Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

dimitars

Гостин
Да не знае некој уште колку се плаќа од кога ќе добиеш указ? Со посредник и без. Мојот бара 200еур
55 лв за подигање на указ во било која банка.
30 лв за ЕГН- матичен број во општина
И во зависност од тоа за колку време сакаш да ти излезе пасошот+личната карта имате 3 категории.
1. Обична процедура 30 дни -58лв
2. Брза процедура 3 дни -126 лв
3. Експресна процедура 8 часа-290лв
Цените во лв се за апликанти од 18-58 години.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Зар не го разбра што вели човекот?Тој вели дајбоже да му излезе пасошот по легален пат па дури и 1000€ би дал,а не збори за поткуп,мито корупција.Господе боже
Mozebi ne go razbrav , samo citam 1000 evra samo neka izleze na kogo ke dade za da izleze
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
55 лв за подигање на указ во било која банка.
30 лв за ЕГН- матичен број во општина
И во зависност од тоа за колку време сакаш да ти излезе пасошот+личната карта имате 3 категории.
1. Обична процедура 30 дни -58лв
2. Брза процедура 3 дни -126 лв
3. Експресна процедура 8 часа-290лв
Цените во лв се за апликанти од 18-58 години.
Oбична процедура е 15 дена максимум
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Mnogu razdavate zatoa ke cekame so godini , zatoa samo problemi i gi bie glas za korupcija samo kontroli i trista cuda ODETESI PO ZAKON STO VI TREBA TAKVI MUABETI
treba dase bara care i so 1000 evra da potpise aku ima covek da mu dajme. ama i ake ne se terra oti imam 6 godini kaj imam dadeno interviu i de godini kaj sum na proverka ot vice presidentot i shobill toj zakon dane mu sevidet ti pravat samo za pari brate i toa e

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Najverojatno pocnaja da potlisvet ukaz po broj na prepiska od 2013 pa se navaka, priritet im e dagi ivcistat site zaostanati godini. Valda ovie od 2017 sto cekaat ukaz a se na polozitelno od juni 2018 ke cekaat uste se dodeka ne se potpisat prethodnive godini ova e samo moja pretpostavka neznaci ke bide taka.
na vistitina pocna da potipsuva na tie ot 2013i ot 2014 bravos so arno neka e i ake nese terpi

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
na vistitina pocna da potipsuva na tie ot 2013i ot 2014 bravos so arno neka e i ake nese terpi

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Imase objaveno 3 ukazi deka se potpisani od 2013/14 god ovde od clenovi, na dvata ukaza razlikata na polozitelno e 2 meseca edniot mislam bese od juni drugiot od avgust 2018 (na polozitelno ima i od 2016/17 so se to vreme na polozitelno ama mislam ke gi skokat jotova se dodeka zavrsit so drugive godini i so lugevo so ceket po 6 god za drzavjanstvo pa posle novite), taka da valda se pocnati da odat po prepiska od 2013 pa navaka, ke vidime luge ima ovde so cekaat od togas pa ke kazat koga ke ima potpisani ukazi.
 
Член од
8 август 2018
Мислења
44
Поени од реакции
113
55 лв за подигање на указ во било која банка.
30 лв за ЕГН- матичен број во општина
И во зависност од тоа за колку време сакаш да ти излезе пасошот+личната карта имате 3 категории.
1. Обична процедура 30 дни -58лв
2. Брза процедура 3 дни -126 лв
3. Експресна процедура 8 часа-290лв
Цените во лв се за апликанти од 18-58 години.
Fala za info. A za adresa?
 
Член од
13 август 2018
Мислења
32
Поени од реакции
25
Tri otkazi od Viceto, kaj moi poznati vcera. So prethoden status polozitelno veke nekolku meseci, inaku od 2016 aplicirano. Znam deka odea preku bratuced, za dopolnitelni dokumenti ne sum sigyren dali nosea ama mislam deka dopolnuvaa. Mozam za detali da gi prasam ako treba
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Tri otkazi od Viceto, kaj moi poznati vcera. So prethoden status polozitelno veke nekolku meseci, inaku od 2016 aplicirano. Znam deka odea preku bratuced, za dopolnitelni dokumenti ne sum sigyren dali nosea ama mislam deka dopolnuvaa. Mozam za detali da gi prasam ako treba
Mozi da gi prasas so so dokumenti apliciraja t.e. go zedoja prishodot i ako nosea dopolnitelni kakvi dokumenti odnesoja bi bilo od korist da znaeme sto pominuva kaj viceprezident a sto ne momentalno.
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Imase objaveno 3 ukazi deka se potpisani od 2013/14 god ovde od clenovi, na dvata ukaza razlikata na polozitelno e 2 meseca edniot mislam bese od juni drugiot od avgust 2018 (na polozitelno ima i od 2016/17 so se to vreme na polozitelno ama mislam ke gi skokat jotova se dodeka zavrsit so drugive godini i so lugevo so ceket po 6 god za drzavjanstvo pa posle novite), taka da valda se pocnati da odat po prepiska od 2013 pa navaka, ke vidime luge ima ovde so cekaat od togas pa ke kazat koga ke ima potpisani ukazi.
bllagodaram brate e jas imam 6 godini ke pravam vo novemre i sum na proverka ot vice presidenta 25 meseci taka mi stoit toj status

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
30 април 2018
Мислења
25
Поени од реакции
42
Zdravo. Dali mozete da mi kazete dali moze da se odlozi termin za intervju. Soprugata ima u april ama vo stranstvo ziveeme i ne e vo moznost da otide. Fala
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Зар не го разбра што вели човекот?Тој вели дајбоже да му излезе пасошот по легален пат па дури и 1000€ би дал,а не збори за поткуп,мито корупција.Господе боже
Toa e brat nemozis da dokazis jas edno zboruvam oni mito i kurupcija nema vrska bitno da se zboruva nesto
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Жена ми поднесе со потврда од Клуб и венчаница (од СФРЈ) од баба и дедо кај што пишува дека баба и е бугарка, па со тоа поднесовме за Произход и имавме интервју во Правосудие (нормално и извод да се поврзе бабата со жена ми).
За секој случај би сакал да го дополнам предметот во Правосудие со предок пред 1920, ама:
Таа баба што е спомната е родена во Србија, како и нејзините родители, арно ама некако добила статус на бугарка на венчаницата.
Дедото е роден во МК, ама со татко му негов т.е. прадедото имаат различно презиме (јбг така одбрале).
Значи жена ми, татко и, дедо и имаат исто презиме, ама прадедото различно.
Од другата страна на жена ми е ваква ситуацијата:
Мајка и е родена во МК, дедо и исто така, ама прадедото е роден во Србија и е србин. Истото важи и за таа баба. (инаку сите презимиња во овој случај се поклопуваат).
Што е подобро? Различно презиме или потомство на предци од Србија? Или пак да оставиме на венчаницата кај што е бабата бугарка па да ризикуваме дополнителна?
Некој совет?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom