Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 декември 2019
Мислења
62
Поени од реакции
148
Дечки имам проблем па ако знае некои да ме упати.
Државјанството ми беше готово пред 4 месеци и пратив молба во Софија во министерство да ми го пратат во амбасада во Скопје, добив одговор уште пред од прилика 3 ипол месеци на маил дека државјанството ми е пратено во Скопје во амбасада, исто и на веб страната ми пишува дека ми е пратено во Скопје амбасадата на БГ. Се ми викаат дека не е стигнато, денес бев и го добив истиот одговор.
Бев упорен да нагласам дека помина долго време повеќе од 3 месеци и што е проблемот, но ароганцијата од дечкото на врата беше неподнослива. Се осеќав како да сум му згешил нешто со тоа што го прашав зошто толку долго време е проблем со моето државјанство, каде преку 15 луѓе што беа со мене во иста група сите го подигнаа пред 3 месеци.
Молам за совет или поточно каде можам да се обратам ?
Или ако има тема за вакви работи да ме посочите
Благодарам
Probaj da pises email na pravosudie bgcitizen@justice.government.bg
objasni im deka od bg ambasada ti vikaat deka ne e stignato; a mozes i da se javis +359 2 9237 455.
Автоматски споено мислење:

Znam, no ima guzva po banki,zatoa prasuvam sekade vo banka se ceka po pola saat i poveke, po sto dodeka stignam ambasada ke me najde 10:30 ako ima guzvi i tamu i zatoa prasuvam nekoj so iskustvo
A zasto ne si uplatis u uni banka u tvojot grad pa sledniot den dojdi u Sk. Samo kazi deka e za bg drzavjanstvo, znaat oni. Ke naprais dve kopii od pasos, 3 sliki pasoski format, 10€ za u ambasadata taksa i tamu ke ti dadat zajavlenie za adresa da popolnis. Ja i sestra mi nakaj 12 otidovme i zavrsivme za nepoln sat, dodeka nekoi cekaa duri od 8i ubavo se iznacekaa. Inaku bas bea fini i portirot i zenite vnatre na salter.
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Dali ima nekoj broj od toj Nikola od Skopje, prasuvam za drugar, stignato mu e vo sk ambasadata ama nemoze da go podigne go motaat

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Pokje ni bajaci ni gledaci od fb dojavi ni pale ni nikoj nema za ukaz za predlog za radost nesto ccc shtamaa
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
+359 58 058 555 Ова е Бугарски број од министерството на правосудеито(Дирекција БГ гражданство) за договарање на термин и од конзулатот во Битола е 075282724 само на овој креваат, биди упорен/а

Sent from my 6055K using Tapatalk
И јас ѕвонам на овој број неколку денови од 10 часот до 12 часот и никој не крева слушалка, туку само ми одбиваат. Така да по Нова Година ќе треба да одам директно во конзулат да прашам за произходот до каде е.
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
И јас ѕвонам на овој број неколку денови од 10 часот до 12 часот и никој не крева слушалка, туку само ми одбиваат. Така да по Нова Година ќе треба да одам директно во конзулат да прашам за произходот до каде е.
Bidi uporen, ke ti krenat

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2020
Мислења
91
Поени од реакции
52
Vo vrska so pismoto sto treba da stigne vo opstina, posrednikot mi kaza deka momentalno od Juli-Avgust sto podignale ukaz sega stignale pismata.Dali nekoj ima info dali e toa taka dali nekoj sto podignal preku Bitola ukaz mu ima stasano pismo?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Vo vrska so pismoto sto treba da stigne vo opstina, posrednikot mi kaza deka momentalno od Juli-Avgust sto podignale ukaz sega stignale pismata.Dali nekoj ima info dali e toa taka dali nekoj sto podignal preku Bitola ukaz mu ima stasano pismo?
Ubavo ti kazal, istoto i mojot mi go kaza... Zanci jas podignav oktomvri mesec a bev potpisan semtemvri.... Taka ka da se nadevame deka do kraj godina kje stignat i nasite.... Pozzz
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Decki, probajte da im pratite screenshot vo email od stranata kade sto pisueva deka e isprateno u Skopje i vazi podatoci:ime prezime, datum na ragjanje, grad.
@Riri25 ako imate e-mail od ambasada vo sk ve molam pratate mi go, inaku bevme so isprintan screenshot od vasata prepiska nomer ..... isprintano vaseto udostoverenie e isprateno vo sk i plus site drugi dokumenti plateni uplatnici vo banka sliki... no portirot nekolku pati ne vrati
Автоматски споено мислење:

Jas druze bev preku konzulatot vo Bitola, srediv bez zaebancii ama ambasadava ne znam eve i drugarcevo vika me motaat ne znae so da pravi

Sent from my 6055K using Tapatalk
Vo konzulat poinaku rabotat i odgovorno tuka ima mn guzva i ne mozat da postignat i samo 3 saati vo denot rabotat premnogu malku
 

Kajgana Shop

На врв Bottom