Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 декември 2021
Мислења
56
Поени од реакции
87
Mu se javiv na posrednikot koj raboti vednas do ambasada vo SK. Mi kaza ova za star dokument so barale deka kje go trgenele za mesec dena i da ne sum reagiral :) Ova se odnesuva za ovie novite so sakaat na intervju da odat neli sega baraat i so star samo na intervju iako zakonski neli moze i so izbodi. Go prasav zoso i na 2019 im baraat star dok kako ne znaese, no mi kaza deka kje go trgele seto ova so stariot dokument. Nema logika na intervju sega so odat da ne mora star dok, a na stari da im baraat.
Perenje mozok i pari od posrednicite
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Екипо воа е тоа што го чекав

На 2 јуни 2017 поднесов документи за постапка за Бугарско државјанство со посмртница од праддедо роден 1918г. и со изводи од дедо ми и татко ми.
Происходот ми излезе некаде септември 2018 година.
На 21 мај 2019 бев на интервју.
На 22.02.2022 имав промена на статус во нередовна преписка.
На 14.03.2022 бев во Софија и доставив дополнителни документи,воен Бугарски билет и некои други Бугарски документи.
На 24.03.2022 повторно вратен на Финална.
На 18.04.2022 ставен на положителна.
Денес на 06.07.2022 вклучен во Указ.
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
По втор Пат:

Потврда од БГ клуб за дедо роден 1918г и Брат (тој си доби првиот пат без проблем)
10 Октомври 2018 - Произход од ДБАЧ (дупликат)
30 Мај 2019 - Интервју, Софија
-- Февруари 2021 - Финална
8 Февруари 2022 - Дополнителна
17.3.2022 ги доставив сите документи наново + родствени врски од брат
18 Април 2022 - Положиетлно
6 Јули Указ 75
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Линк од велико трново за втората светска војна
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Најдов удостов'рение (свидетелство од школо) од дедо ми кај што пишува народност блгарин, ама друго презиме има на документов од презимето кое го има во документот за умрени и од презимето кое го имам јас.

Некој да бил во слична ситуација да каже ќе може ли да извадам пасош со свидетелство од основно или мора документот да биде извод на родените? Да знам да не фрлам за џабе пари.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Најдов удостов'рение (свидетелство од школо) од дедо ми кај што пишува народност блгарин, ама друго презиме има на документов од презимето кое го има во документот за умрени и од презимето кое го имам јас.

Некој да бил во слична ситуација да каже ќе може ли да извадам пасош со свидетелство од основно или мора документот да биде извод на родените? Да знам да не фрлам за џабе пари.
Добар ти е документот.
Треба да се поклопуваат неколку податоци , на пример датум на раѓање, место . . . И да побараш во матично да ти издадат (решение) и посмрница од дедо ти, со тоа ќе докажеш дека тој е истиот човек.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Добар ти е документот.
Треба да се поклопуваат неколку податоци , на пример датум на раѓање, место . . . И да побараш во матично да ти издадат (решение) и посмрница од дедо ти, со тоа ќе докажеш дека тој е истиот човек.
Претходно еден братучед има извадено и веќе 5-6 години е во Швајц. Ама тогаш било подруго, пошто другар без никаков документ има извадено пасош.

Сега скоро друг братучед што пробувал да извади со истиов документ ми рече таман ќе докажеш дека тој е датумот на раѓање во друг документ од архива годината е згрешена, во трет документ презимето наместо со -вски било запишано дека завршува со -в.

Може некој да ми подобјасни како се докажува заправо ова? Треба да најдам копија од документите заверени на нотар кој потврдуваат дека се работи за ист човек или??

Пошто самото вадење на документиве мислам нема да помогне, ако на секој документ има по некоја грешка.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Најдов удостов'рение (свидетелство од школо) од дедо ми кај што пишува народност блгарин, ама друго презиме има на документов од презимето кое го има во документот за умрени и од презимето кое го имам јас.

Некој да бил во слична ситуација да каже ќе може ли да извадам пасош со свидетелство од основно или мора документот да биде извод на родените? Да знам да не фрлам за џабе пари.

Јас сум во слична ситуација. Дадов изјава на нотар во Бг дека се работи за истото лице. Кој знае дали ќе пројде...никој не може да гарантира. Еве на пример сега ги враќаат тие што се преку родител за документ за родствени врски.
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
луѓе дали знае некој што се бара овде. Ги поднесов сите медицински документи, потврдата дека сум способен да добијам бугарско државјанство и тестот за сида и сифилис, што уште треба да поднесам?

  • Образувана преписка N:xxxx/xxxx /06.xx.2022 г. Констатирани нередовности:Следва да се представи медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисија (ЛКК) на лечебното заведение, обслужвашто лицето по местоживеене, којто да удостоверјава, че не страда от заболјаванијата по чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето, с'гласно изискванијата на чл. 4, ал. 1, т. 7 в'в вр'зка с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1. Представените документи е необходимо да отговарјат на изискванијата на § 2, ал. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 за превод и заверка. При непредставјане на посочените документи в срок до 06.09.2022 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 06.07.2022 г.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Јас сум во слична ситуација. Дадов изјава на нотар во Бг дека се работи за истото лице. Кој знае дали ќе пројде...никој не може да гарантира. Еве на пример сега ги враќаат тие што се преку родител за документ за родствени врски.
Za tie so koga roditelot vadel pasos ne gi prijavil kako negovi deca ..vo mojot primer ne bese taka bidejki mene me imase vo opstinata kaj so bese tatko mi so adresa i ne mi pobaraa takov dokument:)
 
Член од
14 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
42
Добро утро на сите, јас малце каснам ама да се пријавам само дека добив указ.

Интервју 06.06.2019
Финална 11.01.2021
Положително 11.04.2022
Указ 05.07.2022

Ви посакувам многу среќа на сите!
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
61
Поени од реакции
288
луѓе дали знае некој што се бара овде. Ги поднесов сите медицински документи, потврдата дека сум способен да добијам бугарско државјанство и тестот за сида и сифилис, што уште треба да поднесам?

  • Образувана преписка N:xxxx/xxxx /06.xx.2022 г. Констатирани нередовности:Следва да се представи медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисија (ЛКК) на лечебното заведение, обслужвашто лицето по местоживеене, којто да удостоверјава, че не страда от заболјаванијата по чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето, с'гласно изискванијата на чл. 4, ал. 1, т. 7 в'в вр'зка с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1. Представените документи е необходимо да отговарјат на изискванијата на § 2, ал. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 за превод и заверка. При непредставјане на посочените документи в срок до 06.09.2022 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 06.07.2022 г.
  • Кључна ствар која се овде помиње је "чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето".
  • Да би нам било јасније потражићемо тај закон о здрављу, да видимо шта тамо пише.
  • Закон о здрављу Р.Бугарске: https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135489147
  • Из тог закона видимо оно што нас занима (слике испод)

чл. 61, ал. 1:

1657183487779.png

чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2:

1657183613250.png


Из свега приложеног, долази се до одговора да у медицинском документу треба да пише да не болујете од заразних болести по чл. 61, ал. 1 (слика 1) и од психичких болести по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 (слика 2).
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Mu se javiv na posrednikot koj raboti vednas do ambasada vo SK. Mi kaza ova za star dokument so barale deka kje go trgenele za mesec dena i da ne sum reagiral :) Ova se odnesuva za ovie novite so sakaat na intervju da odat neli sega baraat i so star samo na intervju iako zakonski neli moze i so izbodi. Go prasav zoso i na 2019 im baraat star dok kako ne znaese, no mi kaza deka kje go trgele seto ova so stariot dokument. Nema logika na intervju sega so odat da ne mora star dok, a na stari da im baraat.
Уште ли со тој Љупчо и Камелија се занимавате

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
  • Кључна ствар која се овде помиње је "чл. 61, ал. 1 и и чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за здравето".
  • Да би нам било јасније потражићемо тај закон о здрављу, да видимо шта тамо пише.
  • Закон о здрављу Р.Бугарске: https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135489147
  • Из тог закона видимо оно што нас занима (слике испод)

чл. 61, ал. 1:

Прегледај го приврзокот 337705

чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2:

Прегледај го приврзокот 337706


Из свега приложеног, долази се до одговора да у медицинском документу треба да пише да не болујете од заразних болести по чл. 61, ал. 1 (слика 1) и од психичких болести по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 (слика 2).
Брате, ја сам та документа доставио, баш ме занима како нису прошла
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
Некој да каже, дали административните служби во Бугарија работат во Август?
За подигање на удостоверение и закажување за Лични Документи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom