Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Зaтoa е нaјдoбрo директнo дa се вaди oд прaдедo местo oд дедo нa уште нa пoчетoк.Дедo ми беше 23тa и јaс oдмa вaдев oд прaдедo.Гoре дoле нa скoрo сите прaдедoвците ни се испoд 1918тa
Сѐ убаво, ама јас прадедо (роден 1891 и починат 1983) ми не можам да го најдам во ниту една матична служба. Едноставно немаат никакви податоци за него.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Jбг како е ова можно? Барем умреница не може да нема инаку се уште ке се води "исчезнат без трага".Навистина како гледам треба под итно да се напорави брза шпромена во законот за вас. Е ке можат и неколку илjади потомци на српски колонисти да намажат ама така им се разсипува животот на лугето да барат глупави документи!
Тоа е иронијата во мојот случај. Во архив во Софија открив егзархиски документ за него од 1906 година, па дури и за татко му, а во Македонија не можам да го најдам за да го поврзам со документите од архивот. Единствено што имам е умреница од дедо ми, роден 1923 година, со исто родно место како и прадедо ми, и така архивскиот документ ми е неупотреблив.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Тоа е иронијата во мојот случај. Во архив во Софија открив егзархиски документ за него од 1906 година, па дури и за татко му, а во Македонија не можам да го најдам за да го поврзам со документите од архивот. Единствено што имам е умреница од дедо ми, роден 1923 година, со исто родно место како и прадедо ми, и така архивскиот документ ми е неупотреблив.
Кaкoв aпсурд.А прoбa ли вo aрхив дa гo пoбaрaш или сaмo преку мaтичните служби у РМ?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Кaкoв aпсурд.А прoбa ли вo aрхив дa гo пoбaрaш или сaмo преку мaтичните служби у РМ?
Секаде побарав. Градски и државен архив, во библиотеки прелистував стари весници со некролози (за да го видам точниот датум кога починал), абе не постои институција шо не ја посетив.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Сѐ убаво, ама јас прадедо (роден 1891 и починат 1983) ми не можам да го најдам во ниту една матична служба. Едноставно немаат никакви податоци за него.
I mojot pra dedo e umren 1983 vo skopje. Ima info nego ne sakaat da ti dadat. Vo mojot slucaj morav dedo mi sto e ziv da go teram da odi da bara za tatko mu (pra dedo mi) i togas nekako po cudo naednas se pojavija site informacii. Pred toa nemase nisto :)
 
D

Drexel

Гостин
Во смисла и вие дури преко удбашкиот терор треба барем малку да одмиете срамот што ви го направиле вашите татковци пошо нели дедовците биле бугари а татковците фироми.
Ви нема никаде дури во овоj ебен форум, примерно во потфорум Историја полно со глупотевини на удбашкокомунjарскоантичката багра. Таму еден Лорд Драголин мамето да му го ебам и семката удбашка банира бугари за се и сешто. Епа при 53 000 дадени пасоши да кажеме 52 500 се веке во странство ама од 500 човека нема ли барем дваjца да го претепат?
АБЕ МАРШ ОД ТЕМАТА НЕМОЖАМ ДА ТЕ ЧИТАМ ВЕЌЕ
 

dsa

Член од
5 јуни 2010
Мислења
14
Поени од реакции
5
ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО на основание чл.15 от Закона за б'лгарското Закона за б'лгарското гражданство Категории лица С'гласно чл.15 от Закона за б'лгарското гражданство, б'лгарско гражданство могат да придобијат следните категории лица: • лица от б'лгарски произход • лица, осиновени от б'лгарски гражданин при условијата на п'лно осиновјаване • лица, на които единијат родител е б'лгарски гражданин или е починал като б'лгарски гражданин Законово основание чл.15 от Закона за б'лгарското Закона за б'лгарското гражданство „ (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., предишен текст на чл. 15 - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) Лице, което не е б'лгарски гражданин, може да придобие б'лгарско гражданство по натурализација, без да са налице условијата по чл. 12, т. 2, 4, 5 и 6 ако отговарја на едно от следните изискванија: 1. е от б'лгарски произход; 2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) осиновен е от б'лгарски гражданин при условијата на п'лно осиновјаване; 3. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) единијат му родител е б'лгарски гражданин или е починал като б'лгарски гражданин. (2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) В производството по придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација с молбата за придобиване на б'лгарско гражданство се представја и удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина. В удостоверението се посочват данните, в'з основа на които е установен б'лгарскијат произход. (3) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) Удостоверението по ал. 2 се издава в едномесечен срок.” Документи 1. Молба по образец –Приложение № 1 к'м Наредба № 1от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за б'лгарското гражданство. - Молбата трјабва да б'де написана на б'лгарски език. - Лицата по чл. 15, т. 1 от ЗБГ представјат удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина. - Лицата по чл. 15, т. 2 от ЗБГ представјат официален препис от влјазло в сила решение за допускане на п'лно осиновјаване и официален документ, че осиновителјат е б'лгарски гражданин. - Лицата по чл. 15, т. 3 от ЗБГ представјат официален документ за б'лгарско гражданство на родителја, издадено от с'ответната обштина или от Министерството на правос'дието, че единијат родител е б'лгарски гражданин или е починал като б'лгарски гражданин 2. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от с'ответнија б'лгарски или чуждестранен компетентен орган. Ако молителјат желае след приклјучване на производството за придобиване на б'лгарско гражданство да му б'де в'рнат приложенија к'м молбата препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от с'ответнија б'лгарски или чуждестранен компетентен орган, следва при подаването на молбата да приложи заверено ксерокопие на този документ. 3. Свидетелство за с'димост от страната, чијто гражданин е молителјат. Ако тој пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија или в трета д'ржава, представја свидетелство за с'димост и от местните компетентни органи. В свидетелството за с'димост се посочва, че се издава за целите на производството по б'лгарското гражданство. 4. Документ от прокуратурата, че срешту молителја нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер, ако лицето пребивава д'лгосрочно в Република Б'лгарија. 5. Медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисија (ЛКК) на лечебното заведение, обслужвашто лицето по местоживеене, удостоверјавашт, че лицето не страда от остри заразни и инфекциозни заболјаванија по чл. 61, ал.1 от Закона за здравето, психични заболјаванија по чл.146, ал.1, т.1 и 2 от Закона за здравето. При липса на ЛКК документ'т се издава от обштоболничната ЛКК на с'ответната болница. Този документ се издава от с'ответните чуждестранни органи, ако молителјат живее в чужбина. 6. Декларација по образец, с'гласно Приложение № 4 к'м Наредба №1. 7. Официален документ, удостоверјавашт промјаната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена 8. Автобиографија 9. Актуална фотоснимка паспортен формат– 1 број. 10. Фотокопие на документ, удостоверјавашт самоличността на молителја. 11. Вносна бележка за платена д'ржавна такса в размер на 30 лв.; за учаштите се до 26 г. в'зраст - 10 лв. при представјане на Уверение от ВУЗ. Сумата се внасја по сметка на Министерство на правос'дието, БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD. Легализација и заверки Документите, представени от заинтересуваните лица, трјабва да отговарјат на изискванијата за легализација и заверки, както и да б'дат снабдени с превод на б'лгарски език, којто се изв'ршва по предвиденија в Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа. Процедури Молбата, заедно с останалите необходими документи, се подават лично : - в Министерство на правос'дието к'дето се регистрира в дирекција „Административно обслужване и канцеларија”, ул. „Славјанска” № 1 от 9,00 до 17,30 часа . При подаването на молбата с молителја се провежда интервју на б'лгарски език по в'просник, утв'рден от минист'ра на правос'дието. Когато молителјат не ползва б'лгарски език, си осигурјава преводач. Интервјуто се провежда от служител на дирекција „Б'лгарско гражданство” в п'рвија работен ден след регистрацијата на молбата в дирекција „Административно обслужване и канцеларија” всеки работен ден от 13,30 до 16,00 часа на ул. „Аксаков” № 5, ет. 1. При нередовности на документите, интервјуто с молителја се провежда при отстранјаването им в определенија двумесечен срок. или - в б'лгарските дипломатически или консулски представителства в чужбина, к'дето интервјуто на б'лгарски език с молителја се провежда от служител на с'ответното представителство при подаването на молбата.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
I mojot pra dedo e umren 1983 vo skopje. Ima info nego ne sakaat da ti dadat. Vo mojot slucaj morav dedo mi sto e ziv da go teram da odi da bara za tatko mu (pra dedo mi) i togas nekako po cudo naednas se pojavija site informacii. Pred toa nemase nisto :)
Кај го најдовте? Јас во мојот случај имам и друг проблем - не знам на кој датум починал прадедо ми, и имам две можни презимиња под кои е можно да е заведен.
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Decki Ve molam za pomos, kade mozam da proveram koi mesta se so etnicki cisti Buugari vo Makedonija?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Кај го најдовте? Јас во мојот случај имам и друг проблем - не знам на кој датум починал прадедо ми, и имам две можни презимиња под кои е можно да е заведен.
Vo maticno vo skopje kade sto pred toa ne uveruvaa deka nema takov covek ili nema podatoci. A znaevme tocno data na smrt i ime i prezime na negovite roditeli ama ne sakaa da ni dadat. Duri koga go odnesoa dedo mi tamu togas ne znam kako izlegoa site podatoci naednas i izdadoa izvod na umreni za pra dedo mi
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Vo maticno vo skopje kade sto pred toa ne uveruvaa deka nema takov covek ili nema podatoci. A znaevme tocno data na smrt i ime i prezime na negovite roditeli ama ne sakaa da ni dadat. Duri koga go odnesoa dedo mi tamu togas ne znam kako izlegoa site podatoci naednas i izdadoa izvod na umreni za pra dedo mi
Матичното што се наоѓа во МРТВ, така? Мда, го побарав и таму, ама јас немам жив дедо, па го однесов татко ми. Ама си имав работа со многу неук персонал.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Матичното што се наоѓа во МРТВ, така? Мда, го побарав и таму, ама јас немам жив дедо, па го однесов татко ми. Ама си имав работа со многу неук персонал.
Кaј штo умрел или се рoдил.Акo умрел вo Скoпје сaмo тoгaш мoжеш вo мaтичните вo Скoпје дa гo нaјдеш.
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Добро бе луѓе кога веќе сте се решиле на ваков чекор, кога на интервју ќе ве праашат какви сте по народност, нема да се изрезилите и да ве вратат. Не сте ми јасни понекогаш. Значи не да влегуваш и да се дереш АЗ С'М Б'ЛГАРИН, но сепак штом сте ја почнале постапката требало да знаете во што влегувате.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Zboruvam i pisuvam literaturen bugarski jazik kako i dijalekt negov zapaden narecen makedonski. Se soglasuvam deka na srbomani i srbi ne treba da se dava drzavjanstvo zatoa sto tie se ruski cigani begalci koi se zanimavaat so svinjarstvo i od vreme na vreme seksualno
opstat so niv. Na kratko srbite se pomalku od covek :) da ne prodolzuvam deka nemaat ni kultura ni jazik. Zboruvaat na rasturen hrvatski jaizk so los zvuk itn
Канди ај не јади гомна, оди испадни малку надвор, убаво е времето. оди во Велес на питијада, Ти си доби указ, шо кур досаѓаш тука. Ако имаш нешто паметно да споделиш повели, немој да не вреѓаш нас, македонскиот јазик и нашата држава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom