Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 август 2015
Мислења
454
Поени од реакции
737
А што би можело да смени во овие наредни два месеци? На што се надеваш?
Не знам :) да одлучат да ги пуштат тие што биле на интервју пред да се смени законот (април 2021). Ама ко што тргнало,мали се шансите да се деси тоа според мене.
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Не знам :) да одлучат да ги пуштат тие што биле на интервју пред да се смени законот (април 2021). Ама ко што тргнало,мали се шансите да се деси тоа според мене.
Ама има шанси, така да, додека има шанси има надеж. Правилно е да се даде, тогаш тоа си бараа тоа се достави.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Не ти текна на пописот да се пишеп Бугарин и дека имаш процедура за терање?
Автоматски споено мислење:

Здраво друштво,

Се обидов да пронајдам по форумов и надвор од него упатство за целата процедура од почеток, меѓутоа безуспешно. Знае ли некој дали постои нешто такво некаде?
На пример, воопшто не знам ни како да го почнам процесот, ми треба ли термин некаде за прием каде што би требало да поднесам документи, дали носам оригинали и дали ми ги враќаат тие потоа итн. итн.
Секоја помош е добродојдена и ценета.

Благодарам
Ако немаш стари Бг документи не можеш да поднесеш документи а ако имаш фати си добар посредник сам/а не можеш
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
19
Мислев дека ќе се оправи ситуацијата според информациите од бг портали ама џабе, очигледно и кај нив не се знае кој пие кој плаќа...
So shto dokumenti beshe na intervju drugar?
 
Член од
23 април 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да Ве прашам дали ќе можам да поднесам за пасош со издаден воен документ од воен архив од Велико Трново од 4то колено ( татко на 3тото колено, мој пра-пра дедо). Читам дека прифаќале докажување на потекло само до 3то колено.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
19
Jas sum preku brat drugi dokumenti nemam na popis se pisav nacionalnos bugarsko drzavjanstvo mk.uste sum na finalna 13meseci koga bev na intervju vo sofija nosev dopolnitelni dokumenti toa bea istite dokumenti kako za prv pat samo novi takov zakon imase brat mi ne me bese upisal deka ima sestra togas i toa mi zavrsi posrednikit mi upisaa vo sistem deka sme brat i sestra posrednikot mi vika nema mesto za panika sve e ok isto fativme covek vo ministerstvo za pavosudie vo bg da vidi do kade sum toj mi kaza dokumentite sve sa mi kako treba ali ke si pocekam toa bese pred 5meseci koga mi go kaza toa i sega neznam ni jas vo neizvesnost sum nervoza me faka.Inaku aplicirav za bg pasos 10.07.2018.proishod od Dabac dobiv vo oktomvri 2019.intervju 23.01.2020.finalna od 14.03.2021.Posrednikot me tesi samo mi vika cekaj drugo nema
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Jas sum preku brat drugi dokumenti nemam na popis se pisav nacionalnos bugarsko drzavjanstvo mk.uste sum na finalna 13meseci koga bev na intervju vo sofija nosev dopolnitelni dokumenti toa bea istite dokumenti kako za prv pat samo novi takov zakon imase brat mi ne me bese upisal deka ima sestra togas i toa mi zavrsi posrednikit mi upisaa vo sistem deka sme brat i sestra posrednikot mi vika nema mesto za panika sve e ok isto fativme covek vo ministerstvo za pavosudie vo bg da vidi do kade sum toj mi kaza dokumentite sve sa mi kako treba ali ke si pocekam toa bese pred 5meseci koga mi go kaza toa i sega neznam ni jas vo neizvesnost sum nervoza me faka.Inaku aplicirav za bg pasos 10.07.2018.proishod od Dabac dobiv vo oktomvri 2019.intervju 23.01.2020.finalna od 14.03.2021.љ me tesi samo mi vika cekaj drugo nema
Е до кога да се чека? Што ти вели? Што се чека? Ќе дадат ли зелено светло веќе еднаш.
 
Член од
4 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
6
Здраво, сакам да Ве прашам дали ќе можам да поднесам за пасош со издаден воен документ од воен архив од Велико Трново од 4то колено ( татко на 3тото колено, мој пра-пра дедо). Читам дека прифаќале докажување на потекло само до 3то колено.
Pozdrav ,edno prasanje ako moze ? Mojot pradedo ima sluzeno vojska vo Bugarija, ali jas nemam voena kniska nikako nemozef da ja najdam nite znaam vo koe mesto e sluzel vojska.Da li go izvadi toj dokument preku posrednik? Ili imas licno odeno vo Veliko Trnovo?
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Jas sum preku brat drugi dokumenti nemam na popis se pisav nacionalnos bugarsko drzavjanstvo mk.uste sum na finalna 13meseci koga bev na intervju vo sofija nosev dopolnitelni dokumenti toa bea istite dokumenti kako za prv pat samo novi takov zakon imase brat mi ne me bese upisal deka ima sestra togas i toa mi zavrsi posrednikit mi upisaa vo sistem deka sme brat i sestra posrednikot mi vika nema mesto za panika sve e ok isto fativme covek vo ministerstvo za pavosudie vo bg da vidi do kade sum toj mi kaza dokumentite sve sa mi kako treba ali ke si pocekam toa bese pred 5meseci koga mi go kaza toa i sega neznam ni jas vo neizvesnost sum nervoza me faka.Inaku aplicirav za bg pasos 10.07.2018.proishod od Dabac dobiv vo oktomvri 2019.intervju 23.01.2020.finalna od 14.03.2021.Posrednikot me tesi samo mi vika cekaj drugo nema
Јас го сликав лаптопот на попишувачот и ги развив сликите и ги подадов како доказ од нередовна ми се смени во задолжително с'гласуване... на коj статус си ?
Автоматски споено мислење:

Здраво, сакам да Ве прашам дали ќе можам да поднесам за пасош со издаден воен документ од воен архив од Велико Трново од 4то колено ( татко на 3тото колено, мој пра-пра дедо). Читам дека прифаќале докажување на потекло само до 3то колено.
Може и 4 то колено
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
19
Е до кога да се чека? Што ти вели? Што се чека? Ќе дадат ли зелено светло веќе еднаш.
Nisto poveke ne mi kaza samo toa mi vika cekaj i misli pozitivno ke bide
Автоматски споено мислење:

задолжително
Valda ne ima u sistem tie sto sme se popisalw kako bugari.inaku na finalna su sega od 14mart 2021
 
Член од
6 август 2015
Мислења
454
Поени од реакции
737
Јас го сликав лаптопот на попишувачот и ги развив сликите и ги подадов како доказ од нередовна ми се смени во задолжително с'гласуване...
А попишувачот го сликаше ?
Не ти текна на пописот да се пишеп Бугарин и дека имаш процедура за терање?
ЈАс на пописот се пишав Еѓипќанец и сега што правиме ? Кај да барам пасош од Египет да ми дадат ?
Valda ne ima u sistem tie sto sme se popisalw kako bugari.inaku na finalna su sega od 14mart 2021
Во кој систем да те има ?
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.895
Поени од реакции
3.286
*****Апдејт 19.04.2022*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

АПРИЛ 2022

[УКАЗ] 01.04.2022 @Leoni - инт СОФ 20.06.2019 - воена книшка од дедо
11.04.2022 @Koce_ta - инт СОФ 30.05.2019 - родител
11.04.2022 @em1l1ja - инт СОФ 06.06.2019 - дедо и родител
11.04.2022 @Aleksandrija22 - инт СОФ 06.06.2019 - дедо и родител
11.04.2022 @daisyy - инт СОФ 10.06.2019 - родител
18.04.2022 @GeLee - инт СОФ 21.05.2019
18.04.2022 @Пецо - инт СОФ 30.05.2019 - изводи од дедо и брат
18.04.2022 @MM2 - инт СОФ 10.06.2019


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ФИНАЛНА

ДЕКЕМВРИ 2020

30.12.2020 @jakvla - инт СОФ 04.06.2019
ХХ.12.2020 @Princess7 - инт СОФ 04.06.2019 - потврда

ЈАНУАРИ 2021
07.01.2021 @Ace.btm и сопруга - инт СОФ 29.05.2019 - потврда
12.01.2021 @RockyVr - инт СОФ 12.06.2019
13.01.2021 @man united@ - инт СОФ 03.07.2019 - потврда
13.01.2021 @ajax090 - инт СОФ 12.06.2019 - крштеница од дедо
14.01.2021 @Bambi12 - инт СОФ ХХ.06.2019
14.01.2021 @sophiee - инт СОФ 17.06.2019
15.01.2021 @perka1 - инт СОФ 18.06.2019 - потврда
15.01.2021 @@@@@ - инт СОФ 19.06.2019 - потврда
15.01.2021 @Ivana2234 - инт СОФ 20.06.2019
18.01.2021 @Zyzzz91 - инт СОФ 20.06.2019 - потврда и изводи
18.01.2021 @mekillaz - инт СОФ 26.06.2019 - потврда и изводи
19.01.2021 @SFRJ87 - инт СОФ 26.06.2019 - потврда и изводи
20.01.2021 @AlexN - инт СОФ 27.06.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Wolf5 - инт СОФ 02.07.2019 - потврда и изводи
21.01.2021 @Atlantida82 - задол 03.07.2019 - инт БЕО 03.2019 - документи од баба
XX.01.2021 @Headache - инт СОФ 02.07.2019
XX.01.2021 @Vlatko0306 - инт СОФ 11.07.2019 - потврда и изводи од прадедо
XX.01.2021 @DraganPP - инт СОФ ХХ.09.2019 - потврда и изводи
ХХ.01.2021 @Makedonec1993 - инт СОФ 06.2019
25.01.2021 @jankerot - инт СОФ 02.07.2019
26.01.2021 @planic85 - инт СОФ 10.07.2019
28.01.2021 @DinaMandarina - инт СОФ 04.07.2019 - 2 родитела

ФЕВРУАРИ 2021
02.02.2021 @Sashhe - инт СОФ 08.07.2019 - родител
02.02.2021 @megi289 - инт СОФ 19.08.2019
03.02.2021 пријателка на @Atlantida82 - задол 25.07.2019 - инт БЕО 05.2019
03.02.2021 @Maliot_princ - инт СОФ 03.07.2019
04.02.2021 сестри на @dzordz1234 - задол 27.07.2019 - родител
05.02.2021 @Miky - инт СОФ 31.07.2019 - сведителство и изводи
09.02.2021 @Tefko - инт СОФ 13.08.2019 - родител
12.02.2021 братучед на @Anagals - инт СОФ 07.08.2019
12.02.2021 @sasko** - инт СОФ 20.08.2019 - потврда
12.02.2021 @Dimitrovski - инт СОФ 05.09.2019 - преку тетка
12.02.2021 сопруга на @vojkan88 - инт СОФ 24.09.2019
12.02.2021 @Martinh - инт СОФ 03.10.2019
12.02.2021 @Stefandjordj - инт СОФ 21.10.2019
ХХ.02.2021 @Пецо - инт 30.05.2019
XX.02.2021 @RealMashinennn - инт ХХ.07.2019 - преку родител
XX.02.2021 @The S- инт СОФ 03.09.2019 - дедо
XX.02.2021 @bibi20oh - инт СОФ ХХ.10.2019
24.02.2021 @born slippy - инт СОФ 14.08.2019 - документи од брат и потврда
25.02.2021 @Mite1992 - инт СОФ 10.12.2019 - брат
26.02.2021 @MadA@FakA - инт СОФ 03.10.2019

МАРТ 2021
01.03.2021 @BRLIV1 - инт СОФ 14.10.2019 - изводи, потврда и документи од сестра
01.03.2021 @Stanipadni - инт СОФ 15.10.2019
04.03.2021 @Bibo - инт СОФ 19.09.2019 - 2 родителa
XX.03.2021 @The_IRON_MAN - инт СОФ 18.09.2019
10.03.2021 @gooce
12.03.2021 сестра на @Lawyer2017 - инт СОФ 20.11.2019
15.03.2021 @TM88 - инт СОФ 29.10.2019
16.03.2021 роднина на @milky - инт СОФ 08.10.2019
17.03.2021 сопруг на @DinaMandarina - инт СОФ 04.12.2019 - поредок и потврда
ХХ.03.2021 сопруга на @Sampion
ХХ.03.2021 @marjann123 - инт БТ ХХ.10.2019
XX.03.2021 @Miki sc
ХХ.03.2021 @Kocani@* - инт СОФ 23.01.2020 - преку брат
22.03.2021 @ostajse - инт СК 11.2019
23.03.2021 @JustMe123 - инт СОФ 16.01.2020
23.03.2021 @tecaizbeca - инт СОФ 16.01.2020
24.03.2021 сопруг на @Sara2018 - инт СОФ 08.01.2020 - потврда
24.03.2021 @Kostic17 - инт СОФ 21.01.2020
24.03.2021 @Peroronchino - инт 04.02.2020
25.03.2021 @Coolgirl89 - инт 15.01.2020 - брат, дедо и потврда
26.03.2021 @Paola - инт СОФ 14.01.2020 - родител

АПРИЛ 2021
01.04.2021 @panterce4 - инт СОФ 14.02.2020
02.04.2021 сестра на @Slagjann - инт СОФ 12.02.2020
06.04.2021 сестра на @jovanxzzy - инт 06.12.2019
09.04.2021 @saleelektrik - задол 11.02.2020 - инт НИШ 29.10.2019
09.04.2021 @Mniko - задол 06.08.2020 - инт ХОЛ 17.06.2020
ХХ.04.2021 @Frau - задол 06.08.2020 - инт СК 18.05.2020
24.04.2021 @ajdutin - инт СОФ 09.09.2020 - документи од дедо 1916
26.04.2021 @Tlo88 - задол 17.09.2020 - инт 16.07.2020

МАЈ 2021
11.05.2021 @LoloMK - инт 14.08.2020 - изводи
14.05.2021 @Lawyer2017 - загол 03.09.2020 - инт 22.06.2020
20.05.2021 сопруга на @Keko1986 - инт СОФ 28.10.2020
20.05.2021 мајка на @milo89 - инт СОФ 30.10.2020
20.05.2021 @Dzoni Dep - инт НИШ 01.07.2020
ХХ.05.2021 @mariopasadena инт СОФ ХХ.08.2020

ЈУНИ 2021
06.06.2021 @branko1 - задолж 01.02.2021 - инт БТ 18.08.2020 - родител
06.06.2021 @Teacher16 - инт СОФ 01.02.2021
09.06.2021 пријателка на @vojkan88 - инт СОФ 18.11.2020 - потврда и изводи од прадедо
09.06.2021 @Akac - инт СОФ 25.11.2020
25.06.2021 @alanser - инт 31.12.2020

ЈУЛИ 2021
26.07.2021 @niikoolaa - задолж 23.03.2021 - инт БЕО 09.12.2020 - воена книшка
07/08.2021 @Ednostavna - инт СК 06.2020 - преку родител

АВГУСТ 2021
02.08.2021 @Makva - задолж 19.03.2021 - инт СК 03.11.2020
12.08.2021 @Vaga77 - задолж 13.04.2021 - инт СК 15.01.2021
12.08.2021 @@bojan@ - инт СК 23.11.2020
12.08.2021 @Vikicakikica и сопругот - инт СК 25.11.2020
13.08.2021 @Vincere - задолж 14.04.2021 - инт БТ 29.10.2020
18.08.2021 @PoLyPoLy - инт БТ 29.09.2020
24.08.2021 @dejan_111 - инт БТ 16.11.2020
ХХ.08.2021 @Hleb - задолж 05.2021 - инт БТ 03.12.2020

СЕПТЕМВРИ 2021
29.09.2021 @SlavisaMali - задолж 04.2021 - инт БТ 14.10.2020 - изводи и потврда
29.09.2021 @Čičotransbobi - задолж 18.06.2021 - инт БТ 17.12.2020

ОКТОМВРИ 2021
26.10.2021 мајка му на @Itsmee - задолж ХХ.06.2021 - инт БТ ХХ.03.2021

НОЕМВРИ 2021
08.11.2021 @Tamanka - инт МК 21.04.2021
XX.11.2021 @viktorxd - инт СК 08.2021 - преку родител
24.11.2021 @Ronaldicious - инт БТ ХХ.03.2021


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ДОПОЛНИТЕЛНА


@Koce Zafir - инт СОФ 15.04.2019
@Laze123 - инт СОФ 24.04.2019
@SlipperyHeights - инт СОФ 24.04.2019 - прадедо пред 1918
@vajs - инт СОФ 30.04.2019 - извод од прадедо и потврда
@Soundproof - инт СОФ 30.04.2019
сопруга на @sterjovmk - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
@alexander1963 - инт СОФ 07.05.2019
Стеф, пријател на @Altair75 - инт СОФ 07.05.2019 - потврда и изводи
@Ivan74 - инт СОФ 08.05.2019
@Rossy - инт СОФ 13.05.2019
@VaseAmani - инт СОФ 13.05.2019
@Paul Kersey - инт СОФ 14.05.2019
@DanielKr - инт СОФ 14.05.2019
@link4aa - инт СОФ 20.05.2019
@A.N.Z - инт СОФ 21.05.2019 - преку брат
@Karas Sk - инт СОФ 22.05.2019 - изводи од прадедо
@Krismarkic - инт СОФ 28.05.2019 - изводи од баба и дедо
@Тартл Јунит - инт ХХ.05.2019
@VaseSK - инт СОФ ХХ.05.2019
@Kaluge
Сопруга на @Oktavijan
@jamieson - инт СОФ 06.06.2019 - документи од дедо и потврда
@marrkoski - инт СОФ 10.06.2019
@KALJO123 - инт СОФ 10.06.2019 - брат и происход
@AudiR8 - инт СОФ ХХ.05.2019


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

СЕПТЕМВРИ 2021

ХХ.09.2021 сопруг на @Bokj - инт БТ 10.03.2021

НОЕМВРИ 2021
16.11.2021 @nepoznat1 - инт 24.08.2021 - изводи од прадедо

АПРИЛ 2022
21.04.2022 @Bulgarian 91


_____________________________________________________________________________________


СПИСОК НА ПРИМЕНИ МОЛБИ

ОКТОМВРИ 2021

15.10.2021 Примена молба @Nikola998

ЈАНУАРИ 2022
24.01.2022 Примена молба @Bokj - инт БТ 20.09.2021

АПРИЛ 2022
ХХ.04.2022 Примена молба @frommer
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
697
Поени од реакции
3.906
Како шо е тргнало, после 10-15 април 2019, тие шо имат правено интервју, ако не се преку родител или ако немат стар документ сите ке бидат одбиени за државјанство...
Катја Матева другарка ви. Освен ако не се најде некоја будала и да и ебе мамата по ред..,.....тава е....
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
3
Отвори на кајгана форум 1272 број и таму ќе ги најдеш сите адреси.
Гледам дека има некои корисни линкови таму. Но далеку од доволно за некој што само што ја почнува процедурата. Очекував дека има место на кое пишува од почеток до крај целата постапка, што каде се закажува, кои документи се потребни итн итн
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
56
Bratuced mi e uste na finalna sa brojce 153XX a intervju je imao 27.05.2019 ima li sanse da se promeni uskoro status?

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom