Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.921
Не како стар документ, туку ти е документ од предок и сопругата моја беше со овие документи без никаков проблем помина на интервју во конзулат.
Автоматски споено мислење:


Па ова го имаше пишано Петре Петровски на FB и го имаше објавувано често пати.
Ostavi go Petreto sto napisal....i jas moze toa da go pisuvam sekoj den, pa nisto.,.. ocigledno toj i toj i Zoran Zoran si lovat pacienti od koj sto ke izvlecat nekolku stotini evrejci, ako ne i iljadarki. Najmalku 5 clenovi ovde od forumot potvrdija deka na zakazan termin, voopsto ne im ni dale ni da vlezat vo MP ili konzulat/ambasada da sprovedat intervju bez da imat dokaz za poteklo star dokument od predok (licna karta, voena kniska, vencanici...) ili roditel, brat ili sestra sto imaat veke bg pasos. Samo so potvrda od klub i izvodi vrzani do predok roden pomegu 1900 i 1918 ne moze poveke, od april 2019. Ne znaat duri ni so tie sto se na finalna sto da pravat, momentalno ima preku 30.000 prepiski na finalna, od koi nekoi cekaat na toj status veke 1 godina....status quo...bez promena.
Автоматски споено мислење:

Јас кога ги иставав тие документи, посредникот рече мора да се родени во период од 1905-1915.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Ova go pisav na 2-3 vo poraka, slicno kako i tvojata data intervju i slicna data staveni na finalna, istoto me prasuvaa, pa eve ti copy-paste (so mali izmeni) odgovor i na tebe:

Smetaj od koga ti e obrazuvana prepiska, kako togas da si bil intervju. A za drugoto nisto ne se znae kako ke bide ponatamu. Racunaj, pred tebe na finalna sto cekat ima okolu 30.000 prepiski....15.000 od 2019, 10.000 od 2020 i da kazeme do tebe, pola 2021 okolu 8.000 prepiski na finalna... Site tie treba da gi razgleda Sovet za graganstvo ,edna po edna, po redosled kako sto se staveni na finalna, znaci prvo sto se pravele intervju vo 2019, 2020 pa 2021 po red.

Toj sovet zasedava maximum 3 pati mesecno....pa sega racunaj kolku prepiski moze da pregledat za 3 dena vo mesec, nekogas i samo 2 dena. A eve od april do denes dali imat i 1000 prepiski staveno na polozitelno, od vtorata polovina april 2019 sto se bile intervju vo Sofija i seuste se na finalna. Toa ti se onie prepiski sto im se promenil status od zadolzitelna vo finalna vo mesec noemvri/dekemvri 2020 i seuste se so status finalna....1 godina do denes...racunaj si sama....

Ako ne napravat nekakvi drasticni izmeni u cela procedura i ako se e vo red so tvoite dokumenti i ne te stavat na dopolnitelna da nosis povtorno nesto, ke zemes pasos, racunaj od intervjuto vo Bitola do pasos 3-4 godini...2024 leto gospodovo....
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Здраво. Од прилика знае ли некој до која дата од 2019 што биле ба интервју се дојдени до указ. Поздрав
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.921
Ама кој Април? :)
Onie sto bile staveni na status polozitelno 16.04.2021 se potpisani vo ukaz, mozebi ima uste mal broj od taa data.
Posleden ukaz bese 199/2019.
Sledni za potpis se so data na polozitelno od 21.04.2021, megu koi sum i jas.

Koga imale intervju ne e vazno, se gleda po data od koga se staveni na polozitelno.

Primer:

Ima prepiski sto imaat praveno intervju april/maj 2019 i seuste se na finalna zaradi momentalnata situacija so bg drzavjanstvo (da ne objasnuvam pak, sigurno znaes, ako ne, procitaj nazad 2-300 strani), a ima i prepiski (mnogu malku) sto imale intervju juni, juli, avgust 2019 i sto se na polozitelno i cekaat potpis, najverojatno so poteklo preku roditel ili so cvrst dokaz, za bugarsko poteklo, t.e. so star dokument od predok. Ovie prepiski so intervju juni, juli, avgust, septemvri, oktomvri 2019 sto se sega na polozitelno, ke bidat potpisani so ukaz pred onie sto pravele intervju vo vtora polovina na april i maj, bidejki ovie se uste na finalna.

Na drugite sto se samo so izvodi povrzani do predok roden od 1900 do 1918 i so potvrda od bugarski klub vo Makedonija, ne im se menuva statusot, seuste se na finalna ili na onie sto se so vakvi dokumenti, nekoi se staveni na dopolnitelna/neredovna i im se bara da odnesat drugi dokumenti, razlicni od onie sto gi odnele, so koj ke go dokazat svoeto bugarsko poteklo.

Toa e.
Jasno vaka? Razbra sega?
Drugo nesto da prasas?
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Јас правев интервју на 02.05.2019 година и сум на положително. Така да кога да би очекувал указ според тебе?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.921
Јас правев интервју на 02.05.2019 година и сум на положително. Така да кога да би очекувал указ според тебе?
Појма немам...

Ај вака сеа, и јас како тебе исто да прашам барем еднаш:

Јас правев интервју на 08.04.2019 година и сум на положително. Така да кога да би очекувал указ според тебе?

Сега ти кажи ми на мене јас кога?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
25
Поени од реакции
16
Автоматски споено мислење:Јас се извинувам. Брат ми има закажано интервју во Март 2022 год. Стар документ немаме. Дали ќе поминат документите врз основа на негова сестра (јас) да дојде до пасош. Да изведеме од Бг роднински везалки брат-сестра.
Imate strana bg drzavjanstvo pisete i ke vi izleze preku brat sestra ne se lazite a vi ima i dosta komentari samo pari si davate edno vreme mozese zategnaa gi rabotite epten pozzz
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
86
Поени од реакции
93
Колку ти е сигурна информацијата?
И јас бев со истите документи во конзулат, и не кажаа ништо. Како и да е, имаме бројче, па ако има проблеми со документите мислам дека ќе имаме статус дека фалат документи. И јас сум со умреници од прадедо, без стар документ
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
229
Jel ovo ona na finalno bila? Posto vidim pise obrazuvana prepiska
Не претходно и беше статусот како на сликата
01.png

И денес кога проверив видов дека бараат дополнителни документи.

Се консултирав сега со еден посредник што е од Бугарија и тој ми рече дека до Нова Година ништо не се знаело дали ќе важи тоа или не, после Н. Година ќе се знај вика се и дали ќе треба да поднесам дополнителни.
Дали можи да се поднесат документи од чичко или братучеди кои што имаат бугарски пасош?
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Не претходно и беше статусот како на сликата
Прегледај го приврзокот 315125

И денес кога проверив видов дека бараат дополнителни документи.

Се консултирав сега со еден посредник што е од Бугарија и тој ми рече дека до Нова Година ништо не се знаело дали ќе важи тоа или не, после Н. Година ќе се знај вика се и дали ќе треба да поднесам дополнителни.
Дали можи да се поднесат документи од чичко или братучеди кои што имаат бугарски пасош?
I mene zanima da li moze preko bratucedi da se podnese, tj da se odnese kao dopuna njihovo drzavljanstvo..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.921
Не претходно и беше статусот како на сликата
Прегледај го приврзокот 315125

И денес кога проверив видов дека бараат дополнителни документи.

Се консултирав сега со еден посредник што е од Бугарија и тој ми рече дека до Нова Година ништо не се знаело дали ќе важи тоа или не, после Н. Година ќе се знај вика се и дали ќе треба да поднесам дополнителни.
Дали можи да се поднесат документи од чичко или братучеди кои што имаат бугарски пасош?
Ne moze preku bratucedi, vujkovci, tetki.....

Samo od roditel sto veke ima bugarsko drzavjanstvo i pasos, povrzano so izvodi prevedeni i legalizirani na bugarski notar ili vo konzulat/ambasada i potrebno e da se izvadi dokument za rodstveni vrski od opstinata na koja adresa se vodi roditelot, kade kako negov sin/kerka si zapisan i toa se nosis vo MP kako dopuna.

Eventualno mozes i preku brat/sestra sto veke imaat bugarsko drzavjanstvo i pasos so izvodi prevedeni i legalizirani na bugarski notar ili vo konzulat/ambasada + rodstveni vrski...
Ovaa nekoi pisuvaat deka poveke ne vazi, ama jas mislam deka se greska i deka moze da se podnesuva dokumenti za apliciranje za bugarsko drzavjanstvo preku brat/sestra , kopii od pasos i licna karta i povrzani so izvodi do niv.
Dosega se nema javeno nekoj sto e preku brat/sestra i da e staven od finalna na neredovna/dopolnitelno i vo listata sto ja vodam nema takov, edino da e staven na dopolnitelno nekoj sto mu fali nekakov dokument vo prepiskata od postapkata, pa mu baraat da dostavi.

Preku brat/sestra moze seuste da se podnese za drzavjanstvo.

Sepak, ako nekoj ima info od licno iskustvo deka go odbile da pravi intervju (poslednite 2-3 meseci) ili da nosi dopolnitelni dokumenti, a odi preku brat/sestra, neka pise, neka me ispravi ako gresam.

Toa za mene ne e vazno (momentalno), ama za luge sto aplicirale ili planiraat da aplicirat na toj nacin, ke im bide od korist da znaat tocno... ama plizzz bez rekla kazala, toj vaka, toj taka, na facebook napisal i slicno ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom