Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
10
Zana a preku Bitola bese ili preku Sofija? Koga bese na intervju i koga vleze vo sitemot? A zosto ti se dopolnitelni dokumenti koga veke ti e potpisan ukazot? Poz
Preku Bitola. Od moj roditel e ukazaot potpisan, mojot e uste na obrazovana .Sakam da go dostavam ukazot od mojot roditel, se nadevam toa nesto ke pomogne za mene. Dokolku go odnesam Sofija ke go prifati nekoj dali znaes ? Poz
 
Член од
26 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
47
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Зашто не земеш потврда од Струмица? Ако имаш предок роден пред 1918 година во мнозинско македонско село по население, можеш на тој начин да се обидеш... Некои кажуваа дека поминале со таква потврда но имаше и такви што поминале без никакви дополнителни документи. Се е среќа на крај...
За фалсификат никако не би те советувал...
brat nesto za takvite ko teb.......................https://www.youtube.com/watch?v=QeLSbI2oi7o
 
Член од
17 февруари 2016
Мислења
27
Поени од реакции
17
Sto znaci ova i uste kolku cekori do kraj. Inaku sum od 2013 so dokumenti od prv bratuced. "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Sto znaci ova i uste kolku cekori do kraj. Inaku sum od 2013 so dokumenti od prv bratuced. "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство."
Na kraj si. Posle ova ili ke te vratat na dopolnitelna ili ke te dadat vo sovet na glasanje za ukaz!
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
275
Поени од реакции
480
Не сум разгледал поназад низ страните многу се..дали има некој што ќе одвои 5 минути да ми објасни како може човек да се здобие со бугарски пасош ,што е потребно иначе имам роднини со бугарски пасош дали тоа има некаква врска и како оди целата процедура и отприлика ако сега би започнал за колку време хипотетички би добил пасош .. фала однапред !
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Не сум разгледал поназад низ страните многу се..дали има некој што ќе одвои 5 минути да ми објасни како може човек да се здобие со бугарски пасош ,што е потребно иначе имам роднини со бугарски пасош дали тоа има некаква врска и како оди целата процедура и отприлика ако сега би започнал за колку време хипотетички би добил пасош .. фала однапред !
So dokumentite za dokaz, gi povrzuvas izvodite od tebe so rodninite za da dokazis, i zakazuvas za bg proishod vo ambasada ili vo sofija. Za 3-4 meseci izleguva prosihodot posle toa se odi na intervju.
Ako apliciras sega najrano za 3god bi zel
Pocni od prvava postap pa poleka poleka za drugata za intervju

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Колку трае целата процедура за државјанството? (колку се чека)
доколку имаш произход или пак одиш со документи од родител, во старт имаш три години додека да го земеш државјанството, и после уште отприлика месец дена за пасошот и лк
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Прочитав наназад ,од 2016 биле до 18** стигнати во ноември некаде. Знае ли некој до каде се сега?
Од прилика колку време се чека од добивање на бројче до дури да го земеш пасошот? Преписката ми е образувана 01.09.2016.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom