Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Не се грешка, нели научивте дека дипломатската пошта доцни и дека броевоте од конзулати и амбасади се секогаш по назад од тие дирекно во МП. Туку нека оде работава како е тргната..
da tocno e toa deka postata docni no koga vekje podavanjeto na dokumenti za proizhod pa posle intervjuto i posle davanjeto na brojceto tuka docnenjeto zavrsuva i posle toa se tece redovno i nema vrska koj kade bil na intervju i slicno!!!
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Sto dokumenti se potrebni za slikanje za bg pasos... Treba da se slikam sofija Sredec vo ponedelnik
mi e pisano od @fatigoova - Спремај си извод на родени за во полиција, заверка од нотар, нормално и преводот и заверката да се направат во БГ.

(а легализација кажав дека не треба за во Софија)
Не е повеќе од 20 лв. превод и заверка заедно.

i mislam trebit i
--EGN i prijavata za adresa od opstina so ce zemis originali (ama naprai i kopii od niv),
--kopija od Ukazot,
--kopija od prvata stranica od pasosot,
--pasosot tvoj

ako znajt nekoj drug plus so trebit neka dopisvit
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2018
Мислења
9
Поени од реакции
15
Ми треба помош. Бидејќи темава е процедури и потребни документации за БГ државјанство и за секој е тешко да врши навигација за да се информира решив да направам документ коj секој може да влезе и да го едитира и да додаде информации сугестии итн. Не ги знам сите процедури (далеку од тоа) ама тоа што собрав до сега го внесов во документот. Доле линк па ако има некој херој да помогне би било супер: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1R2ZAObetQfnLKkrVmtW-zeNVOiHy8-OEJxcigplZwoQ/edit?usp=sharing
 
Член од
1 октомври 2017
Мислења
21
Поени од реакции
16
Monentalno sum na finalna proverka..kolku vreme se ceka do potpis od viceprezident? na finalna sum od pocetokot na oktomvri 2018..ako znaj nekoj neka mi pisi obavezno
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
E GRESKA STE BRE LUGE,jas imam napraveno intrvju vo bg ambasada vo sk.vo dekemvri 2015 g.i proveruvam po broj na molba,a brojot mi e 2××/2016 i uste sum na dopolnitelna so dokument licna karta i voena kniska na mojot dedo dostaveni originalite vo mp.Sofija!
Вие сте во право. Јас следам внимателно и гледам дека по ред ги разгледуваат молбите но има случаи кои или се прескокнати или поради некоја др. причина остануваат со непроменет статус. Напишав дека и јас и син ми имама поднесено барање и бев ме на интервју во ист ден и на син ми му се смени од дополнителна на финална а на мене не. Од 2015г. сум. Со документ крштално од татко ми и со бугарски пасош на брат ми. Имам и лична карта за постојан престој, бев во Министрството да прашам зошто сум на дополнителна проверка ми рекоа дека требало да платам некакво здраствено осигурување, па потоа не требало според некој др. закон. Не сум преку посредник и незнам што да права. Затоа ако има некој како мојот случај нека сподели информација што треба да се прави.[DOUBLEPOST=1539675102][/DOUBLEPOST]
2015 dali e pocnata Blagodaram
Да. Се менива статусот на тиш што биле на интервју во февруари 2016г.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
22
Поени од реакции
48
33../2014 Deneska
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Sto e sledno dali znae nekoj i kolku vreme se ceka za ponataka .
Fala vi
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
33../2014 Deneska
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија.
Sto e sledno dali znae nekoj i kolku vreme se ceka za ponataka .
Fala vi
Со какви документи си, кога беше на интервју, и каде?
После ова зависи со какви документи си, или ќе добиеш указ за 2 до 4 месеци, или отказ.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Kolku vreme cekaat na finalen ekspertski pregled pred da se smeni vo polozigelno tie koi od dopolnitelna gi stavaat na finalna. Iskustva?
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
2015 e pocnata i koku sto znam 860x/2015 finalna kako sto citam po forumov do tamu nekade se stasani pozz
jas stvarno nemozam da svatam i ve prasam site na stranava kako e mozno da se stignati do 2016 god koga imam komsija koj bese na intervju april 2017 i pred 10 dena mu izleze drzavjanstvo ima li nekoj da dade konkreten odgovor so e rabota[DOUBLEPOST=1539685196][/DOUBLEPOST]
jas stvarno nemozam da svatam i ve prasam site na stranava kako e mozno da se stignati do 2016 god koga imam komsija koj bese na intervju april 2017 i pred 10 dena mu izleze drzavjanstvo ima li nekoj da dade konkreten odgovor so e rabota
i plus so dokumenti od dedo a ne od roditel ili brat ili sestra
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
sakam da prasam na koja strana se proveruva do kade se stignati vo bugarija na pregledite na onie sto imat zavrseno intervju potocno koja godina ja sega obrabotuvat
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
56
Поени од реакции
86
mi e pisano od @fatigoova - Спремај си извод на родени за во полиција, заверка од нотар, нормално и преводот и заверката да се направат во БГ.

(а легализација кажав дека не треба за во Софија)
Не е повеќе од 20 лв. превод и заверка заедно.

i mislam trebit i
--EGN i prijavata za adresa od opstina so ce zemis originali (ama naprai i kopii od niv),
--kopija od Ukazot,
--kopija od prvata stranica od pasosot,
--pasosot tvoj

ako znajt nekoj drug plus so trebit neka dopisvit
mi e pisano od @fatigoova - Спремај си извод на родени за во полиција, заверка од нотар, нормално и преводот и заверката да се направат во БГ.

(а легализација кажав дека не треба за во Софија)
Не е повеќе од 20 лв. превод и заверка заедно.

i mislam trebit i
--EGN i prijavata za adresa od opstina so ce zemis originali (ama naprai i kopii od niv),
--kopija od Ukazot,
--kopija od prvata stranica od pasosot,
--pasosot tvoj

ako znajt nekoj drug plus so trebit neka dopisvit
A mozam li prevodot da go napravam tuka vo bitola i da go legaliziram vo ambasada za da ne gubam vreme vo sofija?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom