Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Со никакви документи.Сова моево е чиста среќа.Ми пишуваше да доставам дополнителни документи скоро 2 години ама ништо не доставив бидејќи немав.И кога последно проверив на финална,на експерска и опп одобрен указ се чека потпис и после два месеци потпишан указот.Понеделникот бев го подогнав,вторникот се сликав и вчера на рака пасошот и личната карта.:aplauz:
Bravo, za 250 evra go zede pasosot za nekolku dena, pa daj bidi fer daj ni go kontakt brojot na tvojot posrednik, I drugi da zavrsat rabota brzo I evtino kako tebe a I usluga mu pravis I na tvojot posrednik, kazinigo negoviot tel. broj
 
Член од
7 јуни 2016
Мислења
73
Поени од реакции
104
Apeliram do ovie sto davaat INFORMACII OD SIGURNO IZVORI - CISTACKITE I VRATARITE VO PRAVOSUDIETO da ne sirat lazni informacii i bezpotrebna panika bidejki ovde mnogu luge zivotot im e pod stres sekoj den za ovie pasosi a vie dopolnitelno im prireduvate lazna trevoga.Daj prestanete so pisenje gluposti i sirejte pozitivna atmosfera.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Дали мојш да диференцираш меѓу „ми кажа комшијата“ и шо пишит во законот. Значит ти постирав погоре линк на кој јасно пишит дека е ЗАБРАНЕТО.
Еве ти линк кои држави можат да ги сменат возачките без полагање или делумно полагање на испит (и да мојш да видиш дека втора по ред е Босна и Херцеговина):
https://www.adac.de/_mmm/pdf/2016-Staatenliste-nach-Anlage-11-+FeV_129770.pdf

Еве и членот од законот кој го потврдува истото:
§28, FeV Absatz 4 Satz 8 (изгуглај го и преведи го)

Црно на бело се е напишано ама ти или незнајш да читаш или не сакаш да сватиш. Трето немат.[/qu
можеби комшијата ме излажал,но гледам живее 7 год таму вози коли без проблеми барем му ја гледам бг.возачка,,бајдувеј дали ја знаеш песната "не суди по амбалажи" за жал лугето судат по амбалажата во поголемиот дел от случаевите....поз....
[DOUBLEPOST=1479595055][/DOUBLEPOST]
Со никакви документи.Сова моево е чиста среќа.Ми пишуваше да доставам дополнителни документи скоро 2 години ама ништо не доставив бидејќи немав.И кога последно проверив на финална,на експерска и опп одобрен указ се чека потпис и после два месеци потпишан указот.Понеделникот бев го подогнав,вторникот се сликав и вчера на рака пасошот и личната карта.:aplauz:
слушам ми кажуваат многу посредници пуштиле премногу без никакви документи но изгледа е стварно точно иако ми е тешко да поверувам,бидејки во законот пишува едно а се прави нешто сосема друго!!!!!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
зависи каде се наоѓаш во градот, ако си во центарот е многу блиску, значи од Света Недела црквата одиш само право по улицата што носи до паркот пред театарот Иван Вазов, и ќе видиш веднаш пред да дојдеш до паркот има една улица Леге... е по улицата вртиш десно и таму ќе видиш Реон Средец си пишува, се качуваш на првиот спрат... само не сум сигурен дали мислиш за Средец или за Слатина каде што треба да се слика, ако сакаш да стигнеш до Слатина треба со 20 или 23 трамвај, точната станица каде треба да се симнеш не ми текнува ама ќе видиш кога трамвајот ќе стигне на булеварот Шипченски проход, 67 број ќе бараш, не е тешко да се снајдеш кога ќе стигнеш на Шипченски проход[DOUBLEPOST=1479462960][/DOUBLEPOST]
зависи каде се наоѓаш во градот, ако си во центарот е многу блиску, значи од Света Недела црквата одиш само право по улицата што носи до паркот пред театарот Иван Вазов, и ќе видиш веднаш пред да дојдеш до паркот има една улица Леге... е по улицата вртиш десно и таму ќе видиш Реон Средец си пишува, се качуваш на првиот спрат... само не сум сигурен дали мислиш за Средец или за Слатина каде што треба да се слика, ако сакаш да стигнеш до Слатина треба со 20 или 23 трамвај, точната станица каде треба да се симнеш не ми текнува ама ќе видиш кога трамвајот ќе стигне на булеварот Шипченски проход, 67 број ќе бараш, не е тешко да се снајдеш кога ќе стигнеш на Шипченски проход

More ovoj Sipcenski prohod bila golema ulica mora da imas otprilika nekoj orjentir kade da se skines mislev za opstina Slatina gi pomesav opstinite se izvinuvam kako da dojdam do tamu otkako ce go podignam eng vie drugite kako otidovte do tamu ( onie so posrednik znam kako otisle :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Jas sum prijaven so bg dokumenti vo germanija a vozackata mi e makedonska i imam pravo da vozam 6 meseci, vo pravo si i deka ima najava za priznavanje na vozackite od Januari 2017 godina inace za toa koj kolku vozel niz germanija bez vozacka sekoj so svojata sreka ovde sansite se 1/100 da te legitimira policija no ako se sluci toa ke si platis za site godini so si se pravel mangup. Btw vo sekoj grad ( sekoja pokrajna ) e razicno nekade moze prevedenite mk vozacko sti se vo bg, istite da se zamenat so Germanski.
кажиму на тој адвокатот горе дека ако е замената (јас велам конвентирана) позади буг.возачка го има бројот македонски каде си полагал(адреса) а ако полагаш во бг наново е тога ке имаш буг.ргистарски број,.,.но поентата е дека македонската возачка никој не ја признава во поголемиот случаеви гледам на другите им прават проблеми....
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
More ovoj Sipcenski prohod bila golema ulica mora da imas otprilika nekoj orjentir kade da se skines mislev za opstina Slatina gi pomesav opstinite se izvinuvam kako da dojdam do tamu otkako ce go podignam eng vie drugite kako otidovte do tamu ( onie so posrednik znam kako otisle :)
@Pat Bateman ti pishal ''ако сакаш да стигнеш до Слатина треба со 20 или 23 трамвај, точната станица каде треба да се симнеш не ми текнува ама ќе видиш кога трамвајот ќе стигне на булеварот Шипченски проход, 67 број ќе бараш, не е тешко да се снајдеш кога ќе стигнеш на Шипченски проход'',

a mojt i so taksi...
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
250 му дадов на почетокот кога ја почнував процедурата.А сега ми понуди 300 евра утре да се сликам,утре да го земам,250 утре да се сликам за 3дена да го земам 200 утре да се сликам пасошот после еден месец и 150 утре само да подадам за егн,па откако ке излезе да дојдам да се сликам па пасошот за еден месец.И така сум тука ќе искористам кога имам опција брза постапка истите пари ќе ги дадам по карти мак-бг јадење,пиење.Вечерва ќе преспијам во хотел сме сместени утре ќе се сликаме и си одиме и викендов ќе ни го донесе во мк.[DOUBLEPOST=1479141051][/DOUBLEPOST]


250 му дадов на почетокот кога ја почнував процедурата.А сега ми понуди 300 евра утре да се сликам,утре да го земам,250 утре да се сликам за 3дена да го земам 200 утре да се сликам пасошот после еден месец и 150 утре само да подадам за егн,па откако ке излезе да дојдам да се сликам па пасошот за еден месец.И така сум тука ќе искористам кога имам опција брза постапка истите пари ќе ги дадам по карти мак-бг јадење,пиење.Вечерва ќе преспијам во хотел сме сместени утре ќе се сликаме и си одиме и викендов ќе ни го донесе во мк.[DOUBLEPOST=1479141317][/DOUBLEPOST]


Димитрас да те лажам сега.Утре ќе видам,каде,како и што и ќе ви пишам.Цела процедура и трчкарање ја брка тој и вработените негови јас одам само лично каде што треба,да се појавам.Ме праша ми понуди опции ја избрав таа што според мене ми беше најдобра со оглед дека го чекам пасошов од 2013 и со ситуацијава со избориве што е сигурно-сигурно е.;)
Може ли контакт од посредникот,јас сеуште немам поднесено а сакам да ја започнам процедурата со некој сигурен .Ви благодарам
 
Член од
1 декември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
17
Zdravo decki. Na dopolnitelna sum edna godina so brojce 70**/2014 preku bitolski konzulat dopolnitelni dokumenti od vujko odnesini vo bt. Koga gi vadev izvodite od baba i dedo(roditelite od vujko mi i majka mi) koi se pocinati bidejki se rodeni vo selo togas prezimeto mu bilo so B (trajkoBski) a koga se preselile vo grad bile zapisani bez V(trajkoski). Vo konzulat gi odnesov prevedeni tamu mi gi leglizirajs i zedoja bez nikakov problem. Dali ova mozi da bidi prolem ponatamu i kako mozam da go resam. Fala pozdrav
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Dali nekoj slusnal nesto za tie od 2012,sto bevme bez dop dokumenti,a ne ne ni odbija ni dobivme drzavjanstvo,ednostavno ne trgnaa na strana???pozz do site
 
C

CrazyCounter

Гостин
So izvaena megj voz doz che vozish cela godina i vazhit vo cel svet.
hehe taka ti mislis , megunarodnata vozacka pretstavuva tranzit vozacka ...[DOUBLEPOST=1479669465][/DOUBLEPOST]
Да имат такви случаи кајшто луѓе ги заменале возачките ама или службеникот во општината (градот) не е запознаен со законот или пак немат да го забележит кодот. Исто така и со полицијата. Ако само ја висит возачката без да обрнит поголемо внимание на нејзе мојт ништо да не ти речит, ама ак забележит и те проверит в компјутер 1000ка не ти бегат.
Законот за ова не е за секоја сојузна држава посебно туку е федерален закон кој сите морат да го почитуваат.
se soglasuvam so tebe ![DOUBLEPOST=1479669532][/DOUBLEPOST]
кажиму на тој адвокатот горе дека ако е замената (јас велам конвентирана) позади буг.возачка го има бројот македонски каде си полагал(адреса) а ако полагаш во бг наново е тога ке имаш буг.ргистарски број,.,.но поентата е дека македонската возачка никој не ја признава во поголемиот случаеви гледам на другите им прават проблеми....
taka e pozadi na vozackata pisuva MKD/BUL toa mkdto e problem :)
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
луѓе ве молам за помош доколку некој знае... читав за EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) кој се добива од ЕУ членка на секој кој доаѓа од земја која не е членка на ЕУ. Условот е да се престојува 5 год во земја членка на ЕУ. Со тоj статус се добива право да се преселиш во било која друга земја членка на ЕУ. Мене ме буни дали со BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) којшто ние можеме без проблем да го извадиме во БГ би можеле да се преселиме во друга земја членка на ЕУ? Дали EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) ги нуди истите права како и BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец)...Многу ме мачи ова прашање, дали тие два статуса се на исто рамниште само со таа разлика каде што EU long term resident permit(д'лгосрочно пребивавашт чужденец) ти дава право да се преселиш во друга земја, а BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) не го нуди тоа??? Ве молам помогнете да ја решам дилемава зашто потајно се надевам дека BG permanent resident permit(постојанно пребивавашт чужденец) го нуди правото да се преместиш во друга земја на ЕУ. Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom