Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јули 2020
Мислења
31
Поени од реакции
10
Апдејт од моја страна.

Почнав со процедурата Јуни 2016, интервју имав Април 2018, Мај 2019 финален преглед, Септември 2019 статуст дека ми претстои издавање указ, Август 2020 потпишан Указ.
So srekja neka ti e, moze da znam so kakvi dokumenti odese?
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
15
So srekja neka ti e, moze da znam so kakvi dokumenti odese?
Процедурата ја почнав со документи од вујко, ама во Март 2019 кога дознав дека не даваат со документи од роднини, однесов потврда од здружението во Струмица.

Поздрав
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Ајдеее Ноемвриииии
TOOOOOOO SAMO POZITIVNO
Автоматски споено мислење:

Batka iako 5 godini sum vo Svajcarija ne e taka kako sto mislis vo Palanka, ne sme nie simnati od planina,pretpostavuvam od Skopje si pa mozes vaka da zboruvas so nas " provincijalcite" iako i sam si zabega od temata ke ti kazam nesto i jas nastrana od temata, za nekoja godina ke go barate zivotot sto go ziveeme nie "provincijalcite". Ti vetuvam pozz
Ajde bez raspravanje site sme lugje za podobar zivot nema koj od kaj e
 
Член од
23 март 2019
Мислења
24
Поени од реакции
48
Da spodeli nekoj iskustvo za podiganje na ukaz sto veke bil ovie denovi kako ide procedurata sega
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.632
Поени од реакции
3.633
Ме интересира по што гледат, година кога си бил на интервју или година кога прв пат си поднесол документи? Ако е по интервју, јас сум 2018, се надевам ја имаат почнато и неа. :)
Гледа се по датумо кд си бил ставен на положително
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
*****Апдејт 24.08.2020

СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ПРОВЕРКА

ФЕВРУАРИ 2019

26.02.2019 @Milaema - инт СОФ
26.02.2019 @MarthaNielsen - инт СОФ
27.02.2019 брат на @Marakov - инт СОФ
28.02.2019 @9999 - инт СОФ

МАРТ 2019
06.03.2019 @Simorg - инт СОФ потврда
11.03.2019 @Kaleb - инт СОФ потврда
13.03.2019 @milo89
18.03.2019 @yoco2211 - инт СОФ потекло од прадедо
19.03.2019 @Nike20 - инт СОФ предок и потврда
23.03.2019 @SkopjeGirl - инт СОФ
25.03.2019 @Blgarceto - инт СОФ крштеница и венчаница
27.03.2019 @Los-Che

АПРИЛ 2019
03.04.2019 @stojko96 - инт СОФ родител
08.04.2019 @Altair75 -потврда
16.04.2019 @MargeSimpson - инт СОФ воена книшка
16.04.2019 @MarjanM - инт СК (21.01.2019) родител
18.04.2019 @TheTomBoyy - инт СОФ потврда од предок роден пред 1918
24.04.2019 @Laze123 - инт СОФ

МАЈ 2019
Xx.05.2019 @Paul Kersey - инт СОФ потврда
07.05.2019 @alexander1963 - инт СОФ
14.05.2019 @DanielKr - инт СОФ
21.05.2019 @A.N.Z - инт СОФ преку брат
06.05.2019 сестра на @Astrapa - инт СОФ

ЈУНИ 2019
10.06.2019 @marrkoski
19.06.2019 @@@@ -потврда - инт СОФ - инт СОФ
20.06.2019 @Ivana2234

ЈУЛИ 2019
03.07.2019 @man united@ -инт СОФ потврда
03.07.2019 @Atlantida82 - инт БЕО (03.2019)
23.07.2019 @Diablo18 инт СОФ
31.07.2019 @Miky -инт СОФ сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908

АВГУСТ 2019
12.08.2019 @Stojkovz -инт СОФ 2 родитела
13.08.2019 @Tefko -инт СОФ родител

СЕПТЕМВРИ 2019
19.09.2019 @Bibo -инт СОФ 2 родителa

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019 @Mitko 1992 - инт СОФ преку брат

ЈУЛИ 2020
09.07.2020 @Frau - инт СКО (18.05.2020)
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ДЕКЕМВРИ 2019

18.12.2019 @kantona - родител
18.12.2019 @gjokehv - 06.2018-инт СОФ

ЈАНУАРИ 2020
17.01.2020 @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
XX.01.2020 @aleksandarx12 - инт 10.2018

ФЕВРУАРИ 2020
02.02.2020 @*Slash* - инт СКО 07.2018 - задолжителна 11.2018
05.02.2020 @Bogdan12 - инт СОФ 06.11.2018
19.02.2020 @Lucyyy - инт СОФ 09.10.2018
27.02.2020 @mindvision -инт СОФ 16.10.2018

МАРТ 2020
23.03.2020 @Dimitat-15.11.2018 инт-потврда
24.03.2020 @Poch сопруга-инт 21.11.2018
24.03.2020 @bossi -инт 21.11.2018
31.03.2020 @Aliii29 -19.11.2018-инт СОФ-родител

АПРИЛ 2020
03.04.2020 @govani_p -инт 03.12.2018
03.04.2020 @Sloncece сопруг-03.12.2018-инт СОФ
24.04.2020 @Kikakikirika -образована преписка 28.11.2018-(инт Битола 25.0.2018)родител

MAJ 2020
07.05.2020 @Dronskittt -интервју СОФ -07.01.2019
13.05.2020 @Floyyd -инт СОФ-04.10.2018
13.05.2020 @Tose133 - xx.12.2018-инт СОФ -родител
20.05.2020 @barselona123 13.01.2019-инт СОФ -крштеница и потврда
27.05.2020 @Ivanxxx111-14.01.2019-инт СОФ
27.05.2020 @Ana.fil - инт БТ -07.11.2018-родител
29.05.2020 @Obrazuvana prepiska -19.10.2019-инт БТ(11.01.2019 внесен во систем)- potvrda
29.05.2020 @Tina Gjo ( за Стефани) -17.01.2019-инт СОФ-родител

ЈУНИ 2020
08.06.2020 @Mile76 -16.01.2019 -инт СОФ
19.06.2020 @Miky1221 -18.03.2019-инт СОФ
23.06.2020 @mrki80 -21.01.2019-инт СОФ
23.06.2020 @Procedura 5 -23.01.2019-инт СОФ -потврда и сведителство
26.06.2020 @Starmax -22.01.2019-инт СОФ
30.06.2020 @mkdboy24 28.01.2019-инт СОФ
30.06.2020 @redbox87 мајка
30.06.2020 @Dionea -25.03.2019-интСОФ
30.06.2020 @@manzer@ 28.01.2019 -инт СОФ
30.06.2020 @xxx111 -интервју 04.02.2018

ЈУЛИ 2020
03.07.2020 @TasHee (мајка и сестра)- 31.01.2019 -инт СОФ
20.07.2020 @Aleksandar CH - 07.02.2019 -инт СОФ
20.07.2020 @azdr - 07.02.2019 -инт СОФ
28.07.2020 @Bojsa - 11.02.2019-инт СОФ (изводи од баба)

АВГУСТ 2020
07.08.2020 @vacimance - инт СОФ (20.02.2019) потврда
10.08.2020 @arty.arty - инт СОФ (18.02.2019)
13.08.2020 @BG_2016
13.08.2020 @Oldboy
14.08.2020 @Janinka
14.08.2020 брат на @barselona123 - инт СОФ (20.02.2019)
17.08.2020 @Evggeo
20.08.2020 @Rope - инт СОФ 25.02.2019 изводи прадедо и потврда
24.08.2020 @Marakov - инт 27.02.2019
24.08.2020 @kredit - инт БИТ (08.01.2019) - задолжителна 07.03.2019
24.08.2020 @lolita190 - инт СОФ (27.02.2019) со потврда
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА

27.05.2019 @robertaleksovski -2.02.2018 -инт СОФ-доставени дополнителни документи
01.06.2019 @K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
ХХ.08.2019 @cona - 03.04.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи
09.08.2019 @007di -доставени дополнителни документи пред рок
0x.10.2019- @dule_bule - 0x.05.2018 -инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена
08.10.2019 @ivica@343 - 02.05.2018 -инт СОФ -13.07.2019-на финална- доставени дополнителни документи во 10.2019
__________________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ОКТОМВРИ 2019

30.10.2019 @VlatkoN1

НОЕМВРИ 2019
01.11.2019 @Bobedimean
06.11.2019 @ns2094
07.11.2019 @@Maki15
13.11.2019 @Zanaetcija
17.11.2019 @macedonmk
25.11.2019 @Bigo
27.11.2019 @Kapetanot
28.11.2019 @Milicajo
29.11.2019 @Nexon
30.11.2019 @marijanti
XX.11.2019 @aleksandar09
ХХ.11.2019 @usernamus

ДЕКЕМВРИ 2019
10.12.2019 @Alexija
12.12.2019 @Sara2018
15.12.2019 @Guad
20.12.2019 @Banne
30.12.2019 @Zlatkoim
30.12.2019 @Fill
30.12.2019 @angieee21

ЈАНУАРИ 2020
14.01.2020 @RRR123
14.01.2020 @bolowr4r4
14.01.2020 @Nikispec
14.01.2020 @azderce
15.01.2020 @Deksi
16.01.2020 @Vladana
21.01.2020 @Majbejker
21.01.2020 @Smooth21
30.01.2020 @Aleksandar92
30.01.2020 @gjoko10
30.01.2020 @Riri25
xx.01.2020 @urneighbor

ФЕВРУАРИ 2020
04.02.2020 @Meh
04.02.2020 @AAGV
04.02.2020 @Iv*
05.02.2020 @MatejLuka
10.02.2020 @Půtîñöt
12.02.2020 @JuveCr7
12.02.2020 @Bojana9033
12.02.2020 @Наќо Скопски
12.02.2020 @goki.mirkovski
25.02.2020 @Bogev1986
25.02.2020 @Lela996
25.02.2020 @RoWiGeN
25.02.2020 @Tlo88
25.02.2020 @Bogev1986
25.02.2020 @Imperatrica
27.02.2020 @Benithe1
27.02.2020 @Totorina
27.02.2020 @Skape

МАРТ 2020
10.03.2020 Сестра на @FAHRER
12.03.2020 @Barca1990
13.03.2020 @Ohridmaca1
13.03.2020 Сопруг на @Ohridmaca1

МАЈ 2020
04.05.2020 @sdamovski -10.01.2020 -финална
04.05.2020 @Dybala-23.01.2020-финална
04.05.2020 @nikolaohrid-10.02.2020-финална
04.05.2020 @ploumari-13.02.2020-финална
05.05.2020 @Tasko8 -
05.05.2020 @NemamIme111
12.05.2020 @Dejan1977 - 19.02.2020 -финална
12.05.2020 @Iceman_mk -20.02.2020-финална
15.05.2020 @Donia 10.02.2020-финална
15.05.2020 @Lucyyy -19.02.2020 -финална
15.05.2020 Сестра на @MargeSimpson -13.02.2020-финална
22.05.2020 @LePAk -27.02.2020-Финална- инт СОФ -поврда и сведителство од дедо

ЈУНИ 2020
01.06.2020 @Anagals
10.06.2020 @CyberTm -10.03.2020-финална
11.06.2020 @Џондер -11.03.2020-финална
16.06.2020 @Mood -01.03.2020-финална
16.06.2020 @nicobombata -24.03.2020-финална
16.06.2020 @vojkan88 -24.03.2020-финална
17.06.2020 @lechach123
25.06.2020 @darkopotok
25.06.2020 @TBPS -24.03.2020-финална
25.06.2020 @FAHRER -27.03.2020-финална
25.06.2020 @miskolo -25.03.2020-финална
25.06.2020 @TasHee-01.04.2020-финална
25.06.2020 @Bobiter -01.04.2020-финална
25.06.2020 @darkopotok-01.04.2020-финална
25.06.2020 @Barca12 -01.04.2020-финална
25.06.2020 @Aves00 -01.04.2020-финална
25.06.2020 @bojan0123[/USER]-24.03.2020-финална
25.06.2020 @Poch sopruga -24.03.2020-финална
29.06.2020 @bossi -25.03.2020-финална

ЈУЛИ 2020
03.07.2020 @nasquez23 -03.12.2019-финална-родител
03.07.2020 @Nikolablaaa 01.04.2020-финална
03.07.2020 @Slagjann -01.04.2020-финална
03.07.2020 @urke - 02.04.2020 финална
03.07.2020 @Ksenija1973 -13.04.2020 финална
03.07.2020 @corvuscorax -03.04.2020-финална
03.07.2020 @Totorina брат-01.04.2020 финална
06.07.2020 @Bell 06.12.2019-финална
11.07.2020 @Macolce -15.04.2020-финалнa
11.07.2020 @■■■ 18.12.2019-финалнa
11.07.2020 @Deko sk -15.04.2020-финалнa
11.07.2020 @dac_kufer -17.12.2019-финалнa
11.07.2020 @majkat -10.04.2020-финалнa
18.07.2020 @Божино -10.01.2020-финална -родител
21.07.2020 @Dragance Dac -23.04.2020-финалнa
22.07.2020 @Purfect 24.12.2019-финална
22.07.2020 @anarchymkd95 -30.12.2019-финална
22.07.2020 @Cufka- 09.04.2020-финална
22.07.2020 @Спасе Пекаро
22.07.2020 @Джонката - 23.04.2020-финална
23.07.2020 @Tashov - 30.12.2019-финална (два родитела)
27.07.2020 @t55 - 18.12.2019-финална

АВГУСТ 2020
04.08.2020 @Itsme1 - 28.11.2019-финална
04.08.2020 @Ve19966 - 30.01.2020-финална
18.08.2020 @m.g - 14.07.2020-финална
19.08.2020 @vlado007
19.08.2020 @Ivana!rosa
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
19.03 кога ке дојде на ред за финална 23 месеци ништо.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Da spodeli nekoj iskustvo za podiganje na ukaz sto veke bil ovie denovi kako ide procedurata sega
Ова е мојот пост врска со подигнувањето на државјанството.

На 11 ти Август бев да си го подигнам државјанството и да се сликам за пасош и лк.
На 9 ти имав закажано ПЦР тест во Систина,на 10 ти го земав тестот на англиски и Македонски со печат,фискални и картонче со баркодови.На граница беше се ок ,и брзо поминавме.Докторката ни задржа еден примерок било кој,ако сакате МК ако сакате англискиот.Термин за подигнување имав во 9 и 55.На вратата има лица од обезбедување кои ја бараат резервацијата и пасошот,и ве проверуваат на скенер ,за оружје.
Треба да носите со вас доказ за уплата на такса за државјанство во износ од 51 лев,можете во било која банка,мене посредникот ми уплати во easy pay ,тие си соработуваат,и треба да носите една слика не две,на која отпозади ќе си го напишете името и презимето.Плус носете си едно ливче со напишана адреса на Бугарски ,зошто на шалтер ќе ви даде службеничката со ливче за пополнување,на кое треба да напишете ваше име и презиме,дата на подигнување,адреса на која ќе се пријавите и потпис.
Откако влегов на шалтер бр.4 службеничката не беше таму,и ја чекав 15 мин.Кога се симна носеше повеќе досиеа меѓу кои беше и моето.
Ми ја зема сликата ,ја прикачи електронски на едно официјално известие до сите државни институции во кое пишува дека Пале Крстиќ го подигнала државјанството на 11.08.2020.Потоа тоа известие излегува во систем во општина и во систем на МВР.
Потоа ми го отпечати државјанството и го предадов на посредникот. Тој направи копија и плус направи копија од пасош со плус копија од страната каде што е направен влез во БГ.Изводот мој преведен и заверен и венчаницата му требаа за во општина копии,а за во МВР оригинал само изводот.
Потоа тој се упати сам во општина за да среди за адреса и ЕГН да ги земам во истиот ден.Така и беше ,најчесто се завршува и порано работа,но кај мене беше баксуз што системот каснел и матичниот број ми излезе во 15 часот.Од општина даваат уверение за адреса и матичен број,а колку платил таму искрено незнам.Такса е 30 лева,но пак ќе речам тие си соработуваат и затоа и го ангажирав посредникот.
Потоа со копија од државјанството, извод преведен во оригинал и заверен(само за увид го бараат после го враќаат),копијата од пасош и уверението за адреса и ЕГН се упативме во МВР.
Како што реков ,треба известието да стигне и во системот на мвр за да може да ви се испринта вашето барање за пасош и лк ,и на барањето отпозади стои вашата слика што сте ја дале во Министерството за правда.Значи се е поврзано.Јас немав среќа па немаше систем во МВР и мораше да преспијам за да се сликам утредента.
Така и направив.Иако чекав 3 саати во ред поради големите гужви,се се заврши во најдобар ред.Јас одбрав брза постапка за 3 дена пасош и лк.За тоа платив 116 лева,може и со картица на ваше име.
Тоа е накратко моето искуство за подигнување на пасош.
Посредникот за таа услуга комплет зема од 220 до 250 евра.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Ова е мојот пост врска со подигнувањето на државјанството.

На 11 ти Август бев да си го подигнам државјанството и да се сликам за пасош и лк.
На 9 ти имав закажано ПЦР тест во Систина,на 10 ти го земав тестот на англиски и Македонски со печат,фискални и картонче со баркодови.На граница беше се ок ,и брзо поминавме.Докторката ни задржа еден примерок било кој,ако сакате МК ако сакате англискиот.Термин за подигнување имав во 9 и 55.На вратата има лица од обезбедување кои ја бараат резервацијата и пасошот,и ве проверуваат на скенер ,за оружје.
Треба да носите со вас доказ за уплата на такса за државјанство во износ од 51 лев,можете во било која банка,мене посредникот ми уплати во easy pay ,тие си соработуваат,и треба да носите една слика не две,на која отпозади ќе си го напишете името и презимето.Плус носете си едно ливче со напишана адреса на Бугарски ,зошто на шалтер ќе ви даде службеничката со ливче за пополнување,на кое треба да напишете ваше име и презиме,дата на подигнување,адреса на која ќе се пријавите и потпис.
Откако влегов на шалтер бр.4 службеничката не беше таму,и ја чекав 15 мин.Кога се симна носеше повеќе досиеа меѓу кои беше и моето.
Ми ја зема сликата ,ја прикачи електронски на едно официјално известие до сите државни институции во кое пишува дека Пале Крстиќ го подигнала државјанството на 11.08.2020.Потоа тоа известие излегува во систем во општина и во систем на МВР.
Потоа ми го отпечати државјанството и го предадов на посредникот. Тој направи копија и плус направи копија од пасош со плус копија од страната каде што е направен влез во БГ.Изводот мој преведен и заверен и венчаницата му требаа за во општина копии,а за во МВР оригинал само изводот.
Потоа тој се упати сам во општина за да среди за адреса и ЕГН да ги земам во истиот ден.Така и беше ,најчесто се завршува и порано работа,но кај мене беше баксуз што системот каснел и матичниот број ми излезе во 15 часот.Од општина даваат уверение за адреса и матичен број,а колку платил таму искрено незнам.Такса е 30 лева,но пак ќе речам тие си соработуваат и затоа и го ангажирав посредникот.
Потоа со копија од државјанството, извод преведен во оригинал и заверен(само за увид го бараат после го враќаат),копијата од пасош и уверението за адреса и ЕГН се упативме во МВР.
Како што реков ,треба известието да стигне и во системот на мвр за да може да ви се испринта вашето барање за пасош и лк ,и на барањето отпозади стои вашата слика што сте ја дале во Министерството за правда.Значи се е поврзано.Јас немав среќа па немаше систем во МВР и мораше да преспијам за да се сликам утредента.
Така и направив.Иако чекав 3 саати во ред поради големите гужви,се се заврши во најдобар ред.Јас одбрав брза постапка за 3 дена пасош и лк.За тоа платив 116 лева,може и со картица на ваше име.
Тоа е накратко моето искуство за подигнување на пасош.
Посредникот за таа услуга комплет зема од 220 до 250 евра.
Od koga ti go potpisaa posle kolku vreme cekase
 
Член од
6 август 2016
Мислења
7
Поени од реакции
1
Kade mozam da proveram dal je gotov pasos i licna karta? Dal postoji sajt neki?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom