Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 септември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
51
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Ова ќе биде супер доказ за докажување потекло! Во Србија земаат бугарски пасоши со изводи во кои е наведена етничката припадност како бугарска.
Да, земаа пасоши, но до почетокот на октомври минатата година, кога почнаа масовно да праќаат Бугари на дополнително, ги праќаа и сите оние луѓе кои го додадоа својот националност да биде бугарска. Досега ниту еден Србин со ваков документ не пријавил дека преминал на положително, па не се знае дали ќе добијат пасоши со такви документи. Ако некој пријави дека се префрлил на положително, ќе ве известам овде.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
51
Да, земаа пасоши, но до почетокот на октомври минатата година, кога почнаа масовно да праќаат Бугари на дополнително, ги праќаа и сите оние луѓе кои го додадоа својот националност да биде бугарска. Досега ниту еден Србин со ваков документ не пријавил дека преминал на положително, па не се знае дали ќе добијат пасоши со такви документи. Ако некој пријави дека се префрлил на положително, ќе ве известам овде.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Србите се друга приказна, но може да се ивади дури од родител со бугарска националност и тоа фактички е доказ дека си од бугарско потекло, дури и од баба дедо за тие што имаат живи.
 
Член од
21 јуни 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Da li moze nekoj da mi kaze kako da zakazam termin za intervju preku sajtot. Skoro 10 dena probuvam i samo ednas mi se otvorila snimite. Da li nekoj ima vo skoro vreme zakazano i ako ima nekoj savet da mi pomogne? Blagodaram
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Србите се друга приказна, но може да се ивади дури од родител со бугарска националност и тоа фактички е доказ дека си од бугарско потекло, дури и од баба дедо за тие што имаат живи.
На Србите и мајките, татковците, бабите и дедовците им додадоа дека пишуваат бугарска националност и сите се на дополнителна. Тоа дека Македонија ќе ви дозволи да внесувате национални припадности во извадоци од книги, на лица родени во Србија постои од 2019. година и до неодамна поминуваше за пасош. Сега многумина завршуваат со дополнително каде не пишува што се бара од документите, па не знаеме дали тоа е една од причините зошто ги ставаат Србите на дополнителна и дали ќе им биде доволно да добијат државјанства. Времето ќе каже.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
51
На Србите и мајките, татковците, бабите и дедовците им додадоа дека пишуваат бугарска националност и сите се на дополнителна. Тоа дека Македонија ќе ви дозволи да внесувате национални припадности во извадоци од книги, на лица родени во Србија постои од 2019. година и до неодамна поминуваше за пасош. Сега многумина завршуваат со дополнително каде не пишува што се бара од документите, па не знаеме дали тоа е една од причините зошто ги ставаат Србите на дополнителна и дали ќе им биде доволно да добијат државјанства. Времето ќе каже.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мислам дека проверуваат дали се веродостојни документите да не се фалсификат.
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Мислам дека проверуваат дали се веродостојни документите да не се фалсификат.
Се надеваме дека е така, бидејќи неколку Срби ме контактираа дека контактирале со матичната служба и дека службата им потврдила дека бугарското министерство побарало од матичната служба потврда дека документите се автентични, а не дали е додадена националност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Denovive bev na dopolnitelna, so rok da dostavam originalen dokument do 17.05. No sega statusot se smeni vaka. Jas ne odnesov nikakov ddopolnitelen dokument. Sto ke bide ponatamu znae nekoj...? Screenshot_20230622_000512_Chrome.jpg
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
184
Поени од реакции
106
Dobrata rabota e toa sto posle mart 2021 godina ne primaa ili voopsto gi vrakjaa prepiskite bez star dokument. Toa znaci nema da ima dopolnitelna proverka i bi trebalo da ide pobrzo....
Popravete ako gresam
Автоматски споено мислење:


Dobrata rabota e toa sto posle mart 2021 godina ne primaa ili voopsto gi vrakjaa prepiskite bez star dokument. Toa znaci nema da ima dopolnitelna proverka i bi trebalo da ide pobrzo....
Popravete ako gresam
Mene me dadoa rok 2 meseca da odnesam od rodiltel Dopolnitelni Dokumemti uste na samoto intervju, A nekoj sto se so Voena kniska ili slicno im trazat original i taka site sega sto se vo procedura se so uredni dokumenti i nema da ima dopolnitelni dokumemti
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Прашање до србите, а и сите шо знаат, дали србите кои се со стар документ или по родители, без тие Изводи на кој пишува народност бугарин им даваат указ или за буквално сите е закочена работата ради проверки и враќање на документи по конзулатите во Србија. Ако е за сите... Сме нае*але.... Со новите Изводи каде стои графа бугарин и од кај нас почнат масовно да носат, прво не минуваат со тоа кај вицето, така да не си правете труд, второ ќе се случи иста ситуација како со србите
Па прашањето ми гласи сите ли срби ги враќаат или само оние со графа бугарин во извод
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Прашање до србите, а и сите шо знаат, дали србите кои се со стар документ или по родители, без тие Изводи на кој пишува народност бугарин им даваат указ или за буквално сите е закочена работата ради проверки и враќање на документи по конзулатите во Србија. Ако е за сите... Сме нае*але.... Со новите Изводи каде стои графа бугарин и од кај нас почнат масовно да носат, прво не минуваат со тоа кај вицето, така да не си правете труд, второ ќе се случи иста ситуација како со србите
Па прашањето ми гласи сите ли срби ги враќаат или само оние со графа бугарин во извод
Еве одговор од прва рака, пошто јас сум Србин. Сите кои додале националност завршиле на додатокот, каде што министерството контактира со матичната служба и проверува дали се автентични документите, но тоа се случува од крајот на октомври кога почнаа дополнителните проверки за сите други случаи. Мојот случај е дека се пријавив со крштеница на прабаба ми од пред повеќе од 100 години каде пишува дека нејзините родители биле Бугари и сите имале бугарски имиња и презимиња, не го завршив на дополнително и сега сум на положително од крајот на јануари 2023 година. Како и сите други што се пријавиле со документи што не ги издава Бугарија, и мене не ми е издаден декрет. Како што рече бугарскиот министер, се проверуваат сите хартии што не се издадени од Бугарија и затоа не издадоа укази на оние од нас кои не доставивме бугарски хартии. Укази за Македонци се објавени на лица кои поднеле бугарски пасоши од брат или сестра или аплицирале врз основа на бугарски пасоши од нивните родители, но има и Македонци кои не аплицирале со документи издадени од Бугарија кои се на положително, но прескокна за декрети. Претпоставувам дека нема да има укази додека не проверат. Сето ова започнало кога пронашле лажни украински документи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Аха, фала на опширниот одговор, но како би провереле автентичност на кршетлница од пред 100 години, не ми е јасно и зошто не издаваат кога и тоа е оригинален документ
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Аха, фала на опширниот одговор, но како би провереле автентичност на кршетлница од пред 100 години, не ми е јасно и зошто не издаваат кога и тоа е оригинален документ
Хехехе, не напишав добро. Извадокот од матичната книга на родените (мислам дека го нарекувате крштеница во Македонија) е испечатен 2019 година и пишува дека уписот е направен во 1900 година кога се родила прабабата и дека го има во матичната книга на местото каде што е родена прабабата. Исто како да извадиш твој извод од матична книга на родените и да пишува во која година ти е запишано раѓањето. Се разбира, книгата од мојата прабаба постои и Бугарите можат да ја проверат во матична служба. А дали ќе проверат откако поминав на положително или се чека нешто друго да се објави указот е мистерија.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Хехехе, не напишав добро. Извадокот од матичната книга на родените (мислам дека го нарекувате крштеница во Македонија) е испечатен 2019 година и пишува дека уписот е направен во 1900 година кога се родила прабабата и дека го има во матичната книга на местото каде што е родена прабабата. Исто како да извадиш твој извод од матична книга на родените и да пишува во која година ти е запишано раѓањето. Се разбира, книгата од мојата прабаба постои и Бугарите можат да ја проверат во матична служба. А дали ќе проверат откако поминав на положително или се чека нешто друго да се објави указот е мистерија.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ti si Teco najjaci za tebe nema zima ni u januar,ja bi te za konzula postavio
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Пиши слободно на српски ако ти е тешко, респект сепак за македонскиот, српски, македонски не е проблем, важно се разбираме, мене не ми се јасни оние шо пишуваат на англиски, не дека имам нешто против (самиот зборувам 7 јазици) но ова е пред се форум "за кирилични јазици" така да кажам, фала ти уште еднаш на информацијата и јас би те поставил на висока функција да е до мене
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom