Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Глупаво прашање, размисли и поинаку постави го (или подобро разгледај наоколу ова е форумиште)
Drugar ako znaes odgovori ako ne ic ne komentiraj 2 pati sum odbivan so krstenice orginal dokument od pradedo vojnik bil 1912
 
Член од
1 февруари 2020
Мислења
42
Поени од реакции
57
Društvo da ve prašam : Ima li nekoj iskestvo so yemanje Ukaz vo konyulat? Za kolku vreme posle zemanjeto na ukazot vo konzulat se dobiva EGN odnosno matičen broj.? Nekoj veli mesec dena, nekoj veli dva meseca, Kakvo iskustvo imate vie koi ste pominale niz toa? Nekoj veli deka mnogu zaviselo od toa koga će odi pošta od konzulatot.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Drugar ako znaes odgovori ako ne ic ne komentiraj 2 pati sum odbivan so krstenice orginal dokument od pradedo vojnik bil 1912
Krstenica od sveto krstenie ili pak voena kniska so kakov potocno dokument ste odbivani?Zavisi preku kakov dokument aplicirate za bg drzavjanstvo treba potocno da se izjasnite
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Društvo da ve prašam : Ima li nekoj iskestvo so yemanje Ukaz vo konyulat? Za kolku vreme posle zemanjeto na ukazot vo konzulat se dobiva EGN odnosno matičen broj.? Nekoj veli mesec dena, nekoj veli dva meseca, Kakvo iskustvo imate vie koi ste pominale niz toa? Nekoj veli deka mnogu zaviselo od toa koga će odi pošta od konzulatot.
Јас го зедов за една недела, од кога ми го потпишаја, ама целата постапка ја водев преку конзулатот во Битола. Сеуште чекам за адреса и ЕГН околу 3 месеци од тогаш. Има некој информација околу ова?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Eve zasto ima zastoj za Ukazi,mojot posrednik vcera bil vo Sofija i se znae so rakovoditel vo min vo pravda vo Bg mu kazal ubavo,se cekalo promeni i vo drugite statusi kako zadolzitelna i finalna pa ke se objavele ukazi imalo mnogu zastoj vo drugite statusi deckovo sigurno znae rakovoditel e vo min za pravda.....
Не дека не ти верувам (не ме разбирај погрешно, коментаров не ми е кон тебе или кон информацијава), ама стварно не им ја сфаќам логикава. Што има да чекаат да ги објават указите, што имаат врска промените на другите статуси? Во секој случај вицето касни околу 9 месеца од промените од финална на положително, наместо да гледаат да ја намалат таа разлика и да стигнат на само 3 месеци како што беше порано, они сега намерно чекаат и не објавуваат укази за не дај боже да не се намали тој период на чекање на положително, која логика е тоа воопшто?

ПС: Ај разбирам на пример од задолжителна намерно да не префрлаат на финална ако на финална уште имаат натрупано многу преписки, па чекаат прво да се расчистат, ама да не објавуваат укази со објаснување дека чекаат на промени од задолжителна и финална ми нема логика, не сфаќам што има на нив да чекаат.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Drugar ako znaes odgovori ako ne ic ne komentiraj 2 pati sum odbivan so krstenice orginal dokument od pradedo vojnik bil 1912
Е вака да си кажеш, можи подобро, сите сме во иста каша и смачено ни е да читаме, се извинувам еве , поздрав и со среќа
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
СИТЕ ОНИЕ КОИ ПОДНЕСУВААТ ПРЕКУ ПРЕДОК СО ПОТВРДА,БРАТ/СЕСТРА,ИЛИ СО СТАР ДОКУМЕНТ ТРЕБА ДА ДОСТАВАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ.ДОКОЛКУ НЕМААТ ОДНЕСЕНО ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА !!! CITAJ DOBRO BATO ....NE PREKU RED .... ;)
Не сфаќам. Јас сум преку брат, интервју 2019, значи треба да однесам повторно?
Не се сеќавам два пати да сум носела...
 
Член од
8 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
39
Вака, имам добиено указ минатата година. Али комбинација на неживеење во Македонија, заедно со корона кризата и долгото чекање за подигање на уверение, уште го немам подигнато уверението.
Имам сега закажано термин за подигање во ноември месец, али во тој период пак имам голем број обврски, и не сум сигурен дали ќе можам да го подигнам, па ме интересира дали има начин да го подигнам некако порано уверението?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Не дека не ти верувам (не ме разбирај погрешно, коментаров не ми е кон тебе или кон информацијава), ама стварно не им ја сфаќам логикава. Што има да чекаат да ги објават указите, што имаат врска промените на другите статуси? Во секој случај вицето касни околу 9 месеца од промените од финална на положително, наместо да гледаат да ја намалат таа разлика и да стигнат на само 3 месеци како што беше порано, они сега намерно чекаат и не објавуваат укази за не дај боже да не се намали тој период на чекање на положително, која логика е тоа воопшто?

ПС: Ај разбирам на пример од задолжителна намерно да не префрлаат на финална ако на финална уште имаат натрупано многу преписки, па чекаат прво да се расчистат, ама да не објавуваат укази со објаснување дека чекаат на промени од задолжителна и финална ми нема логика, не сфаќам што има на нив да чекаат.
Kako mi kaza taka kazuvam,mojov posrednik od 2005g raboti so pasosive mu veruvam mislam deka i samiot ne znae za kolku luge ima pasosi izvadeno jas koga bev na intervju nema koj ne go znaese od administracija vo min za pravda
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Krstenica od sveto krstenie ili pak voena kniska so kakov potocno dokument ste odbivani?Zavisi preku kakov dokument aplicirate za bg drzavjanstvo treba potocno da se izjasnite
Krstenice original od pradedo a vtoriot pat od erugiot pradedo deka ucestvuval vo balkanskite vojni 1912 god e sega ne znam zosto sum odbien ili ima greska vo dokumentite da falat nekoj dokumenti
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
66
Поени од реакции
63
Вака, имам добиено указ минатата година. Али комбинација на неживеење во Македонија, заедно со корона кризата и долгото чекање за подигање на уверение, уште го немам подигнато уверението.
Имам сега закажано термин за подигање во ноември месец, али во тој период пак имам голем број обврски, и не сум сигурен дали ќе можам да го подигнам, па ме интересира дали има начин да го подигнам некако порано уверението?
Не може порано,единствено нов термин да си закажеш или да побараш да ти стигне во Конзулат Битола или Скопје.
Би те советувала да не го пропушташ терминот.
Со среќа!
 
Член од
8 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
39
Не може порано,единствено нов термин да си закажеш или да побараш да ти стигне во Конзулат Битола или Скопје.
Би те советувала да не го пропушташ терминот.
Со среќа!
Дали има начин да стигне во конзулат пред терминот кој го имам закажано?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Не сфаќам. Јас сум преку брат, интервју 2019, значи треба да однесам повторно?
Не се сеќавам два пати да сум носела...
Tocno ...Sepak ima linija preku podalecen...rodnina..no za sekojslucaj da si prasas posrednikot ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom