Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Danas mi se smeni status intervju 10.07.2019 Sofija


Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
Интервју 10.07.2019. или 10.06.2019? Малку е чудно ако е 10 јули 2019 година, бидејќи тоа би значело дека прескокнале многу и го обработиле вашето предмет.
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
58
Интервју 10.07.2019. или 10.06.2019? Малку е чудно ако е 10 јули 2019 година, бидејќи тоа би значело дека прескокнале многу и го обработиле вашето предмет.
10.07.2019

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 
Член од
17 февруари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
18
zdravo da prasam nekoj sto imal iskustvo ili znae dokolku nemam stard dokument od pradedno mi deka bil bugarski vojnik a znam deka toj e bil bugarski vojnik vo toa vreme dali mozatt po ima i prezime da go najdat vo arhiviti po ime i prezime
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
29
zdravo da prasam nekoj sto imal iskustvo ili znae dokolku nemam stard dokument od pradedno mi deka bil bugarski vojnik a znam deka toj e bil bugarski vojnik vo toa vreme dali mozatt po ima i prezime da go najdat vo arhiviti po ime i prezime
Мислам дека нема да може така, мора да знаеш се, каде служел, која година, која војскова част бил.. сите информации да и ги дадеш па после да бараат.
 
Член од
11 декември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
10
Zdravo. Mi se smeni statusot vo Polozitelno i sega cekam Ukaz. Dali se ima sliceno da odbijat nekoj vo ovoj status i ako ima, zasto go odbile?
Pozdrav
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Maj 2019 vo Sofija, ali me vratija pa odnesov drugi dokumenti i sega sum vo Polozitelno.
Јас не успеав да најдам стари документи, побарав и во архивот во Софија, и кај нас по архивите, ништо не најдов, само македонска посмртница од прадедо роден 1847. Денес бев во Софија и не ми ги прифатија изводите (легализирани и преведени овде во Софија во https://elingua.bg/ )

Мој совет, не си ги трошите парите ако немате стар документ (иако јас претходно прашав во конзулатот и ми рекоа да одам лично па што ќе биде нека биде) очекувам отказ :(
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Јас не успеав да најдам стари документи, побарав и во архивот во Софија, и кај нас по архивите, ништо не најдов, само македонска посмртница од прадедо роден 1847. Денес бев во Софија и не ми ги прифатија изводите (легализирани и преведени овде во Софија во https://elingua.bg/ )

Мој совет, не си ги трошите парите ако немате стар документ (иако јас претходно прашав во конзулатот и ми рекоа да одам лично па што ќе биде нека биде) очекувам отказ :(
Cekaj malce site dobivme Ukazi so falsifikat poteklo od Lazar strumica, zasto posrednik ne plati da ti ja zavrsi rabotata? Pisi koj Status si?
Автоматски споено мислење:

Како шо е тргнало, после 10-15 април 2019, тие шо имат правено интервју, ако не се преку родител или ако немат стар документ сите ке бидат одбиени за државјанство...
Катја Матева другарка ви. Освен ако не се најде некоја будала и да и ебе мамата по ред..,.....тава е....
Ocekuvano bese najavia od BG se stegaat rabotite...
 
Член од
11 декември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
10
Јас не успеав да најдам стари документи, побарав и во архивот во Софија, и кај нас по архивите, ништо не најдов, само македонска посмртница од прадедо роден 1847. Денес бев во Софија и не ми ги прифатија изводите (легализирани и преведени овде во Софија во https://elingua.bg/ )

Мој совет, не си ги трошите парите ако немате стар документ (иако јас претходно прашав во конзулатот и ми рекоа да одам лично па што ќе биде нека биде) очекувам отказ :(
Ama tebe te vratija vo Dopolnitelna i posle toa vleze vo Polozitelno, pa tek posle te odbija ili odma te odbija na Dopolnitelna?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Здраво форумаши,имам едно прашање,можеби е пишано ,пишува дека од интервјуто се чека околу 2 год и 11 месеци до указ.Е сега јас бев на дополнителна па однесов дополнителни документи,сега сум на положително.Се знае ли колку време се чека положително до указ?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Дај пишете што сте однеле од дополнителни, дали стар бг документ или не?
Да знаеме како се движат работите...
 
Член од
2 ноември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
Zdravo. Mi se smeni statusot vo Polozitelno i sega cekam Ukaz. Dali se ima sliceno da odbijat nekoj vo ovoj status i ako ima, zasto go odbile?
Pozdrav
Има да, одбиваат.
Мене ме одбија првиот пат 2018та год. Со потврда од БГ клуб, со истите документи брат ми доби... Е сега ги додаов и документите од брат ми и пак чекам.
Screenshot_20220428-170606_Chrome.jpg
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
192
Поени од реакции
88
Здраво форумаши,имам едно прашање,можеби е пишано ,пишува дека од интервјуто се чека околу 2 год и 11 месеци до указ.Е сега јас бев на дополнителна па однесов дополнителни документи,сега сум на положително.Се знае ли колку време се чека положително до указ?
До септември .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom