Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
M

Marija79

Гостин
кажеш дека живиш у парис година дана тако!!тогаш зашто не извадиш француски папире,кад си веч таму ЛАКО ЈЕ..[/QUOTE
Uslov za francuski papiri po novo je 5 god u zemlju ,ili 3 skloske godine od dete ,pa I nije tako lako ....A ovu god francuski IMA referendum da istupi iz EU ,bolje bug pasos veruj mi
A franc papiri tek 2018 kad mi dete Keene u 3 skolska godina
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Sega vo zivo na utrinska emisija Zdravei Bylgariq e gostin Krasimir Karakacanov i kaza deka e spremen da dade poddrska na bilo koja bugarska partija sto ke pobedi samo ako se zalaga za bugarite rodeni nadvor od Bugarija i drugi raboti povrzani so drzavata. Vazno ke bide VMRO- obedineti patroti da vlezat vo vladata da dadat poddrska i da se dogovorat
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Sega vo zivo na utrinska emisija Zdravei Bylgariq e gostin Krasimir Karakacanov i kaza deka e spremen da dade poddrska na bilo koja bugarska partija sto ke pobedi samo ako se zalaga za bugarite rodeni nadvor od Bugarija i drugi raboti povrzani so drzavata. Vazno ke bide VMRO- obedineti patroti da vlezat vo vladata da dadat poddrska i da se dogovorat
Бидејќи и дефинитивно влегуваат во Влада, екстра. А, бидејќи досега ги поддржуваа ГЕРБ, мислам дека истото ќе се тера повторно.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Бидејќи и дефинитивно влегуваат во Влада, екстра. А, бидејќи досега ги поддржуваа ГЕРБ, мислам дека истото ќе се тера повторно.
Da vsusnost nie neposteadavme zaradi BSP koga bese na vlast tuku zaradi poddrskata sto ja dobija od DSP turskata partija koja e skoro vo raspaganje i verojatno e deka nema da vleze vo novata vlada
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Sega vo zivo na utrinska emisija Zdravei Bylgariq e gostin Krasimir Karakacanov i kaza deka e spremen da dade poddrska na bilo koja bugarska partija sto ke pobedi samo ako se zalaga za bugarite rodeni nadvor od Bugarija i drugi raboti povrzani so drzavata. Vazno ke bide VMRO- obedineti patroti da vlezat vo vladata da dadat poddrska i da se dogovorat
Candy najuvaba vest spodeli sto ja procitav utrinava ...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Da vsusnost nie neposteadavme zaradi BSP koga bese na vlast tuku zaradi poddrskata sto ja dobija od DSP turskata partija koja e skoro vo raspaganje i verojatno e deka nema da vleze vo novata vlada
Не баш. ДПС е на исто ниво со ВМРО во однос на проценти (горе-доле), и е "либерална" (читај БСП) додека ГЕРБ и ВМРО (и Волја, Реформаторски блок) се "конзервативни". Ако се е така црно и бело (во политиката не е, ама ова е Балкан), тогаш власта ќе е групацијата околу ГЕРБ (26.6+10+5+10=51.6%). Не за друго, сето бизнисмени се околу Бојко, што им одговараше и досега. :)
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
40
Поени од реакции
71
Здраво на сите,
Јас сум од фамозната 2014 и се чудам што да превземам да тргне работава (n) Имам прашање... Дечко ми има БГ пасош, дали кога ќе се земеме документот од Венчаницата да го доставам како дополнителен документ ќе има влијание? И дали да се земеме во Македонија или можда може и е подобро да се земеме во Бугарија? Фала Ви за помошта и после избори одма да тргне 2014 :cuc:
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Здраво на сите,
Јас сум од фамозната 2014 и се чудам што да превземам да тргне работава (n) Имам прашање... Дечко ми има БГ пасош, дали кога ќе се земеме документот од Венчаницата да го доставам како дополнителен документ ќе има влијание? И дали да се земеме во Македонија или можда може и е подобро да се земеме во Бугарија? Фала Ви за помошта и после избори одма да тргне 2014 :cuc:
Не може да се земе врз основа на маж затоа што не сте роднини . Треба да живееш со него минимум 5 години во. Бугарија и тогаш може да аплицирааш. Ама не е едноставно и таму вршат проверка дали навистина живеете заедно и на која адреса.
Друго што битно дознав од министерството како ги проверуваат преписките. Значи прво се проверуваат оние кои се по натурализација односно кои веќе живеат на територијата на бг, после малолетници со родители бг државјани. После се оние полнолетни со родители со бг државјани, па со потекло од златна линија со стари документи од дедо или баба, па потоа со роднини и здруженија. Ова е информација од жената која ми го даде указот на прашање зошто не одат по ред на еден пред мене што даваше дополнителни документи
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
40
Поени од реакции
71
Не може да се земе врз основа на маж затоа што не сте роднини . Треба да живееш со него минимум 5 години во. Бугарија и тогаш може да аплицирааш. Ама не е едноставно и таму вршат проверка дали навистина живеете заедно и на која адреса.
Друго што битно дознав од министерството како ги проверуваат преписките. Значи прво се проверуваат оние кои се по натурализација односно кои веќе живеат на територијата на бг, после малолетници со родители бг државјани. После се оние полнолетни со родители со бг државјани, па со потекло од златна линија со стари документи од дедо или баба, па потоа со роднини и здруженија. Ова е информација од жената која ми го даде указот на прашање зошто не одат по ред на еден пред мене што даваше дополнителни документи
Фала многу за информацијата :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
со потекло од златна линија
Овој изразот "златна" линија ви е неписмењачки до немај-каде, и што е најважно ги збунува новите луѓе кога ве читаат. Она што го читате на бугарски "с'ребрена" (обрни внимание на апострофот) не значи "сребрена", за обратното на неа да го викате "златна". Не бубајте на памет, научете ги термините со разбирање: (БГ) Права линија = права линија (МК), (БГ) с'ребрена линија = вкрстена линија (МК)

http://eksior.com/wp-content/uploads/2010/02/Sxema-Rodstveni-vruzki.pdf
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Овој изразот "златна" линија ви е неписмењачки до немај-каде, и што е најважно ги збунува новите луѓе кога ве читаат. Она што го читате на бугарски "с'ребрена" (обрни внимание на апострофот) не значи "сребрена", за обратното на неа да го викате "златна". Не бубајте на памет, научете ги термините со разбирање: (БГ) Права линија = права линија (МК), (БГ) с'ребрена линија = вкрстена линија (МК)

http://eksior.com/wp-content/uploads/2010/02/Sxema-Rodstveni-vruzki.pdf
Момче остави си ги фрустрациите дома, ако имаш нешто корисно да споделуваш на форумот ок, а не само да негираш. Дали е златна, права или крива повеќето луѓе тука знаат што значи тоа и заслужуваат да знаат за тоа важи и за тебе да ти помогне во процедурата ако некогаш ти затреба. И ако толку знаеш споделивај, а не само да негираш и прашуваш. Ти посакувам да добиеш што побрзо гражданство
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Со среќа нека е друже! Бреј вака изгледа удостоверението? Испринтана копија xD јас мислев ќе биде нешто по елаборантно :ајнапиво: ајде поднесувај за паспорт!
само копија даваат и тоа е тоа, ептен делува разочарувачки, ама битно врши работа :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom