Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јуни 2018
Мислења
43
Поени од реакции
38
Dobro utro dame i gospodo. ..
Koga pisuvate so "stari dokumenti "
na koi stari dokumenti konkretno mislite ? Molam da mi nekoj točno odgovori na prasanjeto ..
Многу често нашите баби и дедовци имале крштеници и венчаници од блгарска егзархија, лични карти од бугарското царство.
https://forum.kajgana.com/data/attachments/181/181803-69069839885371ada08c303fb242fef0.jpg
оваа слика случајно ја одбрав на google за да видиш :)
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Zdravo decki promenet status od denes inaku bev na dopolnitelna 1.5 g i 1 mesec na finalna i denes promena..
So dokumenti krstenica bg na dedo,vencanica bg,4 uverenija za potomstvo za narodnos bg...brojce 13xxx/2015 dali nekoj znae kolku bi mozela da cekam blagodaram mnogu
Koga bese na intervju? I kade
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: E2E
Член од
14 јануари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
8
Точно е, малку се досадни луѓево ама да дефинираме дека се најмногу зависи од среќата а не толку од документите....јас немав ни стар документ, ни брат, ни сестра, ни вујко, ни родител, едноставно извадив извод на умрени од дедо роден пред 1918-та и потврда од здружение.....година и четири месеци по интервјуто добив потпишан Указ а по седум месеци и Пасош со Лична Карта, затоа да не се разочаруваат луѓето.... државјанства давале и ќе даваат на сите што исполнуваат минимум услови....
Od kade go izvade izvodot na umreni
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Jas imam poddadeno sekakvi dokumentu,imam pocnato od 2012 godina a konecno do status izdavanje na ukaz stignav juni 2018.
Imam dadedo i rodnini bugari i dtari dokumenti za poteklo.
исти случаи сме почнав 2012 а от јуни чекам еве потпис/указ[DOUBLEPOST=1549535520][/DOUBLEPOST]
Точно е, малку се досадни луѓево ама да дефинираме дека се најмногу зависи од среќата а не толку од документите....јас немав ни стар документ, ни брат, ни сестра, ни вујко, ни родител, едноставно извадив извод на умрени од дедо роден пред 1918-та и потврда од здружение.....година и четири месеци по интервјуто добив потпишан Указ а по седум месеци и Пасош со Лична Карта, затоа да не се разочаруваат луѓето.... државјанства давале и ќе даваат на сите што исполнуваат минимум услови....
ЛЕЛЕ ИМАШ ПАСОШ!!!!!!!!!!!каде си овде или некаде Франција,Канада?!озбилно си некаде???
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
A однесе ли нешто плус, за да те вратат пак на финална ?

И среќно !
Благодарам.
Однесов уште минатата година пред рокот истите документи, плус најдов умреници од прабаба и прадедо што биле бугарски државјани и починале таму.
 
Член од
14 август 2013
Мислења
46
Поени од реакции
89
Здраво другари, деновиве си го земав указот од Софија. Ова ви го пишувам само за да ве охрабрам посебно оние што се преку родител дека прашање на време е кога ќе им биде потпишан указот.

Неколку работи кои ќе ги интересираат различни групи на членови.

Со подготвени документи бев пред МП уште во 9.00, иако терминот ми беше во 12.00 (уплатницата може да ја уплатите во БИЛО КОЈА БАНКА). Отидов на портирница и прашав дали може да си го подигнам указот порано, ме најдоа на список, видоа во колку часот ми е терминот и ми рекоа дека може порано "само 5 мин. од терминот". Прошетавме лево-десно и после 10 часот пак бев пред МП. Тој од обезбедувањето ме виде и ми рече - ти дечко за указ беше, му реков - да, и ме пушти (значи МОЖЕ и порано од терминот да се земе указот).

Отидов на шалтер 4, ги дадов документите и пополнив едно ливле со име и презиме, адреса и град (бугарски), и за една минута ми го дадоа указот.

Ја прашав службеничката во стилот мои другари чекаат потпис 5-6 месеци, дали е можно да се потпишани указите, а да не се внесени во системот. Таа ми рече "нема шанси, сите укази што се потпишани се внесени во системот, а и во последните месеци нема потпишани укази", ова се нејзини зборови.

За оние кои планираат да поднесуваат документи сега. Имаше двајца со мене кои поднесоа документи и во ИСТО ВРЕМЕ имаа интервју. Дознав дека терминот се закажува електронски, а термин ти даваат за неверојатно 4-7 дена или ако има многу кандидати до 2-3 недели. За оние што имаат закажано интервју по старо, ги препраќаа во зградата спроти МП.

Инаку за гужва пред МП што да ви кажам, ниту 5% од она што беше порано. Додека бев таму имаше две групи од молдавија, едни што зборуваа албански и 2-3-ца македонци.

Ви посакувам на сите многу среќа и трпение, и што побргу да дојдете до указ.

IMG_20190207_140847.png
 
Член од
17 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
10
Denes mi se smeni:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија .
Intervju noemvri 2017, dok potvrda od zdruzenie, ne sum bila na dopolnitelna
Posleden status e ova?
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
Denes mi se smeni:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија .
Intervju noemvri 2017, dok potvrda od zdruzenie, ne sum bila na dopolnitelna
Posleden status e ova?

zdravo. Kolku vreme bese na finalna ? I dali samo potvrda od zdruzenie drug dokument nemase? inace cekas viceprezidenta da ti potpisi uste toa momentalno ne se znae kolku nekoi ima sto cekaaat od avgust.
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
21
Decki jas sakam da prasam jas sum preku roditel nekako veke previse vreme cekam od intervjuto bev na 21.08.2017 dali e mozno da ne dobijam gledam predhodniot post e od noemvri 2017 me cudi bash tie imaat dobieno a se posle mene
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom