Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
luge ve citam i daa vi kazam nema vrska bugarski makedonski posrednici.jas licno sum preku bugarska posrednicka (kristina sholachka) i cekam od 2014 godina.ni oni nisto ne znaat nemat nikakov pristap veke do ministerstvoto.preku nea od 2008 prakam luge zavrse zenata ja maler li sum so li sum pa me zakoci od 2014 dremam i sum na dopolnitelna so odneseno 3 pati poteklo od tetka i od prv bratuced.taka da osven da si se zaleme na forumo i da cekame sekoj den novost drugo niso ne ni preostanuva
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
luge ve citam i daa vi kazam nema vrska bugarski makedonski posrednici.jas licno sum preku bugarska posrednicka (kristina sholachka) i cekam od 2014 godina.ni oni nisto ne znaat nemat nikakov pristap veke do ministerstvoto.preku nea od 2008 prakam luge zavrse zenata ja maler li sum so li sum pa me zakoci od 2014 dremam i sum na dopolnitelna so odneseno 3 pati poteklo od tetka i od prv bratuced.taka da osven da si se zaleme na forumo i da cekame sekoj den novost drugo niso ne ni preostanuva
jas toa i go kazuvam,nema potreba od nosenje na dopolnitelni dokumenti,koga vekje sme staveni na dopolnitelna.Ni ostanuva samo da cekame,demek ke ne proveruvale kriminal da ne imame napraveno taka mi rekoa od ambasadata vo Skopje
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Поздрав, во размислување сум за бугарско државјанство, немам никаква процедура почнато, али сум прилично сигурен дека ке отпочнам летово. Но, форумџии, од ова што го читам уназад 7-8 страни страв ме фаќа.
Што се случува, зар толку е заебано цела оваа процедура, зар нема помош од тие т.н. посредници, побогу ваљда они имаат врски па треба некако побрзо да иде (макар и со плус евра), навистина се чудам иако искрено се надевам дека од почеток до крај целата процедура ќе трае 2,5 - 3 години, сега веќе се надевав, во минато :)
Ај сега ако може некој накратко да напише пошто иам неки прашања, а ништо одприлика и незнам.
1. накратко која е процедурата, последователно чекорите и одприлика колку се чека, од старт до крај, зошто како што кажав воопшто не сум упатен?
2. дали имате некој асален посредник што може да го препорачате?
3. може малку чудно, што се се добива со буг. државјанство во еу државиве, мислам на работа и други привилегии ?

Фала ви и се читаме :)
Како прво сите фази во постапката порано што траеја одредено време сега се зголемени и траат подолго, да почнеме од
- Закажување на датум за прво одење во ДАБЧ
(зависи кога ќе ти закажат) од прилика се чека 9 месеци бар така беше пред 3 год кога аплицирав, но може да те однесе некој посредник и да закажеш и преку ред, и ова го имам направено, преку ред отидов со мојот посредник
-Земање на происход јас чекав 1 месец, сега гледам чекаат и по 6 месеци за земање на происходот.
- Носење на документи во МП, тоа може веднаш, бар така беше порано, сега можда и за тоа се чека,
-Закажувае интервју, закажуваат за 15 месеци, а во мое време беше за 3-4 месеци.
- Интервју и чекање после интервју, еве уште чекам 18 месеци веќе, а некој што ги вратиле на дополнителна додади на тие 18 уште 24 месеци
Собери ги сите овие месеци и ќе добиеш одприлика
9+6+15+18= 48 месеци најмалце ќе чекаш
А ако појдеш преку ред за происход само ќе ти се скратат тие 9 месеци а другите мораш да ги чекаш пошто неможеш за тие преку ред, без разлика кој ти е посредник 0+6+15+18=39 месеци
Ако те вратат на дополнителна додади, уште 10-20 месеци.
Одприлика ќе чекаш, минимум 4 години, можеш и за 6 да го добиеш, а може и за повеќе, таа е реалноста, ако не те вратат на дополнителна се разбира
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Што значи тоа?

broj 101**/2015
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2015
Мислења
27
Поени од реакции
34
Zdravo,
Jas vcera imav intervju vo SK vo bugaraska ambasada i nakratko da spodelam iskustvo dokolku mu koristi na nekogo... Prasanjata se prosireni i vo ovaa ambasada gi prasuvaat istite raboti kako vo Belgrad.... Znaci nekoja strana prethodno, prasanjata sto bea napisani na srpski za vo Belgrad, se istite i vo ambasada vo Skopje...Ne e voopsto strasno, ama sepak treba da gi znaes prasanjata sto ke ti gi postavat,da ne ispadne deka gi slusas prvpat ....
Pozdrav i so sreka
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
ova mi go vratija na email od Sofija na eden moj bratuced , a mu pisuva deka molbata e razgledana i e izvadena na dopolnitelna proverka .
toj im pisal zosto e izvadena za dopolnitelna proverka a tie mu vratile ova :
'' Уважаеми господин ???????, следва, да предоставите доп'лнителни документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход.''
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Што значи тоа?

broj 101**/2015
Со што документи си?

За жал тие што сме од средина на Јануари,цел Февруари а еве после твојот пример изгледа и цел Март е вратен на дополнителна(освен оние што се со документи од родител).

Не ми е јасно само како успеаа овие од техничкава влада да разгледат толку многу преписки или оние што се од Март вратени на дополнителна се разгледани од скоро тс после стапувањето на должност на новата министерка![DOUBLEPOST=1497527116][/DOUBLEPOST]
ova mi go vratija na email od Sofija na eden moj bratuced , a mu pisuva deka molbata e razgledana i e izvadena na dopolnitelna proverka .
toj im pisal zosto e izvadena za dopolnitelna proverka a tie mu vratile ova :
'' Уважаеми господин ???????, следва, да предоставите доп'лнителни документи удостоверјавашти Вашијат б'лгарски произход.''
Со што документи е братучед ти?
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2017
Мислења
23
Поени од реакции
12
Со што документи си?

За жал тие што сме од средина на Јануари,цел Февруари а еве после твојот пример изгледа и цел Март е вратен на дополнителна(освен оние што се со документи од родител).

Не ми е јасно само како успеаа овие од техничкава влада да разгледат толку многу преписки или оние што се од Март вратени на дополнителна се разгледани од скоро тс после стапувањето на должност на новата министерка![DOUBLEPOST=1497527116][/DOUBLEPOST]
Со што документи е братучед ти?
Од Чичо
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
No, treba da se nosat nekoi dopolnitelno dokumenti ili ja usloznuvaat procedurata za dobivanje??
Пиши на овој email a_landzhev@justice.government.bg.Објасни му ја малку ситуацијата ,дај му твој податоци и види што ќе ти каже.Ако ти одговори и ако можиш сподели тука на форумов што ти има кажано да си знаеме и ние ако бараат некакви документи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom