Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Ne e tocno deka e za Fevruari 2023 tuku do juni godinava nemoze vo Sofija da se podnese najdobro sega e samo preku ambasada
Дали има листа на документи кои ми се потребни за во амбасада?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
De bre zemi potpisite nekoj ukaz, nablizija do mene i zastanaa...se iznacekav na site promeni pa i na dopolnitelna bev
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
De bre zemi potpisite nekoj ukaz, nablizija do mene i zastanaa...se iznacekav na site promeni pa i na dopolnitelna bev
Указите кај и да е ќе продолжат, цело време доаѓаат вака во мали бранови и мали паузи измеѓу но сепак си течат. Штом си на положително кај и да е брзо ќе стигнеш до крајот, имај уште малку трпение во финишов :) Поголема неизвесност и фрустрација е со тие што се уште на финална каде веќе година дена е застој и уште ништо не се знае кога и како ќе продолжи да тече работата.
 
Член од
26 август 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите, нова сум на форумот. Јас си го зедов бугарскиот пасош во декември 2021. Како што ме известија преку мене сега ќе можат само родителите и сестра ми да извадат пасош. Јас одев преку посредник во Софија, но сега сестра ми сака да си ги средува документите преку Битола. Дали ќе може да ми каже некој дали има потреба од посредник или може сама? Што документи би требало да носи и каде да се обрати? Фала ви. Поздрав.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Здраво на сите, нова сум на форумот. Јас си го зедов бугарскиот пасош во декември 2021. Како што ме известија преку мене сега ќе можат само родителите и сестра ми да извадат пасош. Јас одев преку посредник во Софија, но сега сестра ми сака да си ги средува документите преку Битола. Дали ќе може да ми каже некој дали има потреба од посредник или може сама? Што документи би требало да носи и каде да се обрати? Фала ви. Поздрав.
Зависи што документи ќе поднесе, само твојот пасош нема да биде доволен (бар моментално е зезнато кај таквите апликанти и им бараат други документи да додадат). Ќе мора да докажат потекло (родители или баба/дедо дека биле Бугари или имале БГ државјанство). Твојот пасош не менува многу во ситуацијата. Инаку ако ги имате документите тогаш немате потреба од посредник.
 
Член од
1 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo, imam zemeno bugarsko drzavjanstvo pred poveke od polovina godina, no togas pri podiganjeto podneso za adresa vo kjustendil ja pisav adresata na tatko mi , sega imam problem vo kjustendil adresata na tatko mi e popolneta. Kako moze da se najde slobodna adresa ?
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Prasanje. Dali moze preku sestra bg da se izvadi Bg pasos. Bez nikakvi dopolnitelni dokumenti?
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Дечки Ве читав наназад и сватив дека на македонските државјани за влез треба сертификат за 2 вакцини и PCR тест.

А тие што веќе имаат бугарски пасош? На бугарската граница секако се прикажува бугарскиот пасош, па за тие што важи, знае некој?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Info! Mojot i uste nekolku predmeti se vrateni denes od DABC tatus na finalen !
Значи беше на

  1. "Финална" па те пратија на
  2. "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ "
  3. И сега повторно си на "финална" ?
Од списокот гледам дека си со потврда од БГ клуб. Однесе у меѓу време било какви документи или не ?
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Значи беше на

  1. "Финална" па те пратија на
  2. "Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ "
  3. И сега повторно си на "финална" ?
Од списокот гледам дека си со потврда од БГ клуб. Однесе у меѓу време било какви документи или не ?
1,2,3 - Da, ne odnesov dopolnitelen dokument
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
1,2,3 - Da, ne odnesov dopolnitelen dokument
Супер фала ти многу !!!! Те молам извести не ако има било каква промена.

Инаку кај мене уште си стои статусот "...с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 30.12.2021".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom