Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Mi pisuvaka na sajt , ako moze nekoj da mi objasni podetalno sto znaci ova i uste kolku se ceka posle ova za pozitivno dobivanje na ukaz od viceprezidenta....fala odnapred...znaci ako ima nekoj seriozen covek da mi odgovori...
Кај мене финален експертен преглед стоеше една година, шест месеци бев на проверка кај вицепрезидентот и на двапати по неколку дена на положително
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Кај мене финален експертен преглед стоеше една година, шест месеци бев на проверка кај вицепрезидентот и на двапати по неколку дена на положително
i da li na kraj ti bese pozitivno,da li dobi bugarski pasos?[DOUBLEPOST=1538500094][/DOUBLEPOST]По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Mi pisuvaka na sajt , ako moze nekoj da mi objasni podetalno sto znaci ova i uste kolku se ceka posle ova za pozitivno dobivanje na ukaz od viceprezidenta....fala odnapred...znaci ako ima nekoj seriozen covek da mi odgovori...[DOUBLEPOST=1538500128][/DOUBLEPOST]По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Mi pisuvaka na sajt , ako moze nekoj da mi objasni podetalno sto znaci ova i uste kolku se ceka posle ova za pozitivno dobivanje na ukaz od viceprezidenta....fala odnapred...znaci ako ima nekoj seriozen covek da mi odgovori...
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Vaka. Dokumentite gi podavav licno vo Sofija ne preku ambasada. Intervju januari 2016, vo April 2017 staven na dopolnitelna so zapirka. Od denes koga preveruvam Молба вх.номер и ПИН пишува. Прегледај го приврзокот 197575
A koga istiot broj na molbata go vnesuvam vo
Т'рсене на преписки подадени по консулски п'т :
Прегледај го приврзокот 197576
Dali nekoj moze da mi kaze za sto stanuva zbor.
Штом си со интервју во Софија тогаш нема што да проверуваш на полето за преписки подадени по консултски пат што значи сеуште си на дополнителна.Само ако може да споделиш дата кога беше на интервју во Софија?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
i da li na kraj ti bese pozitivno,da li dobi bugarski pasos?[DOUBLEPOST=1538500094][/DOUBLEPOST]По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Mi pisuvaka na sajt , ako moze nekoj da mi objasni podetalno sto znaci ova i uste kolku se ceka posle ova za pozitivno dobivanje na ukaz od viceprezidenta....fala odnapred...znaci ako ima nekoj seriozen covek da mi odgovori...[DOUBLEPOST=1538500128][/DOUBLEPOST]По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Mi pisuvaka na sajt , ako moze nekoj da mi objasni podetalno sto znaci ova i uste kolku se ceka posle ova za pozitivno dobivanje na ukaz od viceprezidenta....fala odnapred...znaci ako ima nekoj seriozen covek da mi odgovori...
Momentalno za tvojata prepiska se odlucuva odnosno se pravat poslednite proverki.Posle toa ke znaes dali ke pomines na sovet i ke dojdes do potpis ili prepiskata (nedaj boze) da zavrsi na dopolnitelna proverka.Vremenski e razlicno za site aplimanti.Zavisi so sto dokumenti si.Ako imas dobri i cvrsti dokazi so koi sto si go dokazal svoeto bugarsko poteklo i ako si dobro povrzan so izvodi ne bi trebalo da imas problem.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Штом си со интервју во Софија тогаш нема што да проверуваш на полето за преписки подадени по консултски пат што значи сеуште си на дополнителна.Само ако може да споделиш дата кога беше на интервју во Софија?
Pa zosto togas kazuvaat deka e stasano so razgleduvanje na prepiskata do 8000 I neznam koj broj . Eve jas sum 83../2015. Na dopolnitelna so zapirka. I zarem e mozno da postoi prepiska so isti broj kako mojot?! Kakvi se tie po konsulski pat ?[DOUBLEPOST=1538503000][/DOUBLEPOST]
Штом си со интервју во Софија тогаш нема што да проверуваш на полето за преписки подадени по консултски пат што значи сеуште си на дополнителна.Само ако може да споделиш дата кога беше на интервју во Софија?
Intervju 26 januari 2016 godina
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Pa zosto togas kazuvaat deka e stasano so razgleduvanje na prepiskata do 8000 I neznam koj broj . Eve jas sum 83../2015. Na dopolnitelna so zapirka. I zarem e mozno da postoi prepiska so isti broj kako mojot?! Kakvi se tie po konsulski pat ?[DOUBLEPOST=1538503000][/DOUBLEPOST]
Intervju 26 januari 2016 godina
Може да постои!Бројов што го пишуваш 83../2015 ти е број на молба(денот кога за првпат си ги поднел документите во Министерството) а бројот на преписката ти е од денот кога си имал интервју во Софија тс твојата преписка е од 26 Јануари со број ****/2016!
Би требало да се завршени со ставање на финална со преписките од 2015 и претпоставувам во периодот што следува ќе почнат и со преписките од 2016!
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Може да постои!Бројов што го пишуваш 83../2015 ти е број на молба(денот кога за првпат си ги поднел документите во Министерството) а бројот на преписката ти е од денот кога си имал интервју во Софија тс твојата преписка е од 26 Јануари со број ****/2016!
Би требало да се завршени со ставање на финална со преписките од 2015 и претпоставувам во периодот што следува ќе почнат и со преписките од 2016!
Tie broevi koi bea objaveni vo protokolot se broj na molbi ili prepiska?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Sto napravija be edna godina od int. nemoze ni do finalna da dojdeme. So kakvi dokumenti si?
Trpenie, racunaj 10 meseci posle intervju togas ti se menuva vo finalna.
Ti mislam deka si preku ambadsda kako mene, vo dekemvri, no vo sistem sme vneseni januar 2018.Racunaj 10 meseci od januar paga noemvri da ni se smeni vo finalna.ovoj mesec se prepiskite od oktomvri ili noemvri 2017.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Br na molba 8417/2015 preku Sofija uste na dopolnitelna me ima vo protokolot
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Br na molba 83**/2015 preku Sofija
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Tie broevi koi bea objaveni vo protokolot se broj na molbi ili prepiska?
Протоколот од 02.10.2017 е со броеви на молби а сите останати протоколи(пред тој од 2ри Октомври 2017) се со број на преписки и тука настанува забуната!
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Trpenie, racunaj 10 meseci posle intervju togas ti se menuva vo finalna.
Ti mislam deka si preku ambadsda kako mene, vo dekemvri, no vo sistem sme vneseni januar 2018.Racunaj 10 meseci od januar paga noemvri da ni se smeni vo finalna.ovoj mesec se prepiskite od oktomvri ili noemvri 2017.
Jas sum vo sofija, i istiot den koga bev na intervju mi se formirashe prepiskata. Bev na intervju 12.12.2017 takada nekako sporo ide haha
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom