Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Na 16.03 podignav drzavjanstvo a na 17 se slikav za pasos. Edna nok ostanav vo sofija vo edno "hotelce" na 5 min pes do centarot, vo koe imase makedonec koj pristigna so avion od germanija i imase plateno za dve nokevanja ama ispadna da mu sredat se stontreba za da ostane edna nok pa taka prasavme dali moze jas mesto nego da ja iskoristam sobata vtorata vecer i ni dozvolija. Mu dadov 10evra nego. Super ispadna za deset evra vo sofija mislam deka ne naogav smestaj da bidam sam vo soba so svoe kupatilo. Pasosot ke bide po redovna postapka (ne e za brzanje rabotata). Posrednikot napravi napori da zavrsime vo eden den i podiganje na drzavjanstvo i slikanje no imale mnogu kontroli taka da ne mozese da se sredi. Cela procedura za 300evra so pat i se drugo plateno. Moze nekoj ke rece deka e mnogu no toa e. Od kolata ispadnav samo da si go zemam drzavjanstvoto od salter i vo policija da se slikam a da i na 4 mesta da se potpisam, se drugo posrednikot. Sakav da probam sam ali mi bese strav deka ke mi trebat poveke denovi a ne mozam da se oslobodam od rabota na podolgo.
Na site vi posakuvam da si dobiete pasos i samo za ubavo da go koristete. Pozdrav do site a najmnogu do clenovite koi odvojuvaat od svoeto vreme da im olesnat so soveti na site clenovi na forumov, @Altair75 , @Bibo i drugi koi se tuka za sekakov sovet.
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Ако во 2016та бил на интервју, тогаш одамна му е завршена постапката и или добил указ уште пред 2-3 години, или евентулно го одбиле. Нека оди во амбасада да праша (посебно ако и таму го правел интервјуто), се надевам ќе го најдат во систем по име и презиме.
Ne pravel vo ambasada intervju.
Vo Sofija pravel.
 

KMT

Член од
18 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
9
Дечки здраво, прв пат пишувам на форумот.
Излезено ми е државјанството уште од 2020та (поднесено јули 2016та), баш кога пукна ковидот.
Ја контактирав L_Stoyanova@justice.government.bg на имеил но фино бев изигнорирана, сакав да ми го пуштат во Амбасада во Скопје.

Сега имам две прашања:
1. Дали се уште постои оваа опција, да ми го пуштат указот во амбасада и од тука да завршам работа?
2. Дали откако ќе го подигнам указот МОРАМ да поднесам за адреса и ЕГН? Поради сплет на околности во моментов немам потреба од документите (ЛК и пасош) туку сакам да си го имам указот на располагање, just in case. Дали со указот можам подоцна (година-две) да ги завршам овие работи кога ќе сакам да ги направам личните документи? Или пак има некој рок.
Јасно ми е дека за некој што чека указ ова е несфатливо, но чекав толку многу време што сега животот ме однесе во друг правец и не ми треба моментално, а не би сакала да го изгубам државјанството.

Ви благодарам однапред.
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Дали некој има искуство со вакви работи?
Прегледај го приврзокот 325524
Се работи за моја блиска личност која сака да бара од архива стари документи, истата оди преку некоја си посредничка од Бугарија за која бара полномошно за овие работи.
Е сега прашањето ми е дали може со тоа полномошно да те врзи некако финансиски да те заглави по банки,имот или други ствари ?
Можеви свучи глупаво прашањето но ставрно ми треба совет од поискусните овде.
Финансиски не може да те заглави, но за државен архив не ти треба полномошно за да бараш за некој нешто.
Автоматски споено мислење:

Ne pravel vo ambasada intervju.
Vo Sofija pravel.
Ти кога си го зеде државјанството, зошто не праша за него на шалтер, ќе ти кажеа дали му има излезено државјанство или не.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Zdravo. Posle dolgo vreme.
Prijatel moj bil na intervju vo 2016 god.
Gjoko od Strumica ni traga ni glas od nego dali moze nekako da se proveri do kaj e postapkata?
Nema slika nema nisto od brojot za proverka :(. Ako znae nekoj help.
Thanks you
Težok idiot e toj zaližaniot Gjoko od Strumica od site se kriel a za pari e zinat.Air da ne vidi
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Здраво дечки, другарка мој најде стар документ но само копија шо е на сликата, дали да оди до Благоевград да бара оригинал или доволно е да се внесе ова, документот е на нејзина прабаба родена во Бугарија
 

Attachments

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Дечки здраво, прв пат пишувам на форумот.
Излезено ми е државјанството уште од 2020та (поднесено јули 2016та), баш кога пукна ковидот.
Ја контактирав L_Stoyanova@justice.government.bg на имеил но фино бев изигнорирана, сакав да ми го пуштат во Амбасада во Скопје.

Сега имам две прашања:
1. Дали се уште постои оваа опција, да ми го пуштат указот во амбасада и од тука да завршам работа?
2. Дали откако ќе го подигнам указот МОРАМ да поднесам за адреса и ЕГН? Поради сплет на околности во моментов немам потреба од документите (ЛК и пасош) туку сакам да си го имам указот на располагање, just in case. Дали со указот можам подоцна (година-две) да ги завршам овие работи кога ќе сакам да ги направам личните документи? Или пак има некој рок.
Јасно ми е дека за некој што чека указ ова е несфатливо, но чекав толку многу време што сега животот ме однесе во друг правец и не ми треба моментално, а не би сакала да го изгубам државјанството.

Ви благодарам однапред.
Probaj pak ambasada, ama ke pocekas mnogu poveke, mozebi godina, pa i dve...

Sekako moras da prijavis adresa i za egn, bilo ambasada, bilo Sofija... ako nemas privatna, pisi ja sluzbenata Lege 6, Sofija i tamu teraj postapka, opstina Stolicna, Sredec, Sofija....u centaro......predhodno treba da go podignes ukazot vo MP ili ambasada... tvoe e dali ke odis preku Skopje ili Sofija ......idi nazad po temata, baraj odgovori, ima objasneto 107 pati. Moj predlog e, stom veke imas ukaz, da si podignes ukaz vo Sofija, vo MP, odis opstina Sredec, podnesuvas za maticen br...cekas. ..pravis pasos i L.karta pobrgu sto mozes, da ne ima placenje posle, i teraj rabota posle natamu...ako ne, odi ambasada, prasaj tamu sto kako i pravi kako ti odgovara...tvoe si e.

I da, ima rokovi za se.... otkako ke ti izleze ukaz i prijavis adresa vo BG, moras vo odreden period da izvadis BG pass i l.karta... pobaraj po net, ne sum siguren kolku i sto bese, ama ima nekekvi rokovi... Pobaraj, vidi sto kako, oti ke imas zaebancii ponatamu. Pozdrav.
Автоматски споено мислење:

A kade se naoga toj bukmark na forumov,kako da go najdeme?
Inaku sekoi pofalbi za vloženiot trud i za količinata na info.što gi ostavi vo postot.
Zelenoto sto e zaokruzeno...KLIK,, da ne lutas po temata, tamu klikas i zapomni si koj bilo komentar sto ti treba.
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Posle dolgo vreme.
Prijatel moj bil na intervju vo 2016 god.
Gjoko od Strumica ni traga ni glas od nego dali moze nekako da se proveri do kaj e postapkata?
Nema slika nema nisto od brojot za proverka :(. Ako znae nekoj help.
Thanks you
Broj na prepiska/molba, so bilo neka najde...ime prezime, l.k. pasos...maticen br. neka ide Sofija u MP, tamu ke mu kazat dali e stanal blgarin ili ne...pa neka tera natamu...
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Posle dolgo vreme.
Prijatel moj bil na intervju vo 2016 god.
Gjoko od Strumica ni traga ni glas od nego dali moze nekako da se proveri do kaj e postapkata?
Nema slika nema nisto od brojot za proverka :(. Ako znae nekoj help.
Thanks you
Е снема го Џочето...заврши му шемата за стрижење овцички.. е ј.б.га Џоче :pusigo: :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Здраво.Имам поднесено за бугарски пасош во Амбасадата во Скопје.Указот ми е готов од пред една година, ако не и повеќе, чекам да ми го пратат во Амбасадата во Скопје(што е премногу време).Во Амбасада ми рекоа јави се во Министерство за правосудие во Софија и кажи им да ти го пратат
Патот под нозе и Софија. Таму н врата ќе кажеш дека месец ден ане можеш никко да ги добиеш на тел па дојде лично да си го подигнеш указот.
Ќе те стават во ред ќе почекаш ама ќе го земеш.
Носи и др документи, овери ги таму и после трк во општина за поддавање на док за ЕГН.
За подигање указ и за поднесување н ЕГН барај стари постови на темата од членот Алтаир - СУВО ЗЛАТО е напишаното.
Арно ти кажа @Генерал , ако не си го подигнал указот од амбасада, т.е. го нема, можеш од Софија, побргу ке завршиш, нема везе од кај го подигаш....веќе со блгарин.... Боди упорен, оти ти бараш бугарско државјанство, не тие.... го имаш, твое си е, барај си го...сам ако не си завршиш работа, друг нема да брка за тебе...освен акп не платиш без везе дебело на некој ...оди Софија во МП, скриншот од указот дека ти е потпишан, број на указ ако знаеш, дата кога ти е излезрн, број на преписка, молба, пасош, шо имаш...матичен, бр.на пасош, ако треба, черпаш едно кафе таму сркјуритито да не чекаш без везе додека други влегуват преку ред (ак треба и сендвич со к.кола :D )... објаснуваш на секјуритито дека имаш указ тој и тој број од тогаш и тогаш... скриншот некаков и покажи ( е со нив треба да си ептен "фин"), те наога тетката....го земаш и одиш одма општина Средец со указот, поднесуваш за ЕГН и се друго што треба таму (прашуваш и биди фин, посебно со плавата, таа јаката...ќе ја познеш, една е, немаш промашај ;)...и поздрави ја од Алтаир... финио македонец... ќе и текне:D ) и после некој ден од коа ке ти излезе егн, одиш пак општина, го зимаш документот и одиш на сликанје кај че си избереш ...имаш објаснето што и како назад на темата од повеќе членови, бараj, ќе најдеш (типс: барај коментари од marin.skp, Генерал, NanaKiki32, Cybermkd, TheChosenOne, pale.krstic, miskolo, Altair75....) aко не можеш да се снајдеш сам, најди си "посредник", т.е. некој што ќе ти земе 300-400 еура за услугата + пат до Спфија, спиење, јадење....се зависи за колку време сакаш да го земеш пасошот...ти се договараш, ти си планираш...твое си е....
 

Attachments

Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Kje ja ubrzaat li finalna ? Dali i viceto kje ubrza koj go znae ?
Оваа е некој муабет, посебно актуелно е сега за украинците што се исто у процедура како и сите други...кога ќе им дојде редот, ако е се у ред, ако минат сите проверки (финална), ќе ги потпишат во указ.... сакаат преку ред да мине за нив, ама изгледа нема ништо од тоа. Истото како муабетот "примете не нас украинците у ЕУ пред сите (Србија, Македонија, Албанија,Црна Гора...), оти русите ќе не утепат сите"....ништо важно, нема да се убрза ништо...ќе си чекат да им дојде редот, како ние и сите други што чекаме.... оваа е као некоја партија у БГ или поединец што ја користи ситуацијата у Украина за да собере некој политички или каков било поен кај гласачите...веќе видено, веќе слушнато.... А оваа за децата од 1,2,3 години на бугарски државјани и деца родени откако родителот вече има бугарско државјанство, не знам што го тупат уште со некаква процедура...као да сме сиријци или јапанци...или од друга планета ебаго....шо уште треба џа докажуваме дрка сме бугари од Македонија, Србија..... глупости....

Едит (че):
Пишах и друго, ама не ми го запомна:D... Мош и поарно така шо биде, оти Бибо ќе ме блокираше:ROFLMAO:

4 саато станало:eek:...бај...гуд најт...лове...пис
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
дали знае некој кога се потпишуваат указите дали се потпишуваат секој месец и колку луѓе одат на еден указ.
 
Последно уредено од модератор:

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Колку трае процедурата ако поднесам оваа година, одприлика?
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Dali nekoj zane za vakov slucaj i kako da se resi? Moj prijatel pred poveke od 14-15 god. dobil ukaz , no ne go podignal bidejki vo momentot so lotarija zaminal za Amerika. Sega ke si dojde i saka da izvadi BG pasos. Nema podatoci ni tocno koj ukaz , ni koja godina ima dobieno. Kako da dojde do ukazot? Dali ako odi na salter vo Ministerstvoto bi go pronasle ? Molam za bilo kakva informacija. Odel preku posrednik od koj nema ni traga ni glas.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Mojot pradedo(so isto prezime) bil roden i ziveel vo 100% bugarsko selo(proveriv tuka http://macedonia.kroraina.com/vk/vk_2_07.htm). Sega, ke trebam da pobaram dali ima stari dokumento, no ako ne najdam ke imam li sansi so izvod na umrenica kade sto pisuva rodno mesto i da izvadam potvrda od bugarski kulturen klub deka bil roden vo 100% bugarsko selo? Isto taka prezimeto mi zavrsuva so "ov".
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Dali nekoj zane za vakov slucaj i kako da se resi? Moj prijatel pred poveke od 14-15 god. dobil ukaz , no ne go podignal bidejki vo momentot so lotarija zaminal za Amerika. Sega ke si dojde i saka da izvadi BG pasos. Nema podatoci ni tocno koj ukaz , ni koja godina ima dobieno. Kako da dojde do ukazot? Dali ako odi na salter vo Ministerstvoto bi go pronasle ? Molam za bilo kakva informacija. Odel preku posrednik od koj nema ni traga ni glas.
Нека оди во Софија во министерство за правосудие и нека побара да го најдат под име, презиме и датум на раѓање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom