Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Како може да се направи ? Промена на датум на раѓање значи и промена на матичен број ... и врз основа на што ? :)
Нема матичен број дедо ми или така барем јас не го најдов на извод на родени/умрени. Дали тоа е некаква олеснителна околност? :place:
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Нема матичен број дедо ми или така барем јас не го најдов на извод на родени/умрени. Дали тоа е некаква олеснителна околност? :place:
Не знам што да ти кажам. Оди во матична служба и прашај дали и како може да се смени неговиот датум на раѓање. Во најдобар случај ќе треба да поднесуваш молби до МВР и Бог знае каде.

А за менување информациите од личната карта има еден начин ... ако најдеме временска машина само.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво
Сакам да поднесам документи за Бугарски пасош, па сакам да ве прашам дали може некој да ми ја каже целата процедура. Најдобро е преку посредник или сам да ги поднесам документите?
Имам извод на родени на прадедо од 1916 година.
Од фамилијата никој нема бугарски пасош, па дали може тоа да биде проблем?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Нема матичен број дедо ми или така барем јас не го најдов на извод на родени/умрени. Дали тоа е некаква олеснителна околност? :place:
De bre decko, povrzi se so drug predok i toa e toa, sho ja tupis rabotava. Mozes preku dedo na majka ti/baba na majka ti, dedo na tatko ti/ baba na tatko ti. Valjda ke najdes tocni dati.
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Mesec dena pred izbori se zatvara se, e sega ako potpisale nesto megjuvreme valjda ke objavuvaat i posle 14ti oktomvri. Ke vidime :)
Brat kako dojde rabotava da se molime za sto pobrzi izbori, za da ja smenat onaa gnasana Katja Mateva da prestane da buta mame eba inace vaka ako produzi.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Edno prasanje off topic, site ikie koi bile vo Bg vo MP, I site onie koi bile ovde vo konzulatite,DALI ZA VLEZ VNATRE BARAAT sertifikat za vakcinacija? Malce glupo prasanje ama me interesira pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom