Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Мора да им се честита на Бугарите за толку големата посветеност кон целиот процес и вклученоста на толку многу комисии што одлучуваат дали некој добива државјанство или не - без разлика што истите се докажани Бугари по произход. Нели, така налага политиката и правилата.

:tapp:

Истите тие правила, во друг сектор од законот, налагаат купување на имот во Бугарија и вложување на финансиски средства (не многу големи, 50 000 евра) и директно добивање државјанство без ниту една комисија. Така, Русите на приморјето се цареви. Кај што пара буши...ех бре Бугаријо!

$$$ > Бугари со потекло.
И тоа малку $$$.

:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
Тaкa е пo секoјa лoгикa.Штoм дaбч ти издaде прoизхoд требa сaмo дa прoверaт дaли си oсудувaн криминaлец или бoлен недaј бoже oд oние бoлести и aкo не си држaвјaнствo у рaкa.Знaчи тoa е нaјбезoбрaзнoтo-oвлaстенa институцијa ти викa ти си бугaрин a другa oвлaстенa институцијa викa чекaј дa прoвериме уште три пaти:mad:
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
DEcki dali nekoj posrednici imaat povekje vrski ili taka mi se cini? so e ova pri kraj sum a nikako da mrdne rabotava
Da, nekoi posrednici imaat vrski i zavrsuvaat rabota pobrzo. Poznavam decko sho za 10 meseci si ja zavrsi celata procedura. A i na forumov imase eden decko sho ne ni gi kazha posrednikot ama i on si zavrshil prilicno brzo. Zatoa i nie drugite cekame bidejki se odi i preku red i sekako. Toa e.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Финална Проверка после 8-10 месеци некаде.


уште 1 месец итреба да те префрлат на финална проверка.



2 најмалку, а може и повеќе со новиве.. Јас чекам точно 4 месеци откако сум на финална па сметај. На форумов има членови што чекаат по 6 месеци..
Од твоја уста до нивни уши, па и дела :cuc:
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
18 meseci od intervju do den denesen
Се сеќаваш кога ти кажував дека нема да добиеш пасош порано од 18 месеца? Ти тврдеше дека ќа добиеш за 12 месеца. Седно, се надевам и посакувам што побрзо да ти потпишат. Ме интересира само уште дали доставуваше оргинал документи или помина со копии? Позз.
 
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
Ne mozes, sad mora da cekas da ga potpisu i spuste na pisarnicu. Meni je odobreno jos februara , a jos nije potpisano.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Тој статус ми стоеше 28.01.'17-30.05.'17.[DOUBLEPOST=1497460810][/DOUBLEPOST]

БСП. Трагедии.
Трaгедијa е штo не си нaјдoвме пoсредници oд бугaријa,пa сегa ке чекaме пo некoлку гoдини.Oд тие пaркинг штo нaплaќaaт кaј прaвoсудиетo вo сoфијa пa дo фoтoкoпир штo рaбoтaт кoгa ке те видaт сo куп дoкументи се чудaт сo кoј пaмет сме тргнaле сo пoсредници oд мк.Амa иди пa нaјди сигурен пoсредник oд сoфијa:(
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Трaгедијa е штo не си нaјдoвме пoсредници oд бугaријa,пa сегa ке чекaме пo некoлку гoдини.Oд тие пaркинг штo нaплaќaaт кaј прaвoсудиетo вo сoфијa пa дo фoтoкoпир штo рaбoтaт кoгa ке те видaт сo куп дoкументи се чудaт сo кoј пaмет сме тргнaле сo пoсредници oд мк.Амa иди пa нaјди сигурен пoсредник oд сoфијa:(
Ти текнува на Лазар Бараков од "Македонски народни приказни"? Епа тој одамна живее во Софија, еднаш го видов пред ДАБЧ и тогаш ми кажаа дека посредувал.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Ти текнува на Лазар Бараков од "Македонски народни приказни"? Епа тој одамна живее во Софија, еднаш го видов пред ДАБЧ и тогаш ми кажаа дека посредувал.
Кaкo не гo знaм aмa не сум знaел ех пoрaнo дa дoзнaевме.Дa мoжaм сегa oд к...т би си гризнaл aмa тoa ти е.И некa е 2000€ цел прoцедурa се исплaти негo зa 400 дa те кљaнкaaт плус 2 гoдини.Негo ствaрнo сите тaму ни рекoa вo сoфијa декa експреснo ке течеле прoцедурите зa 1.5 гoдинa ке пoчнеле дa издaвaaт aмa кoгa ке стaпи нa силa тoa.Уште нa пoчетoк нa прoцедурa веќе ми се стемни кoгa не врaтијa вo дaбч.имa ли некoј денoвиве штo зaкaжaл у дaбч зa пoднесувaње зa прoизхoд и aкo имa зa кoгa му зaкaжaле aкo мoже некa спoдели
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Се сеќаваш кога ти кажував дека нема да добиеш пасош порано од 18 месеца? Ти тврдеше дека ќа добиеш за 12 месеца. Седно, се надевам и посакувам што побрзо да ти потпишат. Ме интересира само уште дали доставуваше оргинал документи или помина со копии? Позз.
Копии... засега,освен ако не ме затера некој малер....[DOUBLEPOST=1497464084][/DOUBLEPOST]
Се сеќаваш кога ти кажував дека нема да добиеш пасош порано од 18 месеца? Ти тврдеше дека ќа добиеш за 12 месеца. Седно, се надевам и посакувам што побрзо да ти потпишат. Ме интересира само уште дали доставуваше оргинал документи или помина со копии? Позз.
па добро факт е дека бааги е закочена работата од порано
 
Член од
5 јуни 2016
Мислења
24
Поени од реакции
47
Некој да се пофали со промена на статус во задолжителна што бил на интервју април 2016та во конзулат во Битола??? :unsure:
Јас бев на интервју јуни 2016та во Битола, на статусот стои Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
12 март 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Поздрав, во размислување сум за бугарско државјанство, немам никаква процедура почнато, али сум прилично сигурен дека ке отпочнам летово. Но, форумџии, од ова што го читам уназад 7-8 страни страв ме фаќа.
Што се случува, зар толку е заебано цела оваа процедура, зар нема помош од тие т.н. посредници, побогу ваљда они имаат врски па треба некако побрзо да иде (макар и со плус евра), навистина се чудам иако искрено се надевам дека од почеток до крај целата процедура ќе трае 2,5 - 3 години, сега веќе се надевав, во минато :)
Ај сега ако може некој накратко да напише пошто иам неки прашања, а ништо одприлика и незнам.
1. накратко која е процедурата, последователно чекорите и одприлика колку се чека, од старт до крај, зошто како што кажав воопшто не сум упатен?
2. дали имате некој асален посредник што може да го препорачате?
3. може малку чудно, што се се добива со буг. државјанство во еу државиве, мислам на работа и други привилегии ?

Фала ви и се читаме :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom