Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Најверојатно документите се однесени на време. Мислам дека нема потреба за паника бидејќи веќе си на статус "положително".

По секоја логика документите ти се разгледани на претходниот статус ("финален експертен преглед") и таму одлучуваат дали одиш понатаму. Во превод, ако Советот види дека немаш доставено дополнителни документи, ќе те одбиеле на претходниот статус.

А посредникот очигледно ти е кретен што не се замара и сам ако не си реагирал, ништо чудно и да пропаднело се. И јас сум у слична позиција (сам го потсетив посредникот и не сум 100% дека ги доставил документите).


Пале, нели ако немаат документи, Советот директ ги одбива (на статус "финален експертен преглед ") и не ни се преминува на следниот (статус "положително становиште ") ?
Zavisi so kakvi dokumenti e,ako e so potvrda od zdruzenie i ne odnesis povtorno vo ministerstvoto ke te odbiet od sovet,no ako si so vujko,cicko,tetka i sl. i ne odnesis potvrda od zdruzenie moze od sovet i da te stavat na polozitelno no najverovatno posle Jotova ke go odbie.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Zavisi so kakvi dokumenti e,ako e so potvrda od zdruzenie i ne odnesis povtorno vo ministerstvoto ke te odbiet od sovet,no ako si so vujko,cicko,tetka i sl. i ne odnesis potvrda od zdruzenie moze od sovet i da te stavat na polozitelno no najverovatno posle Jotova ke go odbie.
Така е да, во право си тотално. Зависи преку што аплицираш за државјанство.

@Guad , извини за претходниот статус, моја грешка. Тоа што сум го пишал важи за луѓе со само потврда од БГ клуб (што не вадат преку татко, мајка, чичко итн.).
 
Член од
9 март 2019
Мислења
9
Поени од реакции
7
Дали некој досега за влез во Бугарија се тестирал во Институт за јавно здравје? Дали е во ред тој тест, ми кажаа дека е 3500- поевтино е само во Авицена, и го даваат до вечер или најдоцна утредента рано сабајле, и се оди директно без закажување, најрано во 8 часот наутро.. Па малку ми е нелогично зошто повеќето одат во Систина кога се чека за термин и е малку поскапо..
Nemas problem so avicena. Moeto semejstvoto izvadivme i bez problem si pominavme
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Така е да, во право си тотално. Зависи преку што аплицираш за државјанство.

@Guad , извини за претходниот статус, моја грешка. Тоа што сум го пишал важи за луѓе со само потврда од БГ клуб (што не вадат преку татко, мајка, чичко итн.).
Преку потврда од Бугарскиот клуб Струмица сум, тоа заборавив да спомнам.
Неизвесноста ќе трае докрај, за месец, месеципол време некаде би требало да знам на што сум.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
35
Поени од реакции
2
Преку потврда од Бугарскиот клуб Струмица сум, тоа заборавив да спомнам.
Неизвесноста ќе трае докрај, за месец, месеципол време некаде би требало да знам на што сум.
Za preku roditel treba li potrvda os zdruzenie fala
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
За тие што се на дополнителна @dule_bule ,денес има промена од дополнителна проверка во Финална ,преписка 809/2018
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Преку потврда од Бугарскиот клуб Струмица сум, тоа заборавив да спомнам.
Неизвесноста ќе трае докрај, за месец, месеципол време некаде би требало да знам на што сум.
Епа чудно некако. Вака од што следам последниве 6-7 месеци, обично по статусот "финален експертен преглед " ако немаш доставено документи следи "С'вет'т по гражданство не е уважил молбата. [.....]. " со објаснување дека не си доставил соодветни документи.

Како и да е, моја претпоставка е ова и не ја земај здраво за готово. Убаво кажа, ќе си знаеш за кратко време ...
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Од ноември 2019 ми е Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија, интервју јануари 2018, преку родител, уште колку би требало да чекам за указ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom