Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Едно прашање, доколку некој знае.. дали може кај нас во амбасада да се обноват истечени документи (пасош, лк)? Кои документи се потребни и дали е подобро директно Бг или тука кај нас може да се заврши работа..
https://e-usluga_bds.mfa.bg/Application
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
На п'рво мјасто трјабва да регистрираш сина си в обштината, к'дето ти е адресната регистрација и след това да извадиш удостоверение за роднински вр'зки. Може оште да приложиш к'м документите и копие от лична карта и указа. Когато от Министерството на правос'дието преглеждат документите, те правјат справка в системата дали има родство между вас, затова трјабва да регистрираш сина си в обштината, като твој роднина.
Приликом подношена докумената за ЕГН у Леге 6,навео сам на jедном папиру податке за маjку, оца,брата, супругу и дете, тако да предпоставлjам имам податке за сина само треба узети таjдокумент за родствени в'рзки из општине Средец.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.091
Поени од реакции
4.927
Барај корекција во матична служба за книги кај нас. Нека корегираат се според личната карта.
Кривично дело е никој нема да се нафати одма ама може да се направи само барај човек и биди упорен...и нормално подмачкај.
Корекција може со години да трае а и ништо да не излезе.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Кривично дело е никој нема да се нафати одма ама може да се направи само барај човек и биди упорен...и нормално подмачкај.
Корекција може со години да трае а и ништо да не излезе.
Како може да се направи ? Промена на датум на раѓање значи и промена на матичен број ... и врз основа на што ? :)
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Како може да се направи ? Промена на датум на раѓање значи и промена на матичен број ... и врз основа на што ? :)
Дали е можно барем да се промени датумот на раѓање на неговата бугарска лична карта? Таму лежи главната грешка. :place:
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Tolku bese od ukazite izgleda... racunajte deka sega na 14 oktomvri zatvaraat sve radi izborite se do sostavot na novata vlada i pretsedatel. :kluc::misticen:
I so znaci ova deka do dekemvri niso nema da ima?haha ne znam ke vidime toa ne moze da se znae nikogas . Bas i ne mi se veruva iskreno bidejki potpisale na 10.09 od togas duri do januari da ne potpisat sepak e dolgo period bez ukazi..
 
Член од
11 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki, na intervju bev vo maj 2018 cekam finalen pregled od sovetot za drzavjanstvo, ima li nekoj da me upati sigurno nesto sum propustil..
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
101
Поени од реакции
78
Zdravo decki, na intervju bev vo maj 2018 cekam finalen pregled od sovetot za drzavjanstvo, ima li nekoj da me upati sigurno nesto sum propustil..
Што да те упати кога си на финале или ќе ти дадат или ќе те одбијат. Ти сам треба да знаеш дали си ги поднесел сите документи.
Автоматски споено мислење:

Zdravo do site. Na polozitelno sum od April. Od pred dve godini imam razresenie za postojano prebivavane, znaci adresa vo Blagoevgrad i EGN. Koga bi izleglo drzavjanstvoto, planiram da odam vo Sofija za podiganje i da ostanam dodeka zavrsam se. Vo mojov slucaj, koi cekori gi ripam i kolku realno ke se skrati procedurata vo tie den dva?
Штом имаш адреса во Благоевград тамо треба да си ја довршиш работата, во Софија може само да се сликаш за експресна лична карта или пасош.
 
Член од
11 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Што да те упати кога си на финале или ќе ти дадат или ќе те одбијат. Ти сам треба да знаеш дали си ги поднесел сите документи.

Da, site dokumenti mi se podneseni no pak 3 god. cekam na odgovor zatoa prasav da ne sum propustil nesto
Fala ti Dragan24
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
37
Што да те упати кога си на финале или ќе ти дадат или ќе те одбијат. Ти сам треба да знаеш дали си ги поднесел сите документи.
Автоматски споено мислење:


Штом имаш адреса во Благоевград тамо треба да си ја довршиш работата, во Софија може само да се сликаш за експресна лична карта или пасош.
Znaci po ova sto citam, po podiganje na ukaz ne odam po egn posto go imam, imam adresa, znaci sto treba da sreduvam vo Blagoevgrad?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Znaci po ova sto citam, po podiganje na ukaz ne odam po egn posto go imam, imam adresa, znaci sto treba da sreduvam vo Blagoevgrad?
Ништо не рипаш, си ја тераш процедурата целосно! мораш софија за подигање на указ, после тоа при подигањето на указот пријавуваш постојаната адреса во БГ (во случајов Благоевград) потоа одиш во општина каде имаш постојана адреса и ги носиш сите документи за да извршиш пријава- да ја известиш општината за нов статус дека имаш и се упатуваш во МВР да правиш одјава на постоечката лична карта (мењаш статус на пребивање и од нерезидент стануваш резидент тс од македонски постануваш бугарски државјанин) и да се сликаш за нови лични документи... прво нека ти одобрат и види се во указ па потоа планирај што и како... на крај краева секад мораш да го подигнеш указот и во МП прашај и ќе ти ги дадат следните чекори и насоки кои треба да ги превземеш! без разлика дали имаш егн или не, МОРА да се оди во МП за подигање на указ!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
101
Поени од реакции
78
Znaci po ova sto citam, po podiganje na ukaz ne odam po egn posto go imam, imam adresa, znaci sto treba da sreduvam vo Blagoevgrad?
Да ти објаснам што се случи со еден другар мој, и он беше како што си ти со постојана лична карта и си има ЕГН. Кога отиде во Сандански, от тамо му рекоа дека треба да си направи нова адресна регистрација, старата адресна регистрација не му важела требало на ново да го регистрират на истата адреса или да си бара нова адреса но во општината што ти е адресата, неговата беше Ново Делчево и не смее да бара во друга општина адреса, и от кога најде нова адреса му рекоа дека треба да чека 14 дена да се обработи тоа и после 14 ден да дојде да си го земе удостоверение за постојанен адрес и да оде да се слика за пасош. Мислам дека и тебе те чека ова но не сум сигурен.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Здраво дечки.

Како е? Малку бев отсутен десетина дена, приватно:sekc:, службено:busi:...секако:D, ама ве следев скришно, воајерски:cool: од време на време да ѕирнам да не е излезело некое указченце, ама нишо, ни к***ц ни укази, а? :mad:
Не им се работи ич на овие изгледа...терат си кампања и избори цела година...лудаци:facepalm::свиркам:
Понеделник денес, указ нјама...страшна работа. У ствари, они мош и денес се славиле празник, ама ние не сме знајале:pos:
Кој ги знае веќе, како се тргнале со тие нивни барања (знаете за шо;)), можеби ќе сакат и сите наши празници да ги слават....дури тогаш „евотигана“ укази:sramezliv::pos:

Инаку, @Peroronchino ги бележеше сите промени у статусите шо ги имаше од минатата недела, нешто најдов и јас, внесени се во списокот и еве еден мал апдејт, па мош ќе мрдне од утре работата и ќе им текне на браќата дека треба да пуштат некој указ, а не да го дрват само со избори.:sneaky:

Ај чао сега, од утре да почнат нова тура укази, а сега одам да глеам фудбал, правам припреми цел ден :ајнапиво::pivo2::pijanco: и ми стое некако оти вие џерманците па че ги распуцаме у калта :D
Гледаме се на Градски:oeoeoe:МАКЕДОНИЈА:oeoeoe::duel::D
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom