Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Edno info od mene. Podignuvanje na ukaz od drugata nedela vo konzulat it vo bt
Дали ова значи дека оваа недела не работи конзулатот или можеби не издаваат укази? Пошто мајка ми има во предвид да оди до Битола да го подигни указот, да знам за сигурно.
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
50
Поени од реакции
81
Здраво на сите !!
Евр го мојот апдејт :) минатата недела од Битола си го зедов државјанството ( не ми се брза затоа отидов сама и во Битола) Е сега ме интересираше дали има некој што пишал приватна адреса (како мене), а не Леге 6, па да сподели импресии, бидејќи се што прочитав беа информации за Леге 6 .
Поздрав и фала однапред
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Здраво дечки,
која агенција ќе ми ја препорачате за превод и легализација на македонски извод за во Софија ?

Поздрав.
 
Член од
16 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam zemeno ukaz proslata godina no koga go podignav dadov privatna adresa sto mi ja dade sovetnikot. Problemot e sto taa adresa e dadena na povekje lica i istata e blokirana od strana na bugarskoto mvr i nevazecka e.Ne poseduvam nikakvo pismo od opstinata vo Plovdiv kade sto se naogjase adresata sto ja dadov vo ministertstvoto. Prasanjeto mi e dali mozam jas sega da se prijavam na druga adresa ko lege 6 za da mozam da izvadam maticen broj i koja e procedurata za toa. Sovetnikot mi vika ne mi treba nikakvo pismo i slobodno mozam bilo kade vo bg da odam da podnesam za maticen.Mene ova ne mi izgleda verodostojno . Ako ima nekoj na forumov da znae sto vo vakva situacija .
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Добар ден, јас сакам да аплицирам за бугарски пасош но немам документи за никакви роднини ни предци, дали имам шанса да добијам бугарски пасош?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Вчера се слушнав со мојот посредник да го прашам околу ситуацијата со новиот статус ("дополнителна проверка") и дали мора да се достават оригинални (стари) документи за потекло.

Посредникот ме убедуваше дека сеуште важат потврдите од "Бугарски Клуб" и не е задолжително да имате стари документи за доказ (проаѓале луѓе и без нив, само со потврда од клуб).

Е сега ... :) не сум баш убеден во тоа што ми го кажа, според паникава што се ствара тука. Така да, земете ја информацијава со резерва.
 
Член од
21 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
23
Здраво на сите !!
Евр го мојот апдејт :) минатата недела од Битола си го зедов државјанството ( не ми се брза затоа отидов сама и во Битола) Е сега ме интересираше дали има некој што пишал приватна адреса (како мене), а не Леге 6, па да сподели импресии, бидејќи се што прочитав беа информации за Леге 6 .
Поздрав и фала однапред
23 april ovaa godina podignav Ukaz vo Ambasada vo Skopje. Od togas posledni 2-3 nedeli vrtam u opstina kade imam postojano prebivanie uste nemaat stignato dokumenti. Planiram da idam u Ministerstvo za pravosudie ako me primat (posledno sto slusnav nisto ne pustale vnatre) i da vidam do kaj e rabotava. Sporo ide.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Вчера се слушнав со мојот посредник да го прашам околу ситуацијата со новиот статус ("дополнителна проверка") и дали мора да се достават оригинални (стари) документи за потекло.

Посредникот ме убедуваше дека сеуште важат потврдите од "Бугарски Клуб" и не е задолжително да имате стари документи за доказ (проаѓале луѓе и без нив, само со потврда од клуб).

Е сега ... :) не сум баш убеден во тоа што ми го кажа, според паникава што се ствара тука. Така да, земете ја информацијава со резерва.
Da li ti je mozda posrednik rekao sta treba da se radi tacno i koji dokumenti trebaju da se nose i gde, ukoliko se dobije novi status dopune DABC?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Da li ti je mozda posrednik rekao sta treba da se radi tacno i koji dokumenti trebaju da se nose i gde, ukoliko se dobije novi status dopune DABC?
Не ми кажа ништо конкретно. Одговорот беше "Ќе се слушнеме ако се појави тој статус за дополнителни документи".
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Не ми кажа ништо конкретно. Одговорот беше "Ќе се слушнеме ако се појави тој статус за дополнителни документи".
Haha tacno sam znao, jer ni oni nemaju pojma vec cekaju da vide sta ce biti sa ljudima koji su vec dobili status...
 
Член од
1 октомври 2020
Мислења
13
Поени од реакции
27
Haha tacno sam znao, jer ni oni nemaju pojma vec cekaju da vide sta ce biti sa ljudima koji su vec dobili status...
Јас зборев со неколку посредници и со човек од Софија, никој немаше конкретен одговор. Изговорот беше да помине Август да се вратат од одмор па ќе видиме што треба и каде треба да се достават дополнителни документи. Сите од нив категорично кажаа дека ако не ги уважуваат досегашните МК изводи и потврда, не би не ставиле на дополнителна проверка, туку одма би добиле отказ, што има логика до некаде.

Од она што jas можам да го протолкувам е дека под член 2 го исполнуваме условот:

(6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Консултативнијат с'вет се произнасја с мотивирано положително или отрицателно становиште в двумесечен срок от в'злагането, като взема предвид дали молителјат ползва б'лгарски език, самоопределја ли се като лице от б'лгарски произход, както и дали за него е налице поне едно от следните обстојателства:
1. част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава;
2. произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија;
3. има в'зходјашти, които са носители на б'лгарската традиционна фамилна именна система.

 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Nekoj neka gi prasa posrednicive sto se desava so ukazite, recisi cel mesec kako ne e objaven nikakov ukaz.:yid:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom