Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 јануари 2023
Мислења
7
Поени од реакции
11
bigtits напиша:
Како што следам од понеделник до денес четврток само 10 укази се потпишени, мислам дека и утре и се до 31.03 ќе се потпишуваат, што ти мислиш?

Не знам колку по број ама во принцип опфаќаат преписки само од ист датум на положително, што значи во случајов само од 07.12. Ќе почека уште 2-3 указа до 20.12. ама кај и да е ќе биде многу брзо.
не ја знаеме точната бројка. но можеме да пресметаме. ајде да направиме едноставна математика.
според бројките во годишните извештаи на комисијата за државјанство (на веб-страницата на president.bg), во секој декрет има приближно 110-120 лица. затоа можеме да претпоставиме дека 3500-4000 луѓе добиваат сертификати на секои 3 месеци (сезона на декрети:))
исто така знаеме, има уште 35000??? (од 2000, 2021 и 2022 година) коресподенции во линија. сега можете да погодите колку треба да чекате, во која сезона можете да го добиете декретот.:kafence::popce::cuc:
Автоматски споено мислење:

us По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Sega statusot mi se smeni vo
  • Образувана преписка N:1xxx/2022/14.
Има некој што му се врати статусот откако беа вратени од финална на задолжителна? Нема никакви промени, иако викаа велат дека било некоја системтска грешка. Преку им, не мора ни да даваат повеќе.
можеби ќе си ги вратиме статусите, откако ќе завршат уредбите. Се надевам некаде во април или мај или...кој знае, срање.:toe:да, ќе почекаме и ќе видиме.:sramezliv:
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2019
Мислења
14
Поени од реакции
27
Hi!!
Kakov treba da bide izvodot za da go podignam ukazot?Obichen,dvojazichen ili internacionalen?
Fala I chestitki na site za ukazite!!!!
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Blagodaram, a dali treba slika i koj format beshe znam deka porano mislam altair se vikashe imashe napishano shto e potrebno ama nemozam da najdam neznam koja stranica beshe
Тука е се детално објаснето:
 
Член од
29 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
на кој број припаѓа уредбата?интервјуиран сум на 1 декември 2019 година и добив позитивен резултат на 20 декември 2022 година
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво, дали некој има информација, имам преписка од Април 2021 односно интервјуто ми беше тогаш, кога би дошло ред за неа а пред некој ден од Финала дојде на "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване", како да не вратија еден чекор назад???? Ви благодарам поззз.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Указ 14 кај мене
Cestitki so srekaa bas mi e milo za site.Vie ste polozitelno od 14.12.jas sum polozitelno od 24.01.ndevam se vtornik sreda i kaj mene,posto ponedelnik ukaz 17 treba da ima tie so polozitelno 17.12 posle ukaz 18 od 17.01 i ukaz 19 od 24.01
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
УКАЗ 10 кај мене! На положително од 07.12
Најголеми Честитки Бибо!!!! Конечно дојде ред и на тебе :pijani: :D Се најдобро ти посакувам понатаму, голем си, знаеш што и како треба :цицки::aplauz::jeeee:Поздрав од чичо Алтаир:misticen::anco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom