Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo na site
Mene mi se smeni statusot vo Juni,i cekam za ukaz,no seuste nema nisto.
Dali nekoj e vo slicna situacija i dali znae od prilika po kolku se ceka?!
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Zdravo na site
Mene mi se smeni statusot vo Juni,i cekam za ukaz,no seuste nema nisto.
Dali nekoj e vo slicna situacija i dali znae od prilika po kolku se ceka?!
Prvin ke kazis so sto dokumenti si i site tuka cekaat potpis nekoj eden mesec a nekoj 7 8 meseci i prelistaj nekoja strana ke ti stane jasno
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Jas imam poddadeno sekakvi dokumentu,imam pocnato od 2012 godina a konecno do status izdavanje na ukaz stignav juni 2018.
Imam dadedo i rodnini bugari i dtari dokumenti za poteklo.
 

vik

Член од
12 март 2007
Мислења
47
Поени од реакции
86
Илијана јотова: Закона за гражданството се нуждае от много сериозен ремонт - от 46та мин
Jotova vika ke iscaka oste malku vnimatelno slusajte

Как и к'де може гражданите да дават предложенија за подобренија на закона?
https://www.facebook.com/BulgarianCitizenship/
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Ние овде во Македонија не ги разбираме политичариве, едно викаат друго прават, порталиве кој како е платен пишуваат, пак сега и од бугарија дилемата ќе ја решиме преку изјави во медиуми.Не знам како не ви е мака да читате кога сведоци сме дека и за нешто што го имате видено со свои очи еден медиум едно вика, друг друго. Зато чекајте само и не бистрите политика. Секој ден читам 100 постој а ни една информација на форумов.
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Здраво до која година се признаваат изводи од матичната книга на родени и посмртница од прадедо, до 1918 или...?
Da do 1918..[DOUBLEPOST=1549498365][/DOUBLEPOST]Jotova da ja slusnam da kaze oti nema da davat poveke bg pasose nema da i veruvam ,pasose davale i ke davat i ke odbivat kako i do sega vo pari se opitane o vo bg i vo mk,i na kraj,kraj ne è tolku bitno i so kakvi dokmenti si,bitno e koga te razgleduva so moze da i pomine niz glava,ako imas sreka ke si zemes ako nemas nema,stiga veke so brat davale so sestra ne davale so cicko odbivale so star dok na sigurno zimas, dosadni ste veke,
 
Последно уредено:

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Чекај бе момче?????Указ на рака во јуни 2017 а пасош дури после година и пол????Кого зафркаваш бре????Како може указ на рака да добиеш и да не одиш веднаш да си довршиш техничка работа.Од каде наеднаш се појави на форумов бре???Вистината е дека од ноември на никого му немаат потпишано указ.И дека нема закажувања во ДАБЧ а тоа е нмногу сериозна работа.
Mала грешка, извини, Указ Јуни 2018....а интервју во Фебруари 2017-та, инаку на форумов сум уште пред да знаеш дека постоел воопшто некаков форум.....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
posle ovoj status sto ide ke mu odgovores ajde posle 5 min pa drug istoto te pita,jas neznam lud da si ke razberes ili stvarno ste glupavi
Точно е, малку се досадни луѓево ама да дефинираме дека се најмногу зависи од среќата а не толку од документите....јас немав ни стар документ, ни брат, ни сестра, ни вујко, ни родител, едноставно извадив извод на умрени од дедо роден пред 1918-та и потврда од здружение.....година и четири месеци по интервјуто добив потпишан Указ а по седум месеци и Пасош со Лична Карта, затоа да не се разочаруваат луѓето.... државјанства давале и ќе даваат на сите што исполнуваат минимум услови....
 
Член од
5 јуни 2018
Мислења
55
Поени од реакции
24
Zdravo decki promenet status od denes inaku bev na dopolnitelna 1.5 g i 1 mesec na finalna i denes promena..
So dokumenti krstenica bg na dedo,vencanica bg,4 uverenija za potomstvo za narodnos bg...brojce 13xxx/2015 dali nekoj znae kolku bi mozela da cekam blagodaram mnogu
 

Attachments

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Zdravo decki promenet status od denes inaku bev na dopolnitelna 1.5 g i 1 mesec na finalna i denes promena..
So dokumenti krstenica bg na dedo,vencanica bg,4 uverenija za potomstvo za narodnos bg...brojce 13xxx/2015 dali nekoj znae kolku bi mozela da cekam blagodaram mnogu
Шест до седум месеци најмногу....
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Овде го прочитав прашањето. Истите прашања ги симнав од предходните страни.
Овај месец сум на интервју, ако имате некој совет слободно кажете. Поздрав
eve ti link za ucenje na bugarski ima so tekst i glas kako se govoret..... https://www.lingohut.com/mk/v326570/часови-по-бугарски-почеток-здраво?fbclid=IwAR2xQSOJPr8vPd3MD-SWAxXO4gJqc2vzqJAtZXWlonPgKqBFRq7bTjxzcwQ

ne bi sovetuvala ami mi preporacala na sekoj so odet na intervju da se taka popristojno oblecvit
1 zbor 1 da se izgovoret na bugarski
isto taka da se naucet praznicite .... gi imet okolu 20
da se bidet kulturen od portirnica dole do kaj so trebit da se cukne na vrata za intervju

ti posakuvam sreca so arno i lesno da vrvis i so ubo da zavrsis. pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dobro utro dame i gospodo. ..
Koga pisuvate so "stari dokumenti "
na koi stari dokumenti konkretno mislite ? Molam da mi nekoj točno odgovori na prasanjeto ..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom