Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Абре што сте се стресиле што сака нека биде не е крај на светот.јас ни дополнителни документи ни ништо не носам.и искрено ако ме одбијат немам намера по втор пат да аплицирам.тие се документите што ги однесов и тоа е то,други и стари документи немам.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Најнови информации: процедурата продолжува непречено од пред 3 дена. Не е повеќе закочено. Но веројатно контролите и селекциите се построги. Само преку мајка, татко или со докажано потекло преку оригинал документи поминува. Враќање на дополнителна на оние кои треба да достават оригинал документи за докажување на потекло. Наводно сега ќе одело побрзо.
Ова се информации од човек кој има врски во бугарската полиција и министерството. Се‘ си продолжува да си тече по закон и сите други шпекулации се само претпоставки. Законот убаво гласи кои документи се потребни за докажување на потекло. Очекувајте промена на статус. Мене ова ми го кажаа пред малку од проверен извор, така да останува да видиме што навистина ќе се случува.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Oдмoрете бре другaри штo нaпрaвивте ке јa зaтвoрaт пaк темaвa
Се шири параноја :)
Нема потреба да се затвори, само да се расчистат некои нешта: тука секој си кажува како му одговара, а законот е тој и јасен е :)
Нема што многу да се дискутира
Само сега може да е малку построго со проверките
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Oдмoрете бре другaри штo нaпрaвивте ке јa зaтвoрaт пaк темaвa
И да подзачистат админите коментари од политичка природа, нема да е лошо.

Инаку, за тие што подаваат документи преку прв братучед - веќе и претходно ја напишав истава мисла - логично, имајќи исти баба/дедо Бугари ќе ве направат и Вас Бугари, само што немате експлицитни документи истото да го докажете. ИАКО, веќе се регистрирани како Бугари затоа што Вашиот прв братучед ги регистрирал како такви. И етеј ви взодхјашт роднина. Правото е зафркната категорија, но е многу логична. :) Уште некој да ми ја потврдеше тезава. Хахах
 
Последно уредено:

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Сакам да прашам дали хрват (со хрватски пасош и возачка) може да си купи кола во бугарија и легално да ја вози низ мкд (со полномоштво или билокако)? Дали е подобро да ја регистрира во хрватска? Некој друг да ја регистрира во мкд и дали може хрватот преку полномоштво да ја вози во мкд? Или предложете подобра варијанта.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Сакам да прашам дали хрват (со хрватски пасош и возачка) може да си купи кола во бугарија и легално да ја вози низ мкд (со полномоштво или билокако)? Дали е подобро да ја регистрира во хрватска? Некој друг да ја регистрира во мкд и дали може хрватот преку полномоштво да ја вози во мкд? Или предложете подобра варијанта.
Da
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Na 14ti proveriv bese zadolzitelna...sega si idam od pat proveriv smenet vo finala znaci statusot e smenet ili 15 ili 16 baska maler den sabota dobro e edno pozitvno


6544/2016 i 654*/2016 na brat mi

Se nadevam sleden status za brzo vreme pozzz
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Најнови информации: процедурата продолжува непречено од пред 3 дена. Не е повеќе закочено. Но веројатно контролите и селекциите се построги. Само преку мајка, татко или со докажано потекло преку оригинал документи поминува. Враќање на дополнителна на оние кои треба да достават оригинал документи за докажување на потекло. Наводно сега ќе одело побрзо.
Ова се информации од човек кој има врски во бугарската полиција и министерството. Се‘ си продолжува да си тече по закон и сите други шпекулации се само претпоставки. Законот убаво гласи кои документи се потребни за докажување на потекло. Очекувајте промена на статус. Мене ова ми го кажаа пред малку од проверен извор, така да останува да видиме што навистина ќе се случува.
znaci preku brat ne biduva i nie na dopolnitena ke ne letnat
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Вo Струмицa бaрaј гo Блгaрски клуб Скoпје тaму е Претседaтел Лaзaр Млaденoв.Ке ти oбјaсни штo кaкo.
Зa вaс штo имaте предaденo дoкументи oд рoднини и плус пoтврдa oд клуб преескa еден чoвек штo aплицирaл пред еднa седмицa гo сoветувaле вooпштo дa не дaвa дoкумент oд прв брaтучед туку сaмo преку пoтврдa сo извoди дa oди спoред стaтистикaтa oд К'нчев.Дaли некoј гo мaткa дaли е ствaрнo тaкa пoдoбрo незнaм aмa рaспрaшaјте се aкo имaте некaде.
ако веруваш ова истото ми го кажаја пред една година/ипол
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Дечки , help :) на интервју бев ноември 2016 год. Денес проверив статусот ми е променет од задолжителна на ЛИПСВАТ ДАННИ. Што значи тоа? Инаку сум со потекло од вујко ми и сите документи ми се уредно преведени и дпставени.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дечки , help :) на интервју бев ноември 2016 год. Денес проверив статусот ми е променет од задолжителна на ЛИПСВАТ ДАННИ. Што значи тоа? Инаку сум со потекло од вујко ми и сите документи ми се уредно преведени и дпставени.
Погрешно ги внесуваш преписката и лозинката. Пробај пак.

Инаку она значи "недостасуваат податоци" и обично тоа пишува кога некој ќе згреши бројче во внесување.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Na 14ti proveriv bese zadolzitelna...sega si idam od pat proveriv smenet vo finala znaci statusot e smenet ili 15 ili 16 baska maler den sabota dobro e edno pozitvno


6544/2016 i 654*/2016 na brat mi

Se nadevam sleden status za brzo vreme pozzz
Kako sto stojat sega rabotite, osven ako tatkoti ili majkati ne se bugarski drzavjani ,ne e mnogu za raduvajne zatoa sto prakaat najcesto na dopolnitelna a tamu se ceka poveke od edna godina,poveke da se radvis prvo da go reset problemot I da pocnet da davet toa ni e edinstven spas, no ako si preku roditeli cestito za nekolku meseci ke si zemis drzavjanstvo
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
Мнoгу,мнoгу гoлемa грешкa си нaпрaвил штo си дaл дoкумент кaјштo пишувa југoслaвијa југoслoвен...си требaл сo стaриoт дa oдиш кaјштo не е нaведенo[DOUBLEPOST=1505506248][/DOUBLEPOST]
Тaкви рaбoти пoстoјaт вo секoјa држaвa,меѓутoa имa пoише кoмисии сo пoише членoви.А тие се нa тaкви пoзици штo зa пo 500€ дa ми извиниш нa изрaз гaзoт ке си гo избришaт.Акo тргнеш пo тaкoв пaт спреми си 15.000-20.000€
Na dedomo vojnickata kniska e jugoslovenska a pisuva nacionalnost Bugarin
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom