Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
9 јануари 2011
Мислења
417
Поени од реакции
563
@Генерал изгорен си Генерал да бидиш макар на виртуелниот свет да имаш моќ акцес хуухуууу
Најјак си Генерале, иначе те поддржувам се сложвам со тебе би те предложил за Генерал на Форумот.
Кажи сега како Админ ние од 25 Јуни кога да очекуваме Указ/Отказ?
Поздрав Шефе, двата клошари Недела проверваме Кајгана и со Бранко се токмиме хуухуу
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Zdravo imam ukaz N:276/2020 preku posrednik sum slobodni termini ima kraj na noemvri ima li nacin za pobrzo da se zeme?
со среќа што си земал Указ, а твојот посредник незнае да ти каже дали можеш побрзо?
Очигледно не знае не е лошо да си помагаме :)
Има шанси, ќе испратиш до Министерство за Правосудие копија од пасош + МОЛБА да ти го испратат указот во Амбасада во Скопје или Конзулат во Битола, МОЛБАТА ја имаш како изгледа неколку страни наназад ќе ја испечатиш и можеш уште утре во пошта 130-140 денари за неколку дена е во Софија. Указот го испраќаат за неколку недели до месец, ќе се јавуваш во АМбасада или Конзулат кога ќе ти потврдат дека е стигнат одиш да го подигнеш (носиш 3 слики пасошки формат, 2 копии од пасош, 25 евра уплатени во уни банка они знаат само кажи и за државјанство ми се, 10 евра во евра за на шалтери). Таму ќе добиеш лист пополнуваш на бугарско писмо име презиме податоци и адреса во Бугарија(најчесто ЛЕГЕ 6 општина средец). После чекаш и чекаш и чекаш после 2ипол месеца се јавуваш во општина средец прашуваш дали писмото за тебе стигнало(исто тука го има бројот неколку страни назад). Обично треба да поминат 3 за да стигне дипломатска пошта до Софија, кога ќе ти потврдат дека писмото е стигнато фаќаш добар посредник и ти вади ЕГН и се сликаш во исти ден и добиваш пасош за 1,3 или 30 денови зависи колку ќе платиш.
Инаку оваа информација би те коштала повеќе, вака ќе те кошта едно кафе ако доаѓаш во Штип :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.260
@Генерал изгорен си Генерал да бидиш макар на виртуелниот свет да имаш моќ акцес хуухуууу
Најјак си Генерале, иначе те поддржувам се сложвам со тебе би те предложил за Генерал на Форумот.
Кажи сега како Админ ние од 25 Јуни кога да очекуваме Указ/Отказ?
Поздрав Шефе, двата клошари Недела проверваме Кајгана и со Бранко се токмиме хуухуу
Зошто се тригерна? Пошто секој втор пост ти е офтопик?

Еве ќе добиеш пасош и? Ќе одиш во ЕУ?
Знаеш јазик, било кој?

Знаеш нешто повеќе за местото каде ќе одиш?
Знаеш некој занает?
Знаеш каде и во кои институции мора да бркаш документи?

Или ЕУ (бугарскиот пасош) магично ќе ти ги реши сите проблеми?

Наместо да дремиш на темата со хихи хаха досетки и да се понашаш како некоја тетка, земи учи нешто (јазик, занает, вештина некоја која ќе ти користи за да не зјаеш во празно со пасошот во рака).

Во спротива, за тебе ќе важи она веќе добро познатото: Ти излезе од селото, но не и селото од тебе.

п.с. за што и да те интересира дополнително, имаш приватни пораки, дојди - ќе ти нацртам.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
За другарот кој сеуште е на положително испративме само молба без копија од пасош, има ли шанси заради тоа да не го испратат во Амбасада? Да пратиме повторно со копија од пасош или?
Ke ti dademe za nekoj den odgovor , vojkan koj dobi na ista data ukaz so mene ima vakov slucaj, do sreda ke znaeme dali proaga ili ne .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
417
Поени од реакции
563
Зошто се тригерна? Пошто секој втор пост ти е офтопик?

Еве ќе добиеш пасош и? Ќе одиш во ЕУ?
Знаеш јазик, било кој?

Знаеш нешто повеќе за местото каде ќе одиш?
Знаеш некој занает?
Знаеш каде и во кои институции мора да бркаш документи?

Или ЕУ (бугарскиот пасош) магично ќе ти ги реши сите проблеми?

Наместо да дремиш на темата со хихи хаха досетки и да се понашаш како некоја тетка, земи учи нешто (јазик, занает, вештина некоја која ќе ти користи за да не зјаеш во празно со пасошот во рака).

Во спротива, за тебе ќе важи она веќе добро познатото: Ти излезе од селото, но не и селото од тебе.

п.с. за што и да те интересира дополнително, имаш приватни пораки, дојди - ќе ти нацртам.
Село весело 4 години живеев Германија и Java учам, арно ми кажа ќе останев чаљо... Фала Генерале
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Primer jas so intervju vo Ambasada Skopje seuste nemam promena deka e praten vo Ambasada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
40
Поени од реакции
34
Zdravo imam ukaz N:276/2020 preku posrednik sum slobodni termini ima kraj na noemvri ima li nacin za pobrzo da se zeme?
Da ima ama preku bitola no ako odish vo sofija i licno ja podadesh molbata vo ministerstvo ke ti bide prateno za dve nedeli vo bitola drzavjanstvoto. potoa drugata procedura ponataka
Автоматски споено мислење:

Da ne ja ima nekoj molbata za populnuvanje na adresa vo sofija no za preku bitola
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
Da ima ama preku bitola no ako odish vo sofija i licno ja podadesh molbata vo ministerstvo ke ti bide prateno za dve nedeli vo bitola drzavjanstvoto. potoa drugata procedura ponataka
Автоматски споено мислење:

Da ne ja ima nekoj molbata za populnuvanje na adresa vo sofija no za preku bitola
врти назад 20-30 страни некој ја имаше ставено молбата
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.260
Село весело 4 години живеев Германија и Java учам, арно ми кажа ќе останев чаљо... Фала Генерале
Нема проблем за тебе, повели и друг пат.
Сега, продолжи со офтопик, да не ти сметаме.
Ташак.
 
Член од
23 април 2019
Мислења
73
Поени од реакции
148
E vaka sega forumdzii diplomatskata posta ili da bidam po konkreten vo ambasada koga potpolnuvam za adresata na ziveenje dali moze da stigne pobrzo do opstinata vo bugarija ili normalnata procedura e taa od 2.5-3meseci?
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
28
Neznam sto tolku fama ae diga okolu podiganje drzavjanstvoto dali preku ambasada ili prku Sofija,pa po nekoja moja procenka vremeto za pasos vo raka e isto,molba pa stignalo ne stignalo vo opstina,pa diplomatska posta prakat na sekoj dva,tri meseci,pa moeto ne stignalo,zosto?dobar posrednik pa los posrednik.Jas imam ukaz potpisan na 13 noemvri i zakazav odma za podiganje vo Sofija bidejki tamu i za prv pat podnesov termin imam za 20avgust vremeto leta ko sme cekale tolku ke pocekame i toa da pomine,uste edno 7 meseci i zdravje ke imame pasos,i sto posle toa?Rabotata so kovid19 edvaj cekame da zavrsi,vakcini i trista gluposti,oni sega ne dupat so nov vid na kovid britanski soj,pa kovid pasosi,neznam kako se toa ke zavrsi,aj se nadevam na arno ke da e.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
159
Поени од реакции
319
E vaka sega forumdzii diplomatskata posta ili da bidam po konkreten vo ambasada koga potpolnuvam za adresata na ziveenje dali moze da stigne pobrzo do opstinata vo bugarija ili normalnata procedura e taa od 2.5-3meseci?
За жал мора да се чека, нема друг начин.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Neznam sto tolku fama ae diga okolu podiganje drzavjanstvoto dali preku ambasada ili prku Sofija,pa po nekoja moja procenka vremeto za pasos vo raka e isto,molba pa stignalo ne stignalo vo opstina,pa diplomatska posta prakat na sekoj dva,tri meseci,pa moeto ne stignalo,zosto?dobar posrednik pa los posrednik.Jas imam ukaz potpisan na 13 noemvri i zakazav odma za podiganje vo Sofija bidejki tamu i za prv pat podnesov termin imam za 20avgust vremeto leta ko sme cekale tolku ke pocekame i toa da pomine,uste edno 7 meseci i zdravje ke imame pasos,i sto posle toa?Rabotata so kovid19 edvaj cekame da zavrsi,vakcini i trista gluposti,oni sega ne dupat so nov vid na kovid britanski soj,pa kovid pasosi,neznam kako se toa ke zavrsi,aj se nadevam na arno ke da e.
Ne ti e dobra logikava , jas potpisan ukaz februar prv sloboden termin 20 noemvri za podiganje. Molbata za nedela dve ke ja sredis i go imas ukazot za mesec dena. Posle cekas za adresa i maticen max neka se 4 meseci ke zavrsis rabota. A zamisli da cekam noemvri od noemvri use 3 meseci 2022 pasos u raka. Nema logika da se odi preku sofija. No pak ke kazam sekoj si znae kako mu e planot. Nekoj sakas pobrzo i bara nacini nekoj si ceka oti ne mu se brza :) moj sovet ne odete preku sofija :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom