Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Lazar Mladenov
17 hrs ·
Информација за моите фејсбук пријатели кои имат аплицирано за б'лгарски произход од ДАБЧ. Потпишани и предадени за издаванье се документите поднесени до 15 декември 2016 г. Чеканьето е без малку девет месеци.
Ова е официјална информација од ДАБЧ!
И за ова лек,чаре????Какви се коментарите на Лазар ?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Еден другар со извод од баба дека е родена во Бугарија, интервју беше во 2016 Јуни, сега беше одбиен :/
Нема наведено причини зошто и како
Што се случува таму во Бугарија?
Јас бев на интервју Февруари 2016, во Април годинава бев вратен на дополнителна па им доставив оригинал на бугарски крштелно од баба. И уште чекам, а се чудам како другар ми со изводот од баба му е одбиен. Можеби има некои неверодостојни нешта бидејќи го вадеше од архива, а моево крштелно е оригинал зачувано.
Останува да се чека
Контактирав и други посредници и сите ми рекоа дека преостанува да чекам, а не знам таму во Бугарија што се случува; демек сега побрзо и полесно а еве другаров со извод го одбија
Која им е целта на Бугариве сеа, па нели се збори на сите ќе даваат пасоши, шо одбиваат тогаш луѓе со документи?
Па можеби не го знаеш целиот случај на другар ти, може има нешто што не ти кажува. Може на интервјуто не одговорил на прашањата како што треба, поготово на тие 2 3 прашања што се многу битни? Јас еве бев на интервју сега пред 2 месеца во СК и имам ист документ како твојот, само разликата е што мене ми ги земаа сите изводи со кои што се поврзувам со баба ми и ми ја земаа оригиналната крштеница, исто така и ми поставуваа проширени прашања. Па сега ќе видиме што ќе биде, ама како што се жалат луѓе дека не ја бива работава, тешко нас...
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Па можеби не го знаеш целиот случај на другар ти, може има нешто што не ти кажува. Може на интервјуто не одговорил на прашањата како што треба, поготово на тие 2 3 прашања што се многу битни? Јас еве бев на интервју сега пред 2 месеца во СК и имам ист документ како твојот, само разликата е што мене ми ги земаа сите изводи со кои што се поврзувам со баба ми и ми ја земаа оригиналната крштеница, исто така и ми поставуваа проширени прашања. Па сега ќе видиме што ќе биде, ама како што се жалат луѓе дека не ја бива работава, тешко нас...
Кога бев тогаш на интервју не ми го сакаа оригинал документот, не требаше, тоа во февруари 2016. Во Мај 2017 им го доставив оригиналот. Посредникот ми вика се чека на дополнителна неколку месеци, еве некои д 2013 чекале уште на дополнителна, не сфаќам.
 
D

Drexel

Гостин
Кога бев тогаш на интервју не ми го сакаа оригинал документот, не требаше, тоа во февруари 2016. Во Мај 2017 им го доставив оригиналот. Посредникот ми вика се чека на дополнителна неколку месеци, еве некои д 2013 чекале уште на дополнителна, не сфаќам.
Јас на дополнителна бев ставен на 2 мај, две недели подоцна ја доставив оригиналната крштеница и сеуште на дополнителна, уште малку и 5 месеци ќе правам
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Потпис од вице президентот традицонално се чека 1 месец, сега како е или како ќе биде незнам..
Индивидуално е. Пак ќе се повторам, се зависи со какви документи си, јас бев со статус дека се чека потпис од вицепрезидентот од 25 март до 15 јуни па ме ставија на проверка кај вицепрезидентот.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Јас на дополнителна бев ставен на 2 мај, две недели подоцна ја доставив оригиналната крштеница и сеуште на дополнителна, уште малку и 5 месеци ќе правам
djabe dostavuvate dokumenti a nikoj ne vi bara sami si komplicirate i uste ne mozete da razberete deka od druga pricina e zastojot
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
djabe dostavuvate dokumenti a nikoj ne vi bara sami si komplicirate i uste ne mozete da razberete deka od druga pricina e zastojot
да, да ти повеќе знаеш од вработените, на шалтерот госпоѓата убаво ми рече ние тоа го т´рсеме, инаку фала ти не знаев дека си поупатен и од тие што работат во мп
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
19
Поени од реакции
8
Od denes na dopolnitelna, kako za informacija.
Intervju Juli 2016, finalna od April 2017 do denes. Dokumenti so prv bratuced, pred mesec dva dostaviv i dopolnitelni dokumenti izvodi, umrenica i potvrda od zdruzenie.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
да, да ти повеќе знаеш од вработените, на шалтерот госпоѓата убаво ми рече ние тоа го т´рсеме, инаку фала ти не знаев дека си поупатен и од тие што работат во мп
ne si vo pravo tie toa go trsile,i jas so iriginal voena kniska bev pa mi ja vratija nazad ja vidoa i ja vratija i sega sum na dopolnitelna se javiv vo ambasadata mi rekoa stom ne mi pisuva da odnesam dopolnitelni dokumenti nema potreba da nosam a bev i licno vo sk ambasadata toj na vrata istoto mi go rece.Stom e tvojata sluzbenicka po upaten ti si baraj uste stari dokumenti i postojano im nosi i si se tesi so toa koga kje ti recat na salterot nie toa go trsime[DOUBLEPOST=1505394742][/DOUBLEPOST]
да, да ти повеќе знаеш од вработените, на шалтерот госпоѓата убаво ми рече ние тоа го т´рсеме, инаку фала ти не знаев дека си поупатен и од тие што работат во мп
ne si vo pravo tie toa go trsile,i jas so iriginal voena kniska bev pa mi ja vratija nazad ja vidoa i ja vratija i sega sum na dopolnitelna se javiv vo ambasadata mi rekoa stom ne mi pisuva da odnesam dopolnitelni dokumenti nema potreba da nosam a bev i licno vo sk ambasadata toj na vrata istoto mi go rece.Stom e tvojata sluzbenicka po upaten ti si baraj uste stari dokumenti i postojano im nosi i si se tesi so toa koga kje ti recat na salterot nie toa go trsime[DOUBLEPOST=1505395151][/DOUBLEPOST]ete i elen26 od deneska e na dopolnitelna so dostaveni stari dokumenti
 
Последно уредено:
Член од
29 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
11
Prepiska br 12093\2015 intervju na 28.06.2016 so dokument od baba izvaden od opshtina vo sofija i site drugi dokumenti na finalna 6 meseci denes so promenet status "С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин."
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
ne si vo pravo tie toa go trsile,i jas so iriginal voena kniska bev pa mi ja vratija nazad ja vidoa i ja vratija i sega sum na dopolnitelna se javiv vo ambasadata mi rekoa stom ne mi pisuva da odnesam dopolnitelni dokumenti nema potreba da nosam a bev i licno vo sk ambasadata toj na vrata istoto mi go rece.Stom e tvojata sluzbenicka po upaten ti si baraj uste stari dokumenti i postojano im nosi i si se tesi so toa koga kje ti recat na salterot nie toa go trsime[DOUBLEPOST=1505394742][/DOUBLEPOST]
ne si vo pravo tie toa go trsile,i jas so iriginal voena kniska bev pa mi ja vratija nazad ja vidoa i ja vratija i sega sum na dopolnitelna se javiv vo ambasadata mi rekoa stom ne mi pisuva da odnesam dopolnitelni dokumenti nema potreba da nosam a bev i licno vo sk ambasadata toj na vrata istoto mi go rece.Stom e tvojata sluzbenicka po upaten ti si baraj uste stari dokumenti i postojano im nosi i si se tesi so toa koga kje ti recat na salterot nie toa go trsime[DOUBLEPOST=1505395151][/DOUBLEPOST]ete i elen26 od deneska e na dopolnitelna so dostaveni stari dokumenti
Читај убаво што доставила, изводи умреници и потврда од клуб тоа стар документ е или?....инаку имаш право дека порано не ги земале старите документи (лични карти, воени книшки и сл...) но сега ги земаат и ги носеле на увид во случај да не се лажни, јас ја прашав се на вработената у мп кога ја доставив личната карта од дедо ми..така да без паламудење на темава од мене толку[DOUBLEPOST=1505396612][/DOUBLEPOST]
Prepiska br 12093\2015 intervju na 28.06.2016 so dokument od baba izvaden od opshtina vo sofija i site drugi dokumenti na finalna 6 meseci denes so promenet status "С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Нјама категорични данни за наличието на в'зходјашт б'лгарин."
не се откажувај поднеси повторно, можеби некој пропуст имаш направено.
инаку каков документ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom