Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
интервју во софија февруари 2016 со венчаница баба и дедо 1941 бугарска егзархија
септември 2016 на финална
во декември 2016 кога не се смени за указ, реков дека нешто не е во ред. некои тука сереа дека сум негативен.
февруари 2017 на се смени од задолжителна во дополнителна
септември 2017 сеуште на дополнителна
Ноември 2016 - избори за Претседател на БГ.

Победува БСП која е "против" процесот на давање државјанства и е актуелна опозиција бидејќи изгуби на парламентарните избори во мартот 2017. Со овој застој на администрацијата, се наголемуваат бројот на предмети. Нерешени предмети. ДАБЧ е скоро пред колапс од зголемениот број на предмети но не и на вработени.

За да го реши целиот застој, моменталната Влада ќе го мени законот за државјанство. И ќе нема да може госпожа Вицепрезидент да гони вештерки.

Како што и некој погоре кажа, ова е внатрешна политичка битка. Ама па кој да ви каже, вие сВе си знаете.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.668
Поени од реакции
28.090
интервју во софија февруари 2016 со венчаница баба и дедо 1941 бугарска егзархија
септември 2016 на финална
во декември 2016 кога не се смени за указ, реков дека нешто не е во ред. некои тука сереа дека сум негативен.
февруари 2017 на се смени од задолжителна во дополнителна
септември 2017 сеуште на дополнителна
Здрaвo другaр.Тебе те снемa еднo време јaс пoмислив си зaвршил рaбoтa,си зел држaвјaнствo.Знaчи уште чекaш и ти.Пoзз
Те пaметaм зaштo ти и уште еден сo ист дoкумент сте кaкo и јaс.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Здрaвo другaр.Тебе те снемa еднo време јaс пoмислив си зaвршил рaбoтa,си зел држaвјaнствo.Знaчи уште чекaш и ти.Пoзз
Те пaметaм зaштo ти и уште еден сo ист дoкумент сте кaкo и јaс.
не.бев зафатен со неколку месечен курс од работа. сеа сме назад во нормала
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
od 1.10.2016 do 31.12.2016 izdadeni se 4751 blgarsko grazdanstvo,od 1.01.2017 do 31.03.2017 izdadeni se 1686 i od 1.04.2017 do 31.06.2017 izdadeni se 932 bg grazdanstva.kako e trgnata rabotava neznam.eve imam drugar so broj 17XXX od 2013 ceka kaj vicepresidentot nekolku meseci.ova seto kolku za info a se nadevam deka najskoro ke trgne rabotava.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
od 1.10.2016 do 31.12.2016 izdadeni se 4751 blgarsko grazdanstvo,od 1.01.2017 do 31.03.2017 izdadeni se 1686 i od 1.04.2017 do 31.06.2017 izdadeni se 932 bg grazdanstva.kako e trgnata rabotava neznam.eve imam drugar so broj 17XXX od 2013 ceka kaj vicepresidentot nekolku meseci.ova seto kolku za info a se nadevam deka najskoro ke trgne rabotava.
Jas sum so 178xx/2016, na intervju bev vo konzulat vo Bitola na krajot na Juni 2016, Uste mi se nema smeneto prvata postapka ...
"Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване."[DOUBLEPOST=1505437765][/DOUBLEPOST]
Samo malku info i nadez od mene, sporo odi ama definitivno rabotat.

Bev na intervju vo konzulat Bitola maj 2016, dokumentite vlegoja vo sistem Sofija vo septemvri 2016. Pred nekoj den mi se smena statusot od "Zadolzitelna" vo "finalen ekspreten pregled".

Brojcheto mi e 69xx/2016. So srekja na site!
Колку време ти стоеше задолжителна и преку рода ли поднесе или некој стар документ?
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Јас на дополнителна бев ставен на 2 мај, две недели подоцна ја доставив оригиналната крштеница и сеуште на дополнителна, уште малку и 5 месеци ќе правам
Оригиналната крштеница ја доставив на 11 мај 2017 и сега чекам
Се‘ уште ова: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка
Ме информираа дека штом сме вратени на дополнителна и доставиме документи кои се потребни, добиваме
Тие што ги одбија, веднаш им излезе статус дека се одбиени и не беа ставени на дополнителна
Мене не ми бараа оригинал документ на интервјуто, ама после со дополнителната бараа[DOUBLEPOST=1505444619][/DOUBLEPOST]
Јас на дополнителна бев ставен на 2 мај, две недели подоцна ја доставив оригиналната крштеница и сеуште на дополнителна, уште малку и 5 месеци ќе правам
Оригиналната крштеница ја доставив на 11 мај 2017 и сега чекам
Се‘ уште ова: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка
Ме информираа дека штом сме вратени на дополнителна и доставиме документи кои се потребни, добиваме
Тие што ги одбија, веднаш им излезе статус дека се одбиени и не беа ставени на дополнителна
Мене не ми бараа оригинал документ на интервјуто, ама после со дополнителната бараа
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
боже сачувај. На интервјуто не му барале, на дополнителна (каде што никаде не пишува дека треба да се достави документ му барале). Секој си го толкува статусот како му одговара. Од Амбасада на БГ во Скопје беше кажано дека ако има потреба од некаков документ, истиот ке биде побаран, не дека самите треба да носите. Хаоси.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
боже сачувај. На интервјуто не му барале, на дополнителна (каде што никаде не пишува дека треба да се достави документ му барале). Секој си го толкува статусот како му одговара. Од Амбасада на БГ во Скопје беше кажано дека ако има потреба од некаков документ, истиот ке биде побаран, не дека самите треба да носите. Хаоси.
ne da se haos tuku se za zalenje
 
Член од
29 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
11
Како бе одбиен со војничка книшка? Со извод за раѓање од бугарија што прават тие ненормални таму или во документација и ма пропуст, таа воена книшка бугарска е? :facepalm: Или па на интервју згрешиле нешто има премногу непрегледани дупки за да се тврди дека е до документот...
Da so bugarska voena knishka a za intervjuto dali me prashaa 5-6 prashanja sho moze da zgresham site dokumenti gi imam dostaveno inaku preku posrednik sum ako toa neshto menuva drugo neznam sho da kazam dali ima fajde na novo da posnesam i toa neznam :([DOUBLEPOST=1505462660][/DOUBLEPOST]Eve vi slika od mojot dokument 20170915_065227.jpg
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Da so bugarska voena knishka a za intervjuto dali me prashaa 5-6 prashanja sho moze da zgresham site dokumenti gi imam dostaveno inaku preku posrednik sum ako toa neshto menuva drugo neznam sho da kazam dali ima fajde na novo da posnesam i toa neznam :([DOUBLEPOST=1505462660][/DOUBLEPOST]Eve vi slika od mojot dokument Прегледај го приврзокот 177405
поднеси си повторно, не се откажувај, што порано толку подобро...среќно :)))
 
Член од
29 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
11
Sega posrednikot shto mi e beshe da proveri shto e rabotata mu rekle deka e dostaveno dovolno bg dokumenti i deka i oni ne znaat zoshto sum odbien koj treba da znae?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Штотуку се видов со еден пријател,образувана преписка октомври 2016,поднесено во амбасада ,сега го проверувавме бројчето излезен му е указот,со документи од татко.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Оригиналната крштеница ја доставив на 11 мај 2017 и сега чекам
Се‘ уште ова: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка
Ме информираа дека штом сме вратени на дополнителна и доставиме документи кои се потребни, добиваме
Тие што ги одбија, веднаш им излезе статус дека се одбиени и не беа ставени на дополнителна
Мене не ми бараа оригинал документ на интервјуто, ама после со дополнителната бараа[DOUBLEPOST=1505444619][/DOUBLEPOST]
Оригиналната крштеница ја доставив на 11 мај 2017 и сега чекам
Се‘ уште ова: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка
Ме информираа дека штом сме вратени на дополнителна и доставиме документи кои се потребни, добиваме
Тие што ги одбија, веднаш им излезе статус дека се одбиени и не беа ставени на дополнителна
Мене не ми бараа оригинал документ на интервјуто, ама после со дополнителната бараа
a zosto uste na pocetokot ne dostavi krstenica na osnov na koj dokument se povikuvas kako si mozel takov dokumenrt da ne go dostavis uste na samiot start????[DOUBLEPOST=1505469555][/DOUBLEPOST]
Штотуку се видов со еден пријател,образувана преписка октомври 2016,поднесено во амбасада ,сега го проверувавме бројчето излезен му е указот,со документи од татко.
tatko bugarski drzavjanin pa dali ce dobiel sun mu drzavjanstvo.Se razbira deka ce dobie 10000 posto.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom