Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 јануари 2020
Мислења
479
Поени од реакции
583
Сите земате укази итн, мене ме врати еден статус наназад то шо и да беше пичка му матер, во дополнителна проверка Преписката...

Од една страна се радувам за сите вас, знам колку ве прави среќни и колку можности ви се отвораат, од друга страна ме фајча депресијаа и ми иди да се обесам на првата лозница шо че ја видам.
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
85
  • Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

И кај мене денеска Указ
15.12.2022--положително
257xx/2019

Ако сака некој да ми објасне која е постапката за понатака пошто процедурата ја водам сам без посредник.
Ќе ве молам ако сака некој да ми објасне за понатака
Кој број указ си?
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
85
Cestitki so srekaa bas mi e milo za site.Vie ste polozitelno od 14.12.jas sum polozitelno od 24.01.ndevam se vtornik sreda i kaj mene,posto ponedelnik ukaz 17 treba da ima tie so polozitelno 17.12 posle ukaz 18 od 17.01 i ukaz 19 od 24.01
Брату. Денеска по вибер ми прати мојот колега слика и тој е вметнат во указ бр 17 а на положително бил 20.12.2022. Значи од понеделник ќе е указ 18. Мислам дека декември веќе е исчистен
Автоматски споено мислење:

14


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Кога беше положително? Која дата?
 
Член од
9 ноември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
13
Брату. Денеска по вибер ми прати мојот колега слика и тој е вметнат во указ бр 17 а на положително бил 20.12.2022. Значи од понеделник ќе е указ 18. Мислам дека декември веќе е исчистен
Автоматски споено мислење:


Кога беше положително? Која дата?
15.12.2022


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Здраво дечки, барев ама не успеав да најдам слична ситуација...
Имам БГ државјанство и читав дека брат/сестра не можат од мене да добијаат државјанство само поради тоа што јас имам.

Но, дали има разлика ако брат ми е малолетен? Како член на фамилија кого го издржувам и слично?
Има 13 години.
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.050
Поени од реакции
3.891
*****Апдејт 24.03.2023*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

СЕПТЕМВРИ 2022

27.09.2022 @Wolf5 - инт СОФ 02.07.2019 - потврда и изводи

ОКТОМВРИ 2022
12.10.2022 @Александар89СРБ - инт БЕО 07.2019
12.10.2022 @Boba Bo Bo - инт СОФ 31.07.2019
19.10.2022 @Ljupče Beograd - инт БЕО 24.04.2019 - воена книшка

НОЕМВРИ 2022
15.11.2022 @Ackoo85 - инт 20.08.2019
29.11.2022 @sofia123mi - процес на натурализација
29.11.2022 @Stefanson - инт 31.10.2019
29.11.2022 мајка му на @Сколовранец - инт СОФ 15.07.2019

ДЕКЕМВРИ 2022
[УКАЗ 14] 14.12.2022 @Bubislaf - инт СОФ 31.10.2019 - родител
[УКАЗ 14] 14.12.2022 @Lewis Hamilton - инт СОФ ХХ.11.2019
[УКАЗ 14] 14.12.2022 @Gaius - инт СОФ 02.10.2019 - родител
[УКАЗ 14] 14.12.2022 @deckooh - инт СОФ 15.12.2019
[УКАЗ 16] 14.12.2022 @ozark111 - инт СОФ ХХ.09.2019 - свидетелство од дедо
14.12.2022 @Dragan24 - инт СОФ ХХ.08.2019 - преку брат
14.12.2022 @Stefandjordj - инт СОФ 21.10.2019
14.12.2022 @Comi_94 - инт БЕО ХХ.11.2019
14.12.2022 @Thetome88 - инт СОФ 19.11.2019 - сестра
XX.12.2022 @Sara_3456
20.12.2022 @tedi2022
22.12.2022 сестра на @Lawyer2017 - инт СОФ 20.11.2019
22.12.2022 @ViP2022 - инт СОФ ХХ.12.2019 - родител

ЈАНУАРИ 2023
17.01.2023 @Paola - инт СОФ 14.01.2020 - родител
24.01.2023 @Kocani@* - инт СОФ 23.01.2020 - преку брат
24.01.2023 @tecaizbeca - инт СОФ 16.01.2020
24.01.2023 @Stanipadni - инт СОФ 15.10.2019
24.01.2023 @impero123 - инт СОФ 18.02.2019

ФЕВРУАРИ 2023
01.02.2023 @goceff - инт СОФ 30.01.2020 - преку брат
01.02.2023 @Micheymouse - инт СОФ 11.12.2019
01.02.2023 сестра и на @Aneta_Metodija - задолж 10.01.2020 - инт СК ХХ.09.2019
01.02.2023 @saleelektrik - задол 11.02.2020 - инт НИШ 29.10.2019
01.02.2023 @Mizz11 - инт 2020
07.02.2023 @Peroronchino - инт СОФ 04.02.2020 - 2 родители
07.02.2023 @Bonaaa - инт СОФ 12.02.2020 - родител
21.02.2023 @Fredi1233 - инт СОФ 17.01.2020
21.02.2023 @bigtits - инт СОФ 02.03.2020

МАРТ 2023
07.03.2023 @beko_b - инт СОФ 26.09.2019
14.03.2023 @Inna123 - задолж 03.2020 - инт СК 02.2020
14.03.2023 @kire_kire - инт БТ ХХ.05.2020 - брат и потврда
14.03.2023 @bruno12345 - инт СК ХХ.02.2020 - родител
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.050
Поени од реакции
3.891
Kako mi se cini Srbi ce da cekaju na ukaze dok se Bojko ne vrati na vlast
И мене ми е целосна мистерија што е работава. Најчудно е што еден српски член сепак добил указ неделава (значи сепак не е целосна блокада за сите српски апликанти), но сите останати ги скокнаа и само они стојат заостанати на списокот, не верувам да е баш случајност. Кој знае што стои во позадина и каде лежи проблемот.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
79
Поени од реакции
63
Исто така видов на фб, бил на интервју 09.02.2021 а на дополнителна од 23.03, од вчера!?

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
73
Поени од реакции
317
И мене ми е целосна мистерија што е работава. Најчудно е што еден српски член сепак добил указ неделава (значи сепак не е целосна блокада за сите српски апликанти), но сите останати ги скокнаа и само они стојат заостанати на списокот, не верувам да е баш случајност. Кој знае што стои во позадина и каде лежи проблемот.
Сè започна кога Бугарите дознаа дека Србите ја менуваат својата националност и аплицираат за државјанство или го поднесуваат како дополнителни документи. Од средината на декември се со вакви документи е ставено на дополнителна каде не пишува што се бара од документите. И сега го блокираа објавувањето на указот за сите Срби освен за оние кои аплицирале врз основа на бугарскиот пасош на нивните родители. Не се знае кога ќе го одблокираат. Можеме само да чекаме. За џабе ме ставија на положително кога не го објавија указот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
11
Cestitki so srekaa bas mi e milo za site.Vie ste polozitelno od 14.12.jas sum polozitelno od 24.01.ndevam se vtornik sreda i kaj mene,posto ponedelnik ukaz 17 treba da ima tie so polozitelno 17.12 posle ukaz 18 od 17.01 i ukaz 19 od 24.01
Zdravo. Jas sum na polozitelno od 22.12 2022. Koga mozi ukaz kaj mene?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom