Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јуни 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
луѓе ве молам за помош доколку некој знае... читав за EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) кој се добива од ЕУ членка на секој кој доаѓа од земја која не е членка на ЕУ. Условот е да се престојува 5 год во земја членка на ЕУ. Со тоj статус се добива право да се преселиш во било која друга земја членка на ЕУ. Мене ме буни дали со BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) којшто ние можеме без проблем да го извадиме во БГ би можеле да се преселиме во друга земја членка на ЕУ? Дали EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) ги нуди истите права како и BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец)...Многу ме мачи ова прашање, дали тие два статуса се на исто рамниште само со таа разлика каде што EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) ти дава право да се преселиш во друга земја, а BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) не го нуди тоа??? Ве молам помогнете да ја решам дилемава зашто потајно се надевам дека BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) го нуди правото да се преместиш во друга земја на ЕУ. Поздрав
Ne vazi to i ne mozis da se preselis...toa e za EU zemjite so polno clenstvo vo Schengen , a Bugarija,Hrvatska, Romanija...ne se clenki...Toa ke bidi mozno koga Bugarija ke bidi clen vo Schengen , a e vo tek procesot za clenstvo vo Schengen zona.
http://www.schengenvisainfo.com/schengen-visa-countries-list/
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
hehe taka ti mislis , megunarodnata vozacka pretstavuva tranzit vozacka ...[DOUBLEPOST=1479669465][/DOUBLEPOST]

se soglasuvam so tebe ![DOUBLEPOST=1479669532][/DOUBLEPOST]

taka e pozadi na vozackata pisuva MKD/BUL toa mkdto e problem :)
да но пикнато е што се вели во чошше малку тешко е да го видиш,нели има песна што се вика "НЕ СУДИ ПО АМБАЛАЖИ" мислам ме разбираш што сакам да ти кажам..[DOUBLEPOST=1479683753][/DOUBLEPOST]
луѓе ве молам за помош доколку некој знае... читав за EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) кој се добива од ЕУ членка на секој кој доаѓа од земја која не е членка на ЕУ. Условот е да се престојува 5 год во земја членка на ЕУ. Со тоj статус се добива право да се преселиш во било која друга земја членка на ЕУ. Мене ме буни дали со BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) којшто ние можеме без проблем да го извадиме во БГ би можеле да се преселиме во друга земја членка на ЕУ? Дали EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) ги нуди истите права како и BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец)...Многу ме мачи ова прашање, дали тие два статуса се на исто рамниште само со таа разлика каде што EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) ти дава право да се преселиш во друга земја, а BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) не го нуди тоа??? Ве молам помогнете да ја решам дилемава зашто потајно се надевам дека BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) го нуди правото да се преместиш во друга земја на ЕУ. Поздрав
а што е тоа поточно што документ е првпат слушам за такво нешто?!??!???
 
Последно уредено:

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
More ovoj Sipcenski prohod bila golema ulica mora da imas otprilika nekoj orjentir kade da se skines mislev za opstina Slatina gi pomesav opstinite se izvinuvam kako da dojdam do tamu otkako ce go podignam eng vie drugite kako otidovte do tamu ( onie so posrednik znam kako otisle :)
еве сега исчепкав некако, значи се качуваш на трамвај 20 или 23, станицата каде што трга ти е одма после ЦУМ кога одиш накај Народно Собрание, вртиш лево на една споредна улица, ќе видиш таму чекаат луѓе увек, а станицата на Шипченски проход каде што треба да се симнеш се вика `Национално Училиште за Танцово Изкуство` и тука малку ќе поодиш и од лева страна ќе ја видиш општина Слатина :)[DOUBLEPOST=1479717761][/DOUBLEPOST]
More ovoj Sipcenski prohod bila golema ulica mora da imas otprilika nekoj orjentir kade da se skines mislev za opstina Slatina gi pomesav opstinite se izvinuvam kako da dojdam do tamu otkako ce go podignam eng vie drugite kako otidovte do tamu ( onie so posrednik znam kako otisle :)
еве сега исчепкав некако, значи се качуваш на трамвај 20 или 23, станицата каде што трга ти е одма после ЦУМ кога одиш накај Народно Собрание, вртиш лево на една споредна улица, ќе видиш таму чекаат луѓе увек, а станицата на Шипченски проход каде што треба да се симнеш се вика `Национално Училиште за Танцово Изкуство` и тука малку ќе поодиш и од лева страна ќе ја видиш општина Слатина :)
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Zdravo decki,mene statusot mi e obrazuvana prepiska,so zadolzitelno soglasuvanje.Me interesira posle kolku vreme se menuva ovoj status i kako odi ponatamu.Vi blagodaram odnapred
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Една информација за тие со финален статус. Разговарав со правник од Софија кој се занимава со секаков вид на документација воедно и добивање блгарско гражданство и е добро информиран. Да напоменам дека не ми е посредник и нема причина да ме лаже. Јас му го копирав во целост статусот и неговиот одговор беше дека предметот е при крај и ќе има указ. Го прашав дали имал случај како мојот рече дека имал и дека сите добиле указ. Сега таков бил редоследот од образувана преписка оди или на дополнителна ако не е во ред со документите или во финален статус ако се е во ред па потоа се чека потпис и на крај указ.
Oвде мaстер убaвo oбјaсни декa пред финaлен експертски враќаат нa дoпoлнителнa. Би требaлo дa е тaкa
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Денес листав по случаен избор низ бројчињата од 2013 и 2014 година (од 15ххх/2013 до кај 98хх/2014) и огромен дел од истите се со статуси "Преписката се намира в с'стојание на којто не се предоставја информација". По ова изгледа како 2013 да им е завршена и да се стигнати до пола од 2014 година со разгледување. А чат-пат поретко се наоѓаат и малку статуси сеуште на дополнителна проверка како мојот.

Која е ваквата логика и што значи нека ни појасни некој поупатен член? Зарем толку брзо разгледуваат? И зарем сум од оние 1% со затурени молби во подрум? :tapp:
 
Член од
18 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
11
Денес листав по случаен избор низ бројчињата од 2013 и 2014 година (од 15ххх/2013 до кај 98хх/2014) и огромен дел од истите се со статуси "Преписката се намира в с'стојание на којто не се предоставја информација". По ова изгледа како 2013 да им е завршена и да се стигнати до пола од 2014 година со разгледување. А чат-пат поретко се наоѓаат и малку статуси сеуште на дополнителна проверка како мојот.

Која е ваквата логика и што значи нека ни појасни некој поупатен член? Зарем толку брзо разгледуваат? И зарем сум од оние 1% со затурени молби во подрум? :tapp:
Pa nisu jos gotovi sa 2013, brat, ujak i ja smo 11***/2013, i sva trojica cekamo potpis viceprezidenta sad vec vise od 40 dana. Grupi koja ceka ukaz od kraja septembra su potpisani, i to za manje od mese dana, ali su stali posle toga. Ministarstvo i menja statuse,eto prosle nedelje nekima su promenjeni, ali izgleda stali ti potpisi,bavi se viceprezidentica tehnickom vladom izgleda :cautious:
 
D

dimitars

Гостин
Znae li nekoj dali Margarita Popova ( viceprezidentot) ima pravo da potpisuva ukazi ili ne daj boze treba da ja cekame novata posle 22.1.2017.
Dokolku nekoj znae neka pojasni.
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Uste edna promena deneska momci vo mojata familija sabajle nemase nisto sega proveriv i eve.
Brojce 16xxx/2013
A na 9 noemvri da potsetam 154xx/2013 brojce isto ni se smeni vo finalna.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom