Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Незнам што е нејасно сите држави одат по овој пат по директна линија со оригинал документи, Бугарија беше корумпирано пре дарежлива но тоа заврши, Значи човече и сами гледате се јавуваат членови тука кои се жалат дека се одбиени со роднини и потврди, Не лажи луѓе за џабе, Па што ако можете да доставувате документи тие прифаќаат се и сешто несмеат да ве одбијат на шалтер во софија но дали тоа што доставувате е тоа што законски се бара е друга работа, вас статусите ќе ви течат образувана задолжителна финална дополнителна и на крај кога ќе ве одбијат офф леле бугарија лоша била, не давала со чичковци а на самиот почеток според закон со чичко неможеш да добиеш државјанство, И тие што се преку директна линија со стари документи неможеш ти да почнеш процедура со стар документ како на пример дозвола за печење ракија или било кое парче хартија кај видиш превртена буква R....мора да имаш директен предок и тој предок мора да има документи издадена од државна институција со наведена националност каде сите податоци се согласуваат како тие во изводи зошто тогаш немале биометриски пасоши или лични карти сите напишани податоци мора да се во согласност и исклучок можеби се прави само за најмалку една буква или тоа од ски на ов презиме и тоа е.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Vo pravo ste,ne razbiraat oti tie posrednicite gi lazat za pari a ovie glupi zapnale so sila.Eden kup se odbieni so kopii od prv bratuced koj zemal samo so izjava,ali pak treaat oni bez ogled sto gi odbivaat :)
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
41
Поени од реакции
31
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

-Интервју 16ти септември 2016
-На дополнителна со рок до 09.03.2018 до 17ти јануари 2019
-На финална од 17ти јануари до денес
-Од денес на положително
-Документи крштеница од брат на баба, дополнителен документ воена книшка од пра дедо по златна линија
Со среќа на другите, сега уште указ да се потпиши. Здравје
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Denes oficijalno odbien.jbg.vi posakuvam se najdobro na drugite
@Mateo2014 жалам,но дали ќе сакаш да споделиш малку повеќе ?
Знам дека те ставија на дополнителна и дека беше првично со док од чичко,но дали однесе дополнителни документи?
Кога те вратија на финална?
Дали после финална беше одбиен од свет на граѓанство при МП?
Или помина на положително па од Јотова те одбија?
Ќе те замолам да споделиш зошто е важно да споредиме,дали почнаа во прецедателството да работат нешто или ова е се во правосудие.
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Пред некој ден поставив прашање кога статусот ми беше:

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 23.04.2018.

  • Сега после 1 година се промени во : Преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Што ова треба да значи ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Значи дека повторно те ставиле на разгледување ,и за еден месец отприлика ќе знаеш од советот на МП дали ти одобриле или си одбиен.А после ќе чекаш од Јотова,односно Вицепрезидентот.
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
@Mateo2014 жалам,но дали ќе сакаш да споделиш малку повеќе ?
Знам дека те ставија на дополнителна и дека беше првично со док од чичко,но дали однесе дополнителни документи?
Кога те вратија на финална?
Дали после финална беше одбиен од свет на граѓанство при МП?
Или помина на положително па од Јотова те одбија?
Ќе те замолам да споделиш зошто е важно да споредиме,дали почнаа во прецедателството да работат нешто или ова е се во правосудие.
Vaka:prv pat za bug.pasos podnesov Juni,2015.intervju Avgust 2016.na dopolnitelna od Noemvri 2017 do Januari 2019(godina i dva meseci).Od denes oficijalno odbien.prvicno preku striko.ko me stavija na dopolnitelna odnesov od klubon od Strumica.za istava postapka,шура ми zede pred eden mesec.toj nebese na dopolnitelna ko mene.cudesija.no comment[DOUBLEPOST=1550668141][/DOUBLEPOST]С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Значи дека повторно те ставиле на разгледување ,и за еден месец отприлика ќе знаеш од советот на МП дали ти одобриле или си одбиен.А после ќе чекаш од Јотова,односно Вицепрезидентот.
Мислиш дека за толку малку време 1 месец ќе добијам одговор ?
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
15
Поени од реакции
6
Да,ако погледнеш малку погоре,@martinquaresma има пишано како и се смениле статусите........
Фала ти имаш гајба пиво кога ќе излезе пасошот :) и глас од мене ако се кандидираш за претседател :) Поздрав убав ден
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Фала ти имаш гајба пиво кога ќе излезе пасошот :) и глас од мене ако се кандидираш за претседател :) Поздрав убав ден
Хахахахаха,само да нема забуна после положителен статус имаш уште чекање да ти потпише Јотова,а во моментов има луѓе што чекаат 9 месеци за потпис -што досега во пракса небило,да се чека толку потпис откако ќе те одобрат.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Вчера бев на интервју во МП во Софија, закажано електронски (со новиот закон) па сакав да споделам искуство:
Ги знаев прашањата горе-доле, ми се погоди еден млад дечко, си направивме другарски муабет....
Ме праша само нешто ситно.....

- Што сум по националност
- Што и каде работам
- Да набројам некој празник
- Познати БГ личности
- Познати писатели
- По што е позната Бугарија во светот
- Дали моите родители се со БГ државјанство
- Дали некој роднина е во постапка за вадење во моментот

Не одговорив за писателите.

После тоа ми даде некој лист на кој се потпишав скратено и со цело име и презиме (искрено не загледав што беше листот) па веројатно е се ок (ако некој може да ми потврди нека каже молам).

Имаше еден дечко што чекаше ред со мене, го викна една пуничка црна жена (мама му расплака) имаше викање, мафтање со раце (се гледаа сенки низ фолијата на стаклената врата) греота..... Другар мој се падна кај неа, му го фрлала македонскиот пасош и го провоцирала....
Да не обесхрабрувам некој, ама тоа беше моето искуство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom