Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Се оди по редослед од датумот кога си ставен на положително. Указиве ги опфатија тие од 4ти и 5ти февруари што чекаат. Ти од кој датум си на положително?
na 10.06.2019 bev na int i prepiskata se namira... mi pisuva
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
na 10.06.2019 bev na int i prepiskata se namira... mi pisuva
Тогаш грешно те разбрав, јас мислев ти указ чекаш а ти на задолжителна си бил уште. Моментално до почеток на април се стигнати, така да во најдобар случај за 2 месеца треба да имаш промена. Но со празниците ќе има веројатно и пауза (а и општо МНОГУ успореа со промените од задолжителна) па реално очеквај за три месеци некаде да бидеш на финална. Ептен се успоре откако ја отворија 2019, многу преписки имаа лани. И јас сум на исто дереџе. Едина утеха ми е што положително се убрзува па додека стигнеме на ред се надевам ќе биде сведено на некои 6 месеци наместо година дена чекање.
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Тогаш грешно те разбрав, јас мислев ти указ чекаш а ти на задолжителна си бил уште. Моментално до почеток на април се стигнати, така да во најдобар случај за 2 месеца треба да имаш промена. Но со празниците ќе има веројатно и пауза (а и општо МНОГУ успореа со промените од задолжителна) па реално очеквај за три месеци некаде да бидеш на финална. Ептен се успоре откако ја отворија 2019, многу преписки имаа лани. И јас сум на исто дереџе.
thx
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ve MOLAM vie sto dobivte ukazi denovive da mi kazete dali na nekoj od vas dokumentot od predokot mu e od 189x, odnosno mu e pred 1900, zatoa sto takov e mojot slucaj? Posrednikot me ubeduva deka ne e problem zatoa sto imam potvrda od DABC od 2018 vrz osnova na takvo poteklo, i kolku sto vidov na forumov nekoi dobija ukaz , no me interesira dali seuste e taka.
 
Член од
20 август 2020
Мислења
13
Поени од реакции
4
Ukaz 201.:):):):):):):vozbud::vozbud:

Poloziteljo 12. 02.2020
Автоматски споено мислење:

Hvala svima na forumu na podrsci tokom celog procesa.
Pitanje-kako ide najbze podizanje preko ambasade ili u Sofiji?
Srecno svima
Ukaz 201.:):):):):):):vozbud::vozbud:

Poloziteljo 12. 02.2020
Автоматски споено мислење:

Hvala svima na forumu na podrsci tokom celog procesa.
Pitanje-kako ide najbze podizanje preko ambasade ili u Sofiji?
Srecno svima
koj broj na prepiska ste
Koja data na intervju ako moze da kazete
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Петок 13-ти распалил со Укази.

Јухуууу!

Честитки!
Brat cestito na dobieniot ukaz denes bi sakal da te prasam ako mozesh da ni slikas kako izgleda pismoto sto si go pratil dodeka beshe na polozitelno i kako go isprati?Ako vekje go nemas togas ako mozesh da spodelis sto napisa sestra mi e na pocetok na mart polozilteno i saka da isprati pismo do MP ako vekje ne e kasno pozdrav i sekoe dobro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom