Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Последно уредено:

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
Zdravo
edno prasanje statusot mi se smena od zadolzitelna vo -
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

dali ima nekoj iskustvo kolku vreme se ceka od ova i so potocno znaci ?
fala pozdrav
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Zdravo
edno prasanje statusot mi se smena od zadolzitelna vo -
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

dali ima nekoj iskustvo kolku vreme se ceka od ova i so potocno znaci ?
fala pozdrav
Koga ti se smeni?Koga bese na intervju,so kakvi dokumenti?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Zdravo
edno prasanje statusot mi se smena od zadolzitelna vo -
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

dali ima nekoj iskustvo kolku vreme se ceka od ova i so potocno znaci ?
fala pozdrav
8-10 meseci. Ima slucaevi I nad godina no poretko. No najcesto se resava 8-10 meseci
 
Член од
13 април 2017
Мислења
45
Поени од реакции
72
Site problemi izlegoa otkako se potpisa dogovorot pomegu Bojko.B i Zoran.Z no sto e toa e da se nadevame deka mozebi ke se sredat rabotite no licno jas a i od kontakti so lica upateni so prasanja od temava smetam deka ne e na dobro ama sepak ostanuva da vidime.
Inace ne sum politicki opredelen i nikogas ne sum otisol na glasanje.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Site problemi izlegoa otkako se potpisa dogovorot pomegu Bojko.B i Zoran.Z no sto e toa e da se nadevame deka mozebi ke se sredat rabotite no licno jas a i od kontakti so lica upateni so prasanja od temava smetam deka ne e na dobro ama sepak ostanuva da vidime.
Inace ne sum politicki opredelen i nikogas ne sum otisol na glasanje.
Одамна тапка работава во место, дури и пред договорот за добрососедство. Изгледа не ги следиш работите. Проблемот настана поради внатрешни несогласувања помеѓу Бојко, Министерството за Правда, како и новата вицепрезидентка што беше назначена. Така да следен пат, не коментирај ништо ако немаш претстава што всушност се случува.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Од тоа шо читам, многу нешта не се јасни, и второ, и ним, во бугарија изглеа не им е јасно шо праат бидејќи стои работата во место, а никој не кажува што конкретно се случува, плус тоа не може да не издаваат зашто нивната партија не сакала, кога во законот убаво си стои и тоа е тоа треба за докажување на потекло.
 
Член од
29 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
11
Lugje a shto ima vrska dali na baba mi roditelite se jugosloveni ili bilo sho drugo ona e rodena vo bugarija sofija i tamu ziveela jas preku nea baram drzavjanstvo a na vashite dedovci vo voenite knishki im pishuva bugari malo sutra, mozebi ne trebashe da vadam nov dokument trebashe da go dostavam stariot tamu ne pishuva nishto
 

Attachments

D

Drexel

Гостин
Lugje a shto ima vrska dali na baba mi roditelite se jugosloveni ili bilo sho drugo ona e rodena vo bugarija sofija i tamu ziveela jas preku nea baram drzavjanstvo a na vashite dedovci vo voenite knishki im pishuva bugari malo sutra, mozebi ne trebashe da vadam nov dokument trebashe da go dostavam stariot tamu ne pishuva nishto
Како бе нема врска има голема врска што народност била запишана во тој извод неможеш туку така со изјаснета југословенка во блгарка да ја претвориш иначе убаво би било ова пократка верзија да си ја искористил уште на самиот почеток, сега незнам дали одново ќе аплицираш со овој документ тоа од тебе зависи - само кога аплицираш да не наидеш на ист проблем ако евентуално почнат да ја бараат долгата верзија на изводот кај што пишува југословен според издадената скратена верзија кај што не пишува, Иначе ако одиш пак дај ја скратена верзија и извади си потврда од БККС
 
Последно уредено од модератор:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Izgleda naskoro che bidit razgledvan i nashiot sho go chekame.... toj e № 754-01-49

Би сакал да е така, ама не мора да значи бидејќи закони со поголеми бројки се веќе донесени и изгласани.

-

И добро, знаете дека ДАБЧ е скроз блокиран од преписки или фино-лепо ја скокате таа информација? Се закажуваат термини за подавање документи дури и таму, за по неколку месеци.

Понекогаш, колку и да сака човек да сподели информација или да научи нешто друго ќе се најде некој да каже дека ради договорот меѓу Заев и Борисов е застојов, ама тој што тоа го напишал има да потенцира дека е политички неопределен. Wtf?

Има некој форум кај што има реално споделување на информации или? Сериозно прашувам.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Site problemi izlegoa otkako se potpisa dogovorot pomegu Bojko.B i Zoran.Z no sto e toa e da se nadevame deka mozebi ke se sredat rabotite no licno jas a i od kontakti so lica upateni so prasanja od temava smetam deka ne e na dobro ama sepak ostanuva da vidime.
Inace ne sum politicki opredelen i nikogas ne sum otisol na glasanje.
Pazi vmrovec ke te napravat[DOUBLEPOST=1505495928][/DOUBLEPOST]
Pazi vmrovec ke te napravat
Inaku da. Ako bese pozakocen sega e blokiran. I da po dogovorot celosno. Da ne se pravime slepi so.sila
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Lugje a shto ima vrska dali na baba mi roditelite se jugosloveni ili bilo sho drugo ona e rodena vo bugarija sofija i tamu ziveela jas preku nea baram drzavjanstvo a na vashite dedovci vo voenite knishki im pishuva bugari malo sutra, mozebi ne trebashe da vadam nov dokument trebashe da go dostavam stariot tamu ne pishuva nishto
Bratko, tebe ako ne ti cinel dokumentot nemalo ni proizhod da izvadis, po moe problemot mislam deka ne e do potekloto nego do nesto drugo kje da e, ako imas nekoj covek sposoben so si ja znae rabotata potegnete i pustete edna molba nema sansi so vakov dokument da ne zemes, lugje zemaa so fotokopirani licni karti i pasosi od tetki vujkovci a ti imas dokument vreden zlato, pozdrav i so srekja!
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Дали некој знае човек којшто за пари може да заврши работа, да се убрза постапка?
Мене неколку луѓе ми спомнаа дека имало такви, со врски во министерство што за пари можат да пробутаат документи понапред, да се убрза постапка, да се извади пасош без проблем за најбрз можен рок.
Сега мислам во оваа ситуација тоа е следен чекор да се испроба:P
Се нема избор
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom