
Едно прашање: дали мојот брат може да земе пасош директно преку мене без да аплицира со стар документ или мора да ја заврши целата постапка од почетокот дабч ... итн. Имам пасош, нашите родители немаат.
Ne moze dirrktno prrku tebr, mora najprvo da aplicira za proishod vo DABC. Napravete ja ista postapka kako ti sto si pravel (najverojatno): izvodi od brat ti, tatko/majka, dedo, pradedo da se povrze, prevede i legalizira na bugarski, potvrda od bg zdruzenie. Ako ima star dokument super i plus tvojot Bg pasos kopija vo prilog, da se povrze so izvod od tebe kako dokaz deka ste braka, isto prrveden i legaliziran + site drugi dokumenti lekarsko, neosuduvan, molbi i ne znam sto bese uste nesto i pravec vo DABC ili vo ambasada/konzulat. Mora se od pocetok. Pozdrav.:pistoldz:
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Друштво некој да има закажувно за произход во ДАБЧ ,можи ли да се закажи преку сајтот или со посредник треба да се заврши работата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom