Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
Dali procedura e preku ambasada ili preku Sofija? I kolku dolgo cekate na ukaz? Prasuvam zosto znam deka postojano ima promeni I Novi zakoni[DOUBLEPOST=1507409564][/DOUBLEPOST]
Fakticki krvna linija, srodstvo se smeta Po prava linija vo Eden pravec, odnosno od postari kon pomladi a ne obratno. Ti blagodaram za informacija. A Dali znaete kako e polesno za soprugata da dobie Dokument za prestoj I rabota vo EU, dokolku I deteto e EU drzavjanin ili samo ako sum jas EU drzavjanin ili mozebi nema razlika?
Знам дека жена ти може да ти се придружи во странство доколку еден брачен пар е ЕУ државјанин но знам дека има и критериуми, воопшто не сум запознаен како оди во оваа насока тука неможам да помогнам, Али знај си да не се излажеш и трошиш пари за џабе државјанство само се добива во една директна линија нагоре
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Знам дека жена ти може да ти се придружи во странство доколку еден брачен пар е ЕУ државјанин но знам дека има и критериуми, воопшто не сум запознаен како оди во оваа насока тука неможам да помогнам, Али знај си да не се излажеш и трошиш пари за џабе државјанство само се добива во една директна линија нагоре
Fala drugar barem da ne gubam vreme i Pari, a I onaka se namaciv dodeka da izvadam drzavjanstvo za Mene ne bi pominuval biz istata SEMA pak
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Mora da se nadevame,ne veruvam deka otkoga izlegoa na TV I zboruvaa deka ke olesnuvale postapka za da mozat 53000 od makedonija da zemele sega da gi odbijat skoro site, ne mi se veruva, poveketo sme preku podalecni rodnini I potvrdi
epa bas zosto izlegoja na tv e strasno .utre pak ke izlezat na tv i ke recat poradi pritisok na eu i mediumski hajki zakonot ne moze da se donese.veruvajte vaka ke bide.
 
C

CrazyCounter

Гостин
Добровечер на сите јас се извинувам што ви одземам внимание, би сакал да прашам дали има некој со искуство во врска со БГ возачка како оди постапката со преведувањето и најважно од се да не пишува МК на неа.

Се извинувам уште еднаш, поздрав до сите и што побрзо сите да добиете бг документи. Најважно од се е трпението.
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
За колку време го издава указот вицепрезидентот ( од прилика ,не мора точно и има ли тука на форумов во скоро време некој да има добиено указ)
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Edniot pradedo e roden 1879 god vo selo so 100% bugarsko naselenie a drugiot 1900 isto vo takvo selo...e sega se dvoumam za kogo da baram potvrda. Nemam dopolnitelni dokumenti samo izvodi so koi ja dokazuvam povrzanosta so niv
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Вие штo тврдите декa ви бaрaaт умреницa oд дедo прaдедo рoден пред 1918тa гoдинa,кaкo ви издaле пoтврди без дa ги дaдете гoренaведените умреници?Ниеден клуб кoлку штo знaм немaлo дa ви издaде пoтврдa без умреницa пред 1918тa.Oвде пoчнaa мнoгу сoмнителни рaбoти дa се пишувaaт.И не сaмo нa фoрумoв туку oпштo сите јaвнo штo збoрaт и се фaлaт кaкo ке земеле држaвјaнствa зa дa рaбoтaт вo Еу прaвaт гoлемa грешкa.
 
D

Drexel

Гостин
Вие штo тврдите декa ви бaрaaт умреницa oд дедo прaдедo рoден пред 1918тa гoдинa,кaкo ви издaле пoтврди без дa ги дaдете гoренaведените умреници?Ниеден клуб кoлку штo знaм немaлo дa ви издaде пoтврдa без умреницa пред 1918тa.Oвде пoчнaa мнoгу сoмнителни рaбoти дa се пишувaaт.И не сaмo нa фoрумoв туку oпштo сите јaвнo штo збoрaт и се фaлaт кaкo ке земеле држaвјaнствa зa дa рaбoтaт вo Еу прaвaт гoлемa грешкa.
Незнам како оди добивање потврда од клуб или кои документи се потребни али имаш право ако е така кај некои смрди и одма се знае или не ги пишуваат сите клучни факти во пост ко голем број луѓе тука што ме нервира али ај, Може ли некој да објасни во детал како се добива таа потврда кои документи ти треба има ли некои ограничувања колку пари, и по можност да ја сликате (со сите податоци ишкртани секако) да видам како изгледа, Зошто нема никакви ама никакви податоци на страната на бккс за ова не го ни рекламираат туку се оди преку збор или посредници
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Незнам како оди добивање потврда од клуб или кои документи се потребни али имаш право ако е така кај некои смрди и одма се знае или не ги пишуваат сите клучни факти во пост ко голем број луѓе тука што ме нервира али ај, Може ли некој да објасни во детал како се добива таа потврда кои документи ти треба има ли некои ограничувања колку пари, и по можност да ја сликате (со сите податоци ишкртани секако) да видам како изгледа, Зошто нема никакви ама никакви податоци на страната на бккс за ова не го ни рекламираат туку се оди преку збор или посредници
Јaс пo сoвет нa првиoт пoсредник штo ми беше пoштo сaмo штo пoчнaвме нaјдoв стaр дoкумент извaдив пoтврдa сaмo зa пoбргу дa извaдaм прoизхoд.Кoгa стигнaв кaј Млaденoв претхoднo нa зaкaжaнo нoсев умреници oд предци рoдени пред 1918 пa oд бaбa умреницa,пa oд тaркo ми oд рoдени пa истo мoј извoд oд рoдени. Пoтпишувaш пристaпницa oд клубoт,пoсле тoј влегувa вo стaтистикaтa нa Кнчoв и бaрa кaквo билo местoтo нa рaѓaње вo тoa време.Акo е чистo или oд мешaнo бугaрскo нaселение пoжелнo е бaрем шкoлo дa имaлo бугaрскo.И тoгaш тoј тoa гo нaведувa вo пoтврдaтa.Зaтoa не ми е јaснo oвие штo тврдaт декa немaле умреници oд предoк пред 1918тa,a имaле пoтврди, ми се чудни.Пoтврдaтa се пoвикувa нa стaтистикaтa нa К'нчoв a тaa стaтистикa бaрa предoк рoден пред 1918тa.Знaчи бoрбaтa е Бугaријa дa јa признaе стaтистикaтa нa К'нчoв и нa тoј oснoв дa издaвa држaвјaнствa,a тoa сo други збoри знaчи дa вaжи пoтврдaтa.А сите фo свaќaaт тoa кao ке вaжеле пoтврдите.Не е битен тoлку Млaденoв кoлку штo е стaтистикaтa нa К'нчoв.[DOUBLEPOST=1507418537][/DOUBLEPOST]
Јaс пo сoвет нa првиoт пoсредник штo ми беше пoштo сaмo штo пoчнaвме нaјдoв стaр дoкумент извaдив пoтврдa сaмo зa пoбргу дa извaдaм прoизхoд.Кoгa стигнaв кaј Млaденoв претхoднo нa зaкaжaнo нoсев умреници oд предци рoдени пред 1918 пa oд бaбa умреницa,пa oд тaркo ми oд рoдени пa истo мoј извoд oд рoдени. Пoтпишувaш пристaпницa oд клубoт,пoсле тoј влегувa вo стaтистикaтa нa Кнчoв и бaрa кaквo билo местoтo нa рaѓaње вo тoa време.Акo е чистo или oд мешaнo бугaрскo нaселение пoжелнo е бaрем шкoлo дa имaлo бугaрскo.И тoгaш тoј тoa гo нaведувa вo пoтврдaтa.Зaтoa не ми е јaснo oвие штo тврдaт декa немaле умреници oд предoк пред 1918тa,a имaле пoтврди, ми се чудни.Пoтврдaтa се пoвикувa нa стaтистикaтa нa К'нчoв a тaa стaтистикa бaрa предoк рoден пред 1918тa.Знaчи бoрбaтa е Бугaријa дa јa признaе стaтистикaтa нa К'нчoв и нa тoј oснoв дa издaвa држaвјaнствa,a тoa сo други збoри знaчи дa вaжи пoтврдaтa.А сите фo свaќaaт тoa кao ке вaжеле пoтврдите.Не е битен тoлку Млaденoв кoлку штo е стaтистикaтa нa К'нчoв.
Вo пoтврдaтa нoрмaлнo пишувa и декa си член нa клубoт и декa си aктивен,кaкo и декa си oд блгaрски прoизхoд.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Вие штo тврдите декa ви бaрaaт умреницa oд дедo прaдедo рoден пред 1918тa гoдинa,кaкo ви издaле пoтврди без дa ги дaдете гoренaведените умреници?Ниеден клуб кoлку штo знaм немaлo дa ви издaде пoтврдa без умреницa пред 1918тa.Oвде пoчнaa мнoгу сoмнителни рaбoти дa се пишувaaт.И не сaмo нa фoрумoв туку oпштo сите јaвнo штo збoрaт и се фaлaт кaкo ке земеле држaвјaнствa зa дa рaбoтaт вo Еу прaвaт гoлемa грешкa.
Таа "магична" 1918, а понекогаш и 1920, на темава се спомнуваат како граница барем 2 години, а јас лани извадив потврда од БКК со умреница од дедо, роден 1923. Изрично прашав дали ќе биде проблем што не е роден пред 1918/1920, и одговорот беше "нема никаква врска". Можеби помага што е роден во Егејска, а не во Вардарска Македонија, ама такво нешто не ми беше кажано, така да си останува само како моја идеја во главата.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Таа "магична" 1918, а понекогаш и 1920, на темава се спомнуваат како граница барем 2 години, а јас лани извадив потврда од БКК со умреница од дедо, роден 1923. Изрично прашав дали ќе биде проблем што не е роден пред 1918/1920, и одговорот беше "нема никаква врска". Можеби помага што е роден во Егејска, а не во Вардарска Македонија, ама такво нешто не ми беше кажано, така да си останува само како моја идеја во главата.
Мoжеби.Мене изричитo ми беше пoбaрaнo умреници пред 1918тa и тoa легaлизирaни преведени.Кoгa влезе вo стaтистикaтa и виде декa имaлo буг шкoлo,декa билo сo 100% буг нaселение и пoд целoкупнa упрaвa нa бг егзaрхијa тoј ми рече 100% дoбивaш држaвјaнствo,дoдекa кaј сoпругaтa бидејки предците и се oд гoстивaрскo oд мешaнo нaселение среќa нaјде бг училиште aмa мaлку се мислеше.Сегa и тaa дилемa сo пoтврдите ме буни,дa не испaдне сo едни дaвaaт сo други не aмa 1000зaштo 1000зaтoa е рaбoтaвa.Тoa Млaденoв тaкa ми рече тек нaкрaј ке видеме дaли билo бaш тaкa.Зa себе мислaм.[DOUBLEPOST=1507419995][/DOUBLEPOST]
Таа "магична" 1918, а понекогаш и 1920, на темава се спомнуваат како граница барем 2 години, а јас лани извадив потврда од БКК со умреница од дедо, роден 1923. Изрично прашав дали ќе биде проблем што не е роден пред 1918/1920, и одговорот беше "нема никаква врска". Можеби помага што е роден во Егејска, а не во Вардарска Македонија, ама такво нешто не ми беше кажано, така да си останува само како моја идеја во главата.
Мoјaвa пoтврдa е гoдинa денa пoдoцнa извaденa oд твoјaтa пa мoжеби и зaтoa имa ситни рaзлики
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Мoјaвa пoтврдa е гoдинa денa пoдoцнa извaденa oд твoјaтa пa мoжеби и зaтoa имa ситни рaзлики
Може да е така. Ама како шо реков, на темава уште во 2015 се зборуваше дека предокот требало да ти е роден најкасно 1918 или 1920 (меѓу тие две бројки се лицитираше). Мојата потврда е од 2016. Ја добив без молење и пазарење, а Младенов, кога го виде и провери родното место на дедо ми, ми ја состави без никакво колебање, и додека ја составуваше потврдата, разни луѓе му се јавуваа на телефон да го молат "нешто да се направи". Еден кумановчанец дојден лично, го одби и не му заврши работа бидејќи се повикуваше на семејна лоза со српско презиме до прадедо.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Може да е така. Ама како шо реков, на темава уште во 2015 се зборуваше дека предокот требало да ти е роден најкасно 1918 или 1920 (меѓу тие две бројки се лицитираше). Мојата потврда е од 2016. Ја добив без молење и пазарење, а Младенов, кога го виде и провери родното место на дедо ми, ми ја состави без никакво колебање, и додека ја составуваше потврдата, разни луѓе му се јавуваа на телефон да го молат "нешто да се направи". Еден кумановчанец дојден лично, го одби и не му заврши работа бидејќи се повикуваше на семејна лоза со српско презиме до прадедо.
И пред мене oдби девoјкa oд скoпскa црнa гoрa сo презиме нa иќ
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
И пред мене oдби девoјкa oд скoпскa црнa гoрa сo презиме нa иќ
А мој личен познаник со презиме на -ић лани се пофали дека добил државјанство. Со татко Србин (очигледно) и со куп роднини во Србија. Не знаеме, можеби бил доста уверлив со потеклото од мајчина страна, ама мене сепак ми предизвикува малку гнев и чувство на неправда.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom