Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
abe brate ti nese razbirash vo poleto kvo ti pishi ti iskat doplnitelen dekument ili ovoj status tie ako tie ovoj status tie bodignat ukaz nemozheme da te razbereme na nekoj velish mi iskat dopolnitelni dekumenti a na vo kazhuvash ovoj status razberise nesi mall
Sto znaci ova...brojceto go pisav dole vo prepiska...inaku sum 2015 godina...neznam dali posrednikot gi odnel dopolnitelnite dokumenti...
Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Па рано ти е. Мене 10 месеци ми стоеше тој статус.
поздрав батец до каде си со кој статус си!!знам јас и ти сме овде најстарите,среќно[DOUBLEPOST=1532915115][/DOUBLEPOST]
колку што гледам е тазе от вчера,но видетеги моите претходни постови цело време ТРОЛАМ дека доагаат подобри времиња додека некој друг да ненабројувам кој тврди цело време ДОГОВОРОТ со БГ,неполната месечината и незнам што друго не заебале,ја затегнеле процедурата...еве видете си сами....
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
поздрав батец до каде си со кој статус си!!знам јас и ти сме овде најстарите,среќно[DOUBLEPOST=1532915115][/DOUBLEPOST]
колку што гледам е тазе от вчера,но видетеги моите претходни постови цело време ТРОЛАМ дека доагаат подобри времиња додека некој друг да ненабројувам кој тврди цело време ДОГОВОРОТ со БГ,неполната месечината и незнам што друго не заебале,ја затегнеле процедурата...еве видете си сами....
Од тролање мислев во пештера живееш
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Pa neli vikase ti zategnato ke bide
Досега секоја изјава од нивна страна секогаш било двосмислена. Изјавата од нејзина страна говори едно, ќе има промени, но што фали тука? Изјава какви ќе бидат тие промени, која категорија на апликанти ќе ја опфати, и по кои принципи ќе се води. Не сакам да сум песимист, но искрено мое мислење, кое не мора да е точно, и според она што имам подразбрано е следново, Ќе се корегираат условите, најверојатно ќе се усогласат со европските, и секој кој ги исполнува ќе добива за максимум една година, времетраењето на процедурата енормно ќе се скрати, но кои ќе се условите, нејзе ќе ја прашаш.
Имено, моментално со секоја апликација поминуваш низ повеќе филтри, тие ја бркаат цела процедура, од средвање, интерпол итн. По ново, ќе имаш едно поднесување во кое ќе доставиш САМ барање, изводи, доказ, медицинска документација, документи од суд, и наместо да се разгледува прво ова па она, целосна документација се разгледува при едно отварање, и советот веднаш те решава. Се скока година ако не и повеќе. Значи ова е мое мислење, не хејтање, добиваш кратење на процедура, побрзо разгледување, помала администрација, но построги услови, со што донекаде се согласувам.
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Ke saka li nekoj da mi prati urnek od Molba na bugarski? i info kade gi dostavuvate molbite?
 

Daniel Vila

Чика мика
Член од
12 јуни 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво! 2-3 години бев на дополнителна. Пред месец-два ме ставија на финална. Од пред 2-3 дена ми стигна статус положително и треба да се издаде указ. Колкав процент од почеток на процедура до добивање на пасош ми е исполнет заклучно последниот статус? Интервју 2014, документи од прв братучед
Koe brojce si?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Бaш тaкa.Пoсредник земaв зa пoтврдa oд ДАБЧ пoлеснo дa извaдaм.Истиoт тoј кoгa зaкaжaвме интервју не ми кaжa декa втoр пaт извoдите требa дa се предaдaт и среќa штo нa фoрумoв имa луѓе штo пoмaгaaт, a не нaгaѓaaт кaкo некoи други.И зaрaди истиoт тoј пoсредник сегa кaкo мрднaт трчaм у зaдњи мoмент дa преведувaми легaлизирaм интервјутo ми е зa две недели.Амa пaк ке кaжaм,зaрaди нечии стaвoви декa недaвaле никoј немa дa си ги пoвлече дoкументите и дa си јa прекине пoстaпкaтa,ниту пaк некoј зaрaди нечиј стaв дaвaле ке oди дa aплицирa.Акo мислите декa мoже дa влијaете врз некoгo дa aплицирa или дa си јa прекине пoстaпкaтa мнoгу се лaжете.
Не ми си јасен воопшто. Долго време си на форумов, даваш информации мислења и делуваш како да ја знаеш процедурата, скоро нонстоп си присутен и не научи една молба како се пополнува и кои документи се потребни за да аплицираш за државјанство? Не ме заебавај те молам.... Ако не ти било јасно ќе си прашал, плус постирано е си видел што е потребно, а и на страната од МП јасно си пишува. И да, цело време не убедуваше дека посредник единствено ти треба за побрзо да извадиш потврда од ДАБЧ и за ништо друго, а сега објаснуваш дека си закажал интервју преку посредник (можеби за раче те носел) па си ја сфатил грешката и форумов ти помогнал а он ти ги збричил парите, е БРАВО која приказна. За другото воопшто не коментирам, едноставно неможам да те разберам за првото и џабе се трудуш да објаснуваш, ако си посредник оправдано ти е тоа што си пишал па си го вадиш газот, а ако не си значи значи џабе си бил присутен овде долго време.[DOUBLEPOST=1532948894][/DOUBLEPOST]
http://www.justice.government.bg/76/
Придобиване на б'лгарско гражданство от лица от б'лгарски произход или имат родител б'лгарски гражданин - основание чл. 15 от ЗБГ
Молба за придобиване на б'лгарско гражданство
Декларација за промјана на гражданството

http://www.justice.government.bg/23/
http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Не ми си јасен воопшто. Долго време си на форумов, даваш информации мислења и делуваш како да ја знаеш процедурата, скоро нонстоп си присутен и не научи една молба како се пополнува и кои документи се потребни за да аплицираш за државјанство? Не ме заебавај те молам.... Ако не ти било јасно ќе си прашал, плус постирано е си видел што е потребно, а и на страната од МП јасно си пишува. И да, цело време не убедуваше дека посредник единствено ти треба за побрзо да извадиш потврда од ДАБЧ и за ништо друго, а сега објаснуваш дека си закажал интервју преку посредник (можеби за раче те носел) па си ја сфатил грешката и форумов ти помогнал а он ти ги збричил парите, е БРАВО која приказна. За другото воопшто не коментирам, едноставно неможам да те разберам за првото и џабе се трудуш да објаснуваш, ако си посредник оправдано ти е тоа што си пишал па си го вадиш газот, а ако не си значи значи џабе си бил присутен овде долго време.[DOUBLEPOST=1532948894][/DOUBLEPOST]
http://www.justice.government.bg/76/
Придобиване на б'лгарско гражданство от лица от б'лгарски произход или имат родител б'лгарски гражданин - основание чл. 15 от ЗБГ
Молба за придобиване на б'лгарско гражданство
Декларација за промјана на гражданството

http://www.justice.government.bg/23/
http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc
У тoa време кoгa јaс зaкaжaв интервју,сaмo нa тие преку aмбaсaдa/кoнзулaт им бaрaa дa ги пoднесaт пoвтoрнo oние дoкументи кoи ги предaдoвме у ДАБЧ зa прoизхoд.Пoсле пoчнaa дa ги бaрaaт и нa дoпoлнителнa дa прaќaaт.И кoгa му рекoв нa пoсредникoт декa сите викaaт декa требa пoвтoрнo дa ги дoстaвиме,oн ми велеше не слушaј глупoсти,немa пoтребa,ги пишувa у прoизхoдoт.Плaнирaв пoсле интервју дa ги предaдaм кaкo дoпoлнителни дoкументи,aмa сегa кoгa дoзнaв декa мoже нa сaмo интервју дa ти ги примaт,земaв дa си пoдгoтвaм.А дaли сум јaс пoсредник,дaли јa знaм или не јa знaм прoцедурaтa, дaли сум бил џaбе нa фoрумoв,кoлку време сум пoминувaл нa истиoт е тoтaлнo небитнo.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
У тoa време кoгa јaс зaкaжaв интервју,сaмo нa тие преку aмбaсaдa/кoнзулaт им бaрaa дa ги пoднесaт пoвтoрнo oние дoкументи кoи ги предaдoвме у ДАБЧ зa прoизхoд.Пoсле пoчнaa дa ги бaрaaт и нa дoпoлнителнa дa прaќaaт..
Да, мене ми ги побараа тие документи 2 недели после интервју, уште ги немаа пратено документите за Софија. И одма дојдов на темава да известам за промената, и ми велеа дека лажам или дека нешто погрешно сум сфатил. Народов е прост и заостанат, затоа е и толку сиромашен.
 
Член од
30 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
34
Здраво. Интервју имав во мај 2017 година и со документи од братучед сум. Моментален статус од пред 3 месеци ми е „По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство“. Прашав за мислење двајца посредници и двајцата тврдат дека е потребно дополнителни документи за потекло. Разликата е во тоа што едниот изјави дека откако ќе ги поднесам документите времето до добивање на државјанството ќе ми се продолжи, а другиот рече деке самото поднесување не влијае на времетраењето. Моето прашање е: Дали некој има информации Што откако ќе се поднесат дополнителните документи, дали сигурно ќе излезе државјанството (не дај Боже да постои можност да ме одбијат) и дали ќе треба да се чека подолго време од година и 5-6 месеци како што тврдат.

Благодарам
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Да, мене ми ги побараа тие документи 2 недели после интервју, уште ги немаа пратено документите за Софија. И одма дојдов на темава да известам за промената, и ми велеа дека лажам или дека нешто погрешно сум сфатил. Народов е прост и заостанат, затоа е и толку сиромашен.
Пaметaм јaс,крoмид инфo ти велеa идиoти
 
Член од
26 април 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Дечки денеска ми се смени статусот Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, преку прв братучед сум но сигурна сум дека ќе бидам одбиена.
Само да ви кажам сите со претходни статуси нека си поднесат плус потврда од здружение бидејќи само преку прв братучед ќе се добие отказ истото што и јас го очекувам за жал.
 
Член од
25 јули 2018
Мислења
12
Поени од реакции
0
Дечки денеска ми се смени статусот Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, преку прв братучед сум но сигурна сум дека ќе бидам одбиена.
Само да ви кажам сите со претходни статуси нека си поднесат плус потврда од здружение бидејќи само преку прв братучед ќе се добие отказ истото што и јас го очекувам за жал.
Koga bese na intervju
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom