Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Смеаташ дека сум привилегиран?
Значи цело време кажуваш непотребни работи. Ниту некого интерсираат монолози, лични претпоставки ни ништо. Прекини и не замарај. Од каде па ти возејќи камион бИ добил толку инфо, ниту си некој правник ни ништо ! Или пак глупостите за договорот МК БГ што ги кажуваше, па дека фино лепо те вратиле прекратен во постапка, па глупостите со камионите. Значи не сме овци ,те молам напушти или ке ти ги пријавувам сите постови додека те банираат. Јас не знам што ке биде ама бар не тресам секој ден !!!!
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
DA SE POTSETETEME MALKU. forumot go citat i luge sto ne se clenovi vo nego i na site veke im ejasno deka na forumot ima mnogu posrednici koi sirat lazna propaganda za bugarsko drzavjanstvo navodno deka BG izdava drzavjanstva vrz osnova na bratucedi tetki vujko cicko i potvrdi zatoa apel do site sto ne se posrednici pisuvajte na forumot vrz koi osnovi BG izdava drzavjanstva
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
одобрено лани октомври, ноември месец
Togas davaa na site,imal golema sreka go razgledale bas vo toj period od nekolku meseci koga davaa, no ovaa godina ne odi rabotata, ova Bugarsko drzavjanstvo e prava lotarija, nemaat vrska zakonite,so isti zakoni togas davaa a sega ne, vlijanie ima samo politikata ,ako I'm recet sefovite na sluzbenicite vo MP da davaat tie davaat ako I'm se rece da nedavaat toa ti e
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
DA SE POTSETETEME MALKU. forumot go citat i luge sto ne se clenovi vo nego i na site veke im ejasno deka na forumot ima mnogu posrednici koi sirat lazna propaganda za bugarsko drzavjanstvo navodno deka BG izdava drzavjanstva vrz osnova na bratucedi tetki vujko cicko i potvrdi zatoa apel do site sto ne se posrednici pisuvajte na forumot vrz koi osnovi BG izdava drzavjanstva
V od maj 2015 proishodi mozeseda se zeme i so 1i 2bratucedi cickovci vujkovci tetki so stari dokumenti od braka i sestri na dedovci babi ama od januar 2017 toa sve propadna vo voda sega moze da se zeme proishod so potvrda od zdruzenie so pasos na brat i sestra ovi prehodnite sto gi spomnav nekoi uspeale da zemaat drzavjanstvo do oktomvri 2016 od togas navamu site se staveni na dopolnitelna proverka bidejki nema dogovor megu partiite vo bg tie so stari dokumenti se staveni na dopolnitelni proverki zatoa zosto koga gi dostavuvale se pravele na toso so toa deka ke se izgubaat pa toa e semejno bogastvo i red pricini zatoa sega se na dopolnitelna so potvrdite zdravje je se vidi posle 2 februar 2018 dali je gi uvazuvaat ili ne do togas ima samo da se nadevame
 
Член од
27 ноември 2017
Мислења
64
Поени од реакции
25
Togas davaa na site,imal golema sreka go razgledale bas vo toj period od nekolku meseci koga davaa, no ovaa godina ne odi rabotata, ova Bugarsko drzavjanstvo e prava lotarija, nemaat vrska zakonite,so isti zakoni togas davaa a sega ne, vlijanie ima samo politikata ,ako I'm recet sefovite na sluzbenicite vo MP da davaat tie davaat ako I'm se rece da nedavaat toa ti e
Togas sovet davase i stara viceprezidentkata ge potpisa,ama site sto nebea potpisane otpanaa koga dojde Jotova.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи околу потврдите. Да не ме сфати некој погрешно дека ги гледам оптимистички и можеби ги бранам посредниците. Има еден момент, го дискутиравме, и изјавата од Јотова, сепак само изјава беше ама спомна нешто околу некои "други околности" не прецизирајќи кои за тие што неможат да докажат всшодјашт со оригинален документ кој го бара законот. Е сега ние да наѓаѓаме кои би биле тие "околности", али еве тука на форумов колку што пратам сме два случаи со таа теорија за интервјуто и регулираниот престој.
@Candy колку што разбрав од нејзините постови е со регулиран постојан престој и одлично поминато интервју, само со потврда од клуб мислам беше и помина со положително становиште на совет и сега чека потпис од Јотова. Имав постирано и некој правилник на советот за државјанство каде пишуваше дека тие со реглиран престој во бг се разгледуваат со приоритет и претпоставувам игра голема улога за добивање на указ.
Мојот случај е малку поинаков, значи имав (сега не) 6 години регулиран престој, имам и работано у бг, 2 магистратури и запишан докторат. На интервјуто муабет со жената како први другари, нити историја ме прашување ниту празници, дури ми се отвори и 10 минути ја слушав како зборува колку е све ретардирано, какви случаи има, со вреѓање со све, се изнервира ептем, не знаат што сакаат, ќе бегале европа, па посредници ги дереле, а сами можат да си бркаат процедура итн.
Е сега околу таа теорија да ја наречам, ќе разберам за 2-3 месеци на што сум, или ќе ме пуштат или ќе ме вратат на дополнителна. И да ме пуштат еве тоа не значи дека ги уважуваат потврдите и дека сите со потврди ќе земат и да се користи како аргумент од посредниците. Значи потврда неофицијално како сакате не поминува, во ретки случаи можеби, во тоа верувам, а преку сребрена линија пак ќе кажам, Нема теорија.
Би им советувал на тие што им следува интервју, абе читајте има сега статии, википедии све што ти душа сака, историја, поети писатели, по што е позната бг и што и да е околу бг и не повторувајте ги како папагали таму оние едни те исти одговори што кружат од посредници, оставете добар впечаток на интевју, не е должна бугарија да дава државјанства и да се брукате таму па после ме одбија не знам зошто.
Без разлика дали си со потврда или оригинален документ, дури не поминеш на совет ништо не се знае.
И не би советувал сега да се почне процедура само со потврда, најдобро е да се почека, ова се само претпоставки, во законот знаеме што пишува, особено Наредба бр. 1 за примена на чл. 5 од законот за бг државјанство, измени 27 април 2017-"удостоверение од ДАБЧ и всички документи които доказват блгарски произход на всхосјашт".
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
DA SE POTSETETEME MALKU. forumot go citat i luge sto ne se clenovi vo nego i na site veke im ejasno deka na forumot ima mnogu posrednici koi sirat lazna propaganda za bugarsko drzavjanstvo navodno deka BG izdava drzavjanstva vrz osnova na bratucedi tetki vujko cicko i potvrdi zatoa apel do site sto ne se posrednici pisuvajte na forumot vrz koi osnovi BG izdava drzavjanstva[/QUOTEsega za sega nema ni eden odobren od srebrenata linija dali bil od makedonija srbija rusija amerika ili od nigerija to e %
Od 25 januar navamu nikoj ne pomina site se na dopolnitelna so pozitiven se luge so direkni stari dokumenti i toa od srbija makedonija albanija kosovo turcija
 

m0r

Член од
25 август 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
Следнава недела одам на интервју во Софија па Ве молам доколку може некој да ми даде листа на актуелни прашања што ги поставуваат.
Како изгледа интервјуто? Колку трае?

Фала и поздрав.
 
Член од
30 ноември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
25
Здраво на сите,
Следнава недела одам на интервју во Софија па Ве молам доколку може некој да ми даде листа на актуелни прашања што ги поставуваат.
Како изгледа интервјуто? Колку трае?

Фала и поздрав.
Zavisi koj ke te israshuva kaj nekoj trae 10 min kaj nekogo 2 min,prasajnata se:zosto mislis deka treba da dobiesh drzavjnastvo,praznici,himna,pretsedatel i toa e toa vo globala nishto strashno
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво на сите,
Следнава недела одам на интервју во Софија па Ве молам доколку може некој да ми даде листа на актуелни прашања што ги поставуваат.
Како изгледа интервјуто? Колку трае?

Фала и поздрав.
Оди на страна 2304 од форумов барај пост од Masha Glinka ги има и во друг формат постирано.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво на сите,
Следнава недела одам на интервју во Софија па Ве молам доколку може некој да ми даде листа на актуелни прашања што ги поставуваат.
Како изгледа интервјуто? Колку трае?

Фала и поздрав.
јас бев во средата на интервју, интервјуто траеше 5-6 мин, иначе прашањата, што си по народност, кажи некој поети и нивни дела, историјата на бугарија, по што е позната бугарија, некој познати историски личности, зошто сакаш бугарско државјанство, со што ќе придонесиш ако добиеш државјанство, кога е влезена бугарија во ЕУ ,дали ќе живееш во бугарија, кој места си ги посетил....и тоа :)))) лесно е не е страшно
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
јас бев во средата на интервју, интервјуто траеше 5-6 мин, иначе прашањата, што си по народност, кажи некој поети и нивни дела, историјата на бугарија, по што е позната бугарија, некој познати историски личности, зошто сакаш бугарско државјанство, со што ќе придонесиш ако добиеш државјанство, кога е влезена бугарија во ЕУ ,дали ќе живееш во бугарија, кој места си ги посетил....и тоа :)))) лесно е не е страшно
Ti si samo so potvrda od zdruzenie?Ne ti rekoja nesto na intervjuto dali vazat potvrdite ili ne
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom