Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Дали може помош што значи ова ? , Вака е веќе повеќе од 1 година :
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
тоа значи дека треба да почекате уште малку, кога сте биле на интервју
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Zdravo pradedo mi sluzel vojska vo bg potocno Varna no voena kniska nemozam da najdam a i nezz koja godina ima sluzeno dali e mozno nekako vo arhivot da dobijam nekakov dokument ako i pisam so osnovni podatoci od nego ili barat i drugi podatoci pozz
Гуглај воен архив Велико Трново и пуштај порака.
Не штети и во централен архив софија исто така да пратиш маил.

Некој што продолжувал пасош Софија, сакам да слетам Софија и да го продолжам ама незнам каде, како , што? Супер би било доколку споделите инфо и сл..
Одиш со ноќевање и рано сабајле одиш во миграционо (централно на мвр) на мариа луиза 48 и се сликаш до 10 h претпладне, пасошот го добиваш после 13:30.
Откако ќе го направиш тоа пиши инфо тука за да му се најде и н некој друг.
 
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
знае некој кога пак ќе го издадат указот?
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Dobar den na site,

Dolgo vreme ne sum vlezen na forumov, imam edno prasanje pa dobro bi biloi nekoj sto znae kako ide procedura da mi pise,
Imam Bugarski pasos, Soprugata i Decata (maloletni) nemaat.
Sakam da vadam za dvete deca, dali e ista procedura kako sto jas pominav so dokumentacija ili e nesto pokratka.
Isto taka imam izgubeno kontakt so posrednikot so koj sto jas odev, dali ima nekoj da mi preporaca dobar posrednik, inaku od Skopje sum.
Moze i na poraka da mi pise ako ne saka javno nekoj.

Blagodaram,
1. Popunjena molba-obrazac - Molba mora biti ispisana na bugarskom jeziku.
2. Izvod iz knjige rođenih – prevedeno na bugarski
3. Službeni dokument o bugarskom državljanstvu roditelja, izdat od strane odgovarajuće opštine ili Ministarstva pravde, da je jedan roditelj bugarski državljanin.
4. Deklaracija -mora biti ispisana na Bugarskom jeziku.
5. Službeni dokument kojim se potvrđuje promjena imena, ako postoji, kao i službeni dokument o identitetu osobe sa različitim imenima.
6. Životopis na bugarskom jeziku.
7. 2 slike.
8. Fotokopija dokumenta koji potvrđuje identitet podnosioca zahtjeva.

Ovo je za dijete ispod 14 godina. Prilikom predaje dokumenata morate biti prisutni svi.
Poslije 10 mjeseci od predaje, moje dijete je u statusu čekanja finalnog pregleda od strane Savjeta za državljanstvo. Koliko do ukaza....nemam pojma!?
 

Attachments

Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
На 22.02.2022 имав промена на статус во нередовна преписка,на 14.03.2022 бев во Софија и доставив дополнителни документи а денес 24.03.2022 од нередовна преписката е вратена повторно на финална.
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
13
Поени од реакции
8
На 22.02.2022 имав промена на статус во нередовна преписка,на 14.03.2022 бев во Софија и доставив дополнителни документи а денес 24.03.2022 од нередовна преписката е вратена повторно на финална.
Kakvi dokumenti dostavi ?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Дечки, мала помош ако може.

Баба ми има завршено основно и средно во Софија, е сега сакав да прашам дали некој знае како можам да дојдам до сведителствата нејзини? Не можам да дознаам како се викаат школите бидејќи почината е, па дали има некоја архива или било што каде ќе можам да ги побарам тие документи?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Дечки, мала помош ако може.

Баба ми има завршено основно и средно во Софија, е сега сакав да прашам дали некој знае како можам да дојдам до сведителствата нејзини? Не можам да дознаам како се викаат школите бидејќи почината е, па дали има некоја архива или било што каде ќе можам да ги побарам тие документи?
Пиши пропало.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Дали некој знае дали се менува статус и за колку дена после дадени дополнителни документи
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Moze li so pra dedo roden vo 1901 i 100% bugarsko selo vo toa vreme(spored toj link sto bese tuka postiran)?
Автоматски споено мислење:

I jas imav isto iskustvo so arhivot,im pišav da pobaraat podatoci za dedo mi koj e roden 1912 g,selo,opština,im prativ slika od negov izvod od umrenite i mi odgovorija vo rok od eden den deka za žal ne se pronajdeni nikakvi podatoci vo arhivot za toa selo i taa opština i za liceto za koe im pišav.Ili ne se trudat mnogu ili navistina go nema seloto na dedo mi vo arhivot.Što znači popisot na Vasil K'nčov spored koj dobivme potvrdi od združenieto od Skopje i Strumica ne pripaga na nivniot glaven arhiv.
Како можам да пишам до архивата?
 
Последно уредено:
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Moze li so pra dedo roden vo 1901 i 100% bugarsko selo vo toa vreme(spored toj link sto bese tuka postiran)?
Автоматски споено мислење:


Како можам да пишам до архивата?
i jas im dostaviv umrenica godina selo opstina i mi pobaraa koja edinica bil shto bil...
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Дали некој знае дали се менува статус и за колку дена после дадени дополнителни документи
Мене за 10 дена откако ги доставив дополнителните документи од нередовна ми се смени во финална статусот.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво, приблизително колко време прод'лжи това статус при вас?
На мене ми омнема три месеца за сега.
C2D2328A-3A10-4C3D-B8AC-39767EAF62C6.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom