Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Што точно се случува во „зад'лжително с'гласуване“? Зарем тоа не е претежно автоматизирана проверка на криминални досиеја, тероризам итн.? Како може да трае 20 месеци?
Pa proverka preku interpol,pominuva vo poveke institucii i guzva e,ama i ne im se raboti mnogu iskreno :D
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
МАЈ 2019
13.05.2019 @Rossy
14.05.2019 @Саша93
21.05.2019 @A.N.Z - инт СОФ - брат
21.05.2019 @GeLee - инт СОФ - прадедо
22.05.2019 @Karas Sk - инт СОФ - прадедо
22.05.2019 пријател на @Pale96
23.05.2019 @petreski.martin
25.05.2019 @Brankopandev99 - родител
28.05.2019 сопруга на @branko1 - родител
28.05.2019 сестра на @KDA - инт СОФ
И Rossy сега ми јави дека имала промена на финална, а најверојатно истото е и со Саша. Тоа значи во рок од два дена (четврток и петок) го исчистија буквално пола месец. До средата уште го немаа почнато мај а сега го исчистија до 20ти. Дај боже вака да продолжат оти годинава ептен успореа со промените од задолжителна (по 18-19 месеца до финална) па добро е ако сега го засилат темпото и успеат се вратат на стариот ритам.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Vcera imase 3 ukazi.
Vo ukaz br 229/2020 koj bese za nashi bea vkluceni 151 prepiska do 8751/2018 i prepiska br 17475/2018.
Imase i ukaz 226/2020 so samo 1 prepiska za stranec,i ukaz 230/2020 isto za stranci.
@Mood znaci i prepiski so 173xxx ima.Ti si tuka nekade.....
Znaci bidi koncizna?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Vcera imase 3 ukazi.
Vo ukaz br 229/2020 koj bese za nashi bea vkluceni 151 prepiska do 8751/2018 i prepiska br 17475/2018.
Imase i ukaz 226/2020 so samo 1 prepiska za stranec,i ukaz 230/2020 isto za stranci.
@Mood znaci i prepiski so 173xxx ima.Ti si tuka nekade.....
Znaci @Mood toa znaci juni
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Pa neli ukaz 226 trebase u ponedelnik da izleze , a ono vcera i toa za 1 stranec ? Ne se znae koj pie , a koj plaka
 
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Jas Ukaz sum dobil so polozitelno Juni pocetok 17xxx prepiska ne mi teknuva mi pisuva isprateno vo ambasada vcera sum dobil posto nemav vcera sabajle,a juni mi e posto bas mi teknuva na pocetok na juni proveriv na finalna bev...
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Jas Ukaz sum dobil so polozitelno Juni pocetok 17xxx prepiska ne mi teknuva mi pisuva isprateno vo ambasada vcera sum dobil posto nemav vcera sabajle,a juni mi e posto bas mi teknuva na pocetok na juni proveriv na finalna bev...
Koj broj prepiska si ? Jas sega proveriv nema nisto :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
37
Здраво друштво, се надевам сте добри ;)

Мене ми стигна указот во амбасада во Битола, денес ми јави посредникот да ме извести, текстот на страната ми се смени во: Вашето удостоверение е изпратено за вр'чване к'м зајавената консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат. Натаму се бараат три пасошки слики и адреса. Ве советувам тие што се преку посредници, да изберете адреса преку посредник, а не преку амбасада затоа што тоа може да се завлечи до 6 месеци. Се плаќаат 10 евра во амбасада, 25 евра се плаќаат на уплатница. Да напоменам, подобро е износот да го уплатите во евра, а не во денари поради тоа што тие во амбасада можат да ви врескаат и да ви направат проблем.

За сликање за пасош и лична карта може во амбасада, нема врска дали преку амбасада ја вршите постапката или не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom