Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Cestitki na site za ukazite!!! :D :pijani:
Ovaa se prepiskite vkluceni vo poslednite ukazi 227, 228, 229 i 230 od cetvrtokot, 06.01.2022 i od denes:

Указ N: 227/2021
Дата на указ: 17.12.20216240/2019 SRB
10032/2019 RU/UKR/MOL
10530/2019 IZR
10582/2019 TR
10587/2019 TR
10588/2019 TR
10600/2019 RU/UKR/MOL
10604/2019 RU/UKR/MOL
10606/2019 RU/UKR/MOL
10607/2019 RU/UKR/MOL
10608/2019 RU/UKR/MOL
10609/2019 RU/UKR/MOL
12047/2019 RU/UKR/MOL
12048/2019 RU/UKR/MOL
12050/2019 RU/UKR/MOL
12051/2019 RU/UKR/MOL
12079/2019 RU/UKR/MOL
12090/2019 RU/UKR/MOL


Указ N: 228/2021
Дата на указ: 17.12.2021


1354/2020 TR
1355/2020 TR
1358/2020 TR
1369/2020 TR
1370/2020 TR
1371/2020 TR
1372/2020 TR
1373/2020 TR
1423/2020 TR
1425/2020 TR
1437/2020 TR
1443/2020 TR
4023/2020 TR
4092/2020 TR
4093/2020 TR
4097/2020 TR
4098/2020 TR
4099/2020 TR
4318/2020 TR
4320/2020 TR


Указ N: 229/2021
Дата на указ: 17.12.202110005/2019 Рус/Укр/Мол
10035/2019 Рус/Укр/Мол
10705/2019 Македонија
10706/2019 Македонија
10707/2019 Македонија
10708/2019 Македонија
10715/2019 Македонија
10732/2019 Македонија
10743/2019 Македонија
10744/2019 Македонија
10757/2019 Македонија
10762/2019 Македонија
10811/2019 Рус/Укр/Мол
10812/2019 Рус/Укр/Мол
10819/2019 Рус/Укр/Мол
10823/2019 Рус/Укр/Мол
10824/2019 Рус/Укр/Мол
12122/2019 Рус/Укр/Мол
12568/2019 Рус/Укр/Мол
12570/2019 Рус/Укр/Мол
12571/2019 Рус/Укр/Мол
12575/2019 Рус/Укр/Мол
12584/2019 Рус/Укр/Мол
12585/2019 Рус/Укр/Мол
12586/2019 Рус/Укр/Мол
12596/2019 Рус/Укр/Мол
12598/2019 Рус/Укр/МолУказ N: 230/2021
Дата на указ: 17.12.2021


4321/2020
4322/2020
4323/2020
4358/2020
4359/2020
4361/2020
4362/2020

I tabela so prepiski do denes. Ima veke i prepiski po konzulski pat i od 2022.
 

Attachments

Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Среќни празници дечки, ви посакувам исполнување на најважните желби, верувам Бг пасош за многумина е една од тие... @Bibo пиши ме и мене во списокот.. На интервју бев во Скопје во Бг амбасада во јуни 2020, во финална ми се смени во јули/август 2021. Со документ сум преку татко но не го впишав ЕГН татко ми не извадил пасош и л.карта па очекувам и дополнителна, за жал....
 
Член од
21 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
19
Srecni praznici svima. Ja Sam imao intervju 21.10.2019. na finalnom status Sam od 12.02.2021. Jos koliko se ceka ?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Zdravo,pred izvesno vreme napraviv izlez od drzavata (bev vo kombe) site gi podadovme pasosite minav na granicite no posle vidov deka na makedonskata granica mi nemmat staveno pecat za izlez,dali na vrakjanje mozam da imam nekakov problem???
Vi blagodaram odnapred

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Кога беше на интервју и каде? Ако пред два месеца си влегол на финална тогаш најверојатно летово си ја почнал процедурата (освен ако претходно си бил на дополнителна па сеа те вратиле на финална), но не знам како по само 6 месеца може веќе да си запрепастен колку долго фатила процердурава и како ти си очекувал за година дена да имаш пасош во рака.

Иначе буквално неколку поста над твојот имаш целосен и детален список каде точно можеш да видиш до каде се со секој статус и кои апликанти се стигнати до државјанство, а исто и на првиот пост од темава имаш линк со целосни објаснувања за секој статус колку трае и до каде се стигнати во моментов.
Во амбасада во Скопје, Авгус 2021, ама добив информации дека би требало да излезе отприлика 2023 април или септември..
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
другарче едно што веќе извади бугарски пасош, ама како што добив од друго дете информации ми рече отприлика 2023 Април или Септември :/
~3 години од интервју е просек.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.966
Во амбасада во Скопје, Авгус 2021, ама добив информации дека би требало да излезе отприлика 2023 април или септември..
Септември 2023 теоретски може (јес да и тоа е оптимистички но во 2020 беа многу малку преписки па да речеме има надеж кај тебе доста пократка да испадне процедурата), но во претходниот коментар ти спомна септември 2022 а тоа нема теорија. Процедурата моментално трае околу 3 години а ти практично пред 3 месеци си ја почнал, тек на почеток си.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
47
jel si siguran za to i meni brat treba da preda za dete od godinu dana ali smo isli preko ambasade posto je nemoguce sada predati u Sofiji,zakazali su mu januar 2023,iskreno se nadam da si u pravu
Ако родителот има земено бг пасош пред раѓањето на децата постапката е пократка,во спротивно чекаат како и сите останати(таков е нашиот случај).Нашите деца се на возраст 12 и 11 години,интервју јули 2019,статус финална.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
15
Поени од реакции
20
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Најнов сум тука, сакав да прашам што следи после ова

- 105** 2021 105**/2021 Избери... Финална од 08.11.2021 - N:105**/2021/13.07.2021 г
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

колку фази има уште,

Фала
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
54
Поени од реакции
30
мојот број во 2020 година е опкружен со декрети од сите страни. но мојата е сепак конечна :(
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Здраво дечки, најпрвин среќни новогодишни и божиќни празници..

Најнов сум тука, сакав да прашам што следи после ова

- 105** 2021 105**/2021 Избери... Финална од 08.11.2021 - N:105**/2021/13.07.2021 г
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

колку фази има уште,

Фала
Pocetok ili sredina na 2024 najdobar slucaj da bides vo procedura ako se ispadne dobro i ne si staven na dopolnitelna ili odbien nedaj boze...
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Едно прашање некој поупатен ако би знаел.
Дали може ако дете (син/ќерка) има бг државјанство на тој основ да аплицира родителот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom