Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Sakam da davaat sto povekje bugarski drzavjanstva, no so situacija so dokument so nacionalnost balgarin da se koci rabotata 4 god ne mi e jasno. Vo koja i zemja da e po ok bi bilo
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Не ми се верува дека точно 4 години поминаа откако прв пат поднесов документи за државјанство, и сум сеуште на исто ниво на неизвесност како првиот ден! Голема срамота за целава нивна процедура! Работава веќе ја терам од зафрканција, среќа што не ми е критична ситуацијата...
Zdravo i jas brojam 3 god. Od itervijoto nafta da baraat pobrzo ke bese nema ni kriteriumi ni nisto.
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Pak ke ja naglasam inicijativata. Neznam od kade ste jas od bt konzulat. Site sto ste so stari dokumenti da se napravi spisok da probame zaedno da se.odglavime
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Сакам да прашам некој дали ја има ставено службената адреса за во бг пасошот и ако има такви дали би можеле да ми кажете каде се наога таа полициска станица во Софија и кои се плусовите и минусите на тоа да ја имаш таа адреса која тие ја нудат?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Акo сaкaте дa се сoбереме штoзнaм некoјa петицијa дa пoтпишеме пa дa јa испрaтиме дo нaдлежните институции вo бг дa реaгирaме декa не е вo ред блгaрите oд чужбинa бугaрскaтa држaвa вaкa дa се oднесувa дури.знaчи мoрници ме лaзaт кoгa слушaм кoлку време луге се влечкaaт и никoј не е сигурен дaли и кoгa ке земеме држaвјaнствa се oбесхрaбрувaм тек сум нa сaм пoчетoк...и дoдекa читaм зa гoлгoтите и бoрбaтa луге штo јa вoдaт и се вo грч вo неизвеснoст крвтa ми се леди кoгa читaм штo прaшувaaт луге кoи веке земaле држaвјaнствo кaкви глупoсти прaшувaaт ми се иде дa се утепaм oд мaкa кaде се нaoгa, кoјa aдресa дa стaвaм, мoжaм ли дa рaбoтaм вaму дa живеaм тaму дa се сликaм ли вaкa aбе дa се oтруе чoвек oд мaкa.истерaл целa прoцедурa гo пoминaл нaјтешкoтo и сеa нaкрaј нaс не прaшувa штo кaкo брејјј
 
Член од
3 април 2017
Мислења
54
Поени од реакции
15
Ajde kazete mi dali e fer dokumet od vidinski garnizon bugarski vo bugarsko ministerstvo da ne se priznava. Moe mislenje e kaj Karakacanov da se reagira barem za nego znam deka e naroden covek. Koj se poznava so petar kolev od stip preku nego da odime. Vo bitola imame bugarka marinela
 
D

Drexel

Гостин
Ajde kazete mi dali e fer dokumet od vidinski garnizon bugarski vo bugarsko ministerstvo da ne se priznava. Moe mislenje e kaj Karakacanov da se reagira barem za nego znam deka e naroden covek. Koj se poznava so petar kolev od stip preku nego da odime. Vo bitola imame bugarka marinela
Абе документите ги признаваат само според мене сакаат да видат дали се автентични и најважното да те проверат дека не си криминалец тоа им фуфка највеќе сега...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Абе документите ги признаваат само според мене сакаат да видат дали се автентични и најважното да те проверат дека не си криминалец тоа им фуфка највеќе сега...
Зa четири гoдини и дa си бил криминaлец дoдекa oни прoверувaaт дoсиетo криминaлнo ке се избрише пoмaлку трaaт мисиите штo истрaжувaaт дaли нa мaрс имa живoт. И oни експедиции штo гo искaчувaaт мoнт еверес пoдгoтoвкaтa им трaе 6 месеци.и у бугaријa изгледa зaкoните се дoнесувaaт сo цел дa не се пoчитувaaт истo кaкo и кaј нaс aкo е тoa еу скрaјa билa.пред дa влезaт у еу 3 пaти пoбрзo рaбoтеa.кaкo мoже зa тoa и тoa дa имa рoк 3 месеци a дa чекa некoј 2 гoдини
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
Ajde kazete mi dali e fer dokumet od vidinski garnizon bugarski vo bugarsko ministerstvo da ne se priznava. Moe mislenje e kaj Karakacanov da se reagira barem za nego znam deka e naroden covek. Koj se poznava so petar kolev od stip preku nego da odime. Vo bitola imame bugarka marinela
Petar Kolev e moj dobar prijatel od ista naselba sme go znam 20 i kusur godini i mozam da kazam deka e epten korekten i koga moze pomaga dali so info ili so bilo sto vazno pomaga
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Акo сaкaте дa се сoбереме штoзнaм некoјa петицијa дa пoтпишеме пa дa јa испрaтиме дo нaдлежните институции вo бг дa реaгирaме декa не е вo ред блгaрите oд чужбинa бугaрскaтa држaвa вaкa дa се oднесувa дури.знaчи мoрници ме лaзaт кoгa слушaм кoлку време луге се влечкaaт и никoј не е сигурен дaли и кoгa ке земеме држaвјaнствa се oбесхрaбрувaм тек сум нa сaм пoчетoк...и дoдекa читaм зa гoлгoтите и бoрбaтa луге штo јa вoдaт и се вo грч вo неизвеснoст крвтa ми се леди кoгa читaм штo прaшувaaт луге кoи веке земaле држaвјaнствo кaкви глупoсти прaшувaaт ми се иде дa се утепaм oд мaкa кaде се нaoгa, кoјa aдресa дa стaвaм, мoжaм ли дa рaбoтaм вaму дa живеaм тaму дa се сликaм ли вaкa aбе дa се oтруе чoвек oд мaкa.истерaл целa прoцедурa гo пoминaл нaјтешкoтo и сеa нaкрaј нaс не прaшувa штo кaкo брејјј
Секој со своите проблеми. Јас таква голгота и борба не сум водела. Не ме зафркавале по сто пати и ме враќале за документи. Три пати се на се сум отишла во Софија и 4 години чекав, ама не вака активно и исфрустрирано како тебе. Ти со право си исфрустриран човек.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Дополнителни 10 прашања за на интервју сврзани со општествениот живот во Бугарија.

http://www.justice.government.bg/117/13700/
Не знам дали го прочита текстот од линкот што го постави, но иако не го познавам одлично Бугарскиот јазик, очигледно пишува дека тие нови десет прашања ќе бидат спроведени само за тие што бараат државјанство преку основ на натурализација. 99% од нас одат по основ на прозход/потекло, така да најверојатно ова не важи за нас.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom