Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
11
I jas cekam od 28.10.2016 za potpis ama izgleda ke si pocekame kako sto gledam sitacijata.... a kaj nekoj ako ima promeni ovie denovi neka pise da znaeme do kade e rabotata... Inaku ti so kakvo poteklo si ???
Sa vojna knjizica od dedo mi, i sa izvod iz maticna knjiga da se izjasnio kao bugarin, inace sam veteran od 2013. Br 11***/2013


ke bidi se be ne se razocarvajte se si odi spored planot ke potpisat i jas cekam ocekvajte denovive da ima promena na statusi pozz :)
Imas li neka pouzdana inf, ili? :)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
http://m.novini.bg/news.php?id=390133
Избраната за вицепрезидент Илијана јотова си поставја за цел да ос'штестви много по-сериозна работа с гражданското обштество у нас и с б'лгарите в чужбина.

Това тја разкри в интервју за БНР. "Нито една б'лгарска институција, според мен, не работи достат'чно с неправителствените организации, с гражданските сдруженија.
Ова е всушност МНОГО ДОБРЕ за нас!

"Нито една б'лгарска институција, според мен, не работи достат'чно с неправителствените организации, с гражданските сдруженија. Работата ми в ЕП (Европски Парламент) ме научи, че ако искаш наистина добре да си св'ршиш работата, трјабва да имаш тази експертиза, ште работја много сериозно в тази посока."

Јас ова го читам како - не секој некој да го работи ова, туку луѓе што ќе си ја знаат работата. Само јас гледам позитивно на ова, или не сум сам? :P
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
http://novatv.mk/ostavkata-na-borisov-ja-vodi-bugarija-vo-politichka-kriza/

Ништо не се знае што ќе биде. Најдобро е да има вонредни парламентарни и патриотите да освојат што повеќе пратеници.ако ДПС влезе во влада тогаш нема да ја биде работава. И патриотите да го земат министерството на правосадие ......дали ќе биде ќе видиме
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Колеги? Сакам допрва да почнувам постапка за документи за мене и жената, јас немам потекло ќе одам со потврда а она има баба родена во Бугарија. ја читам темава со внимание ама поделени мислења околу промените па што мислите да почнувам има ли шанси или? Јас лично мислам дека законот неможе да важи ретроактивно така да нема врска промената ако се поднесат документи и влезе во процедура или грешам?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Неможеш да правиш стратеѓии околу тоа како би било, работите се премногу комплицирани. Спремајте документите и започнете ја процедурата, може ќе земете, може нема да земете, ако не пробате никогаш нема да знаете, после ќе ви биде криво што воопшто не сте пробале. Мене ми е многу криво што не ја започнав процедурата некаде таму во 2009 кога завршив средно, до сега сто пати ќе земев пасош.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Партијата што победи на претседателските избори, ако победи и на парламентарните, тешко дека ќе може да состави влада сама. За тоа ќе им треба партијата на Каракачанов кој релативно добро помина на претседателските и веројатно слично ќе помине и на наредните парламентарни. Нас ни одговара Каракачанов да е на власт, затоа што еден сегмент од пазарењето е и да ни се даваат државјанства. Тоа го правеше и со Бојко, така и ќе прави и со другите. Единствена лоша работа што ја видов од вчерашното интервју на Борисов е што меѓу редови кажа дека Каракачанов му го свртел грбот и ако на парламентарните избори победи ГЕРБ, не сум сигурен дека ќе се договорат меѓу себе.
Граганите не гласаха за партиjaта,а за ликот Радев. БСП не може да е прва политичка сила. Прва е ГЕРБ.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Денес бев за подигање указ,да напоменам преку посредник сум.
Ни алијанз банка ни такса ни ништо си одат вработените негови јас чекам во канцеларија на топло се стокмено наместено појдов го подигнав указот и назад в канцеларија.Ме прашаа кога сакам да се сликам и ке одам по брза постапка денес го подигнав указот,утре ке се сликам и за 3 дена да ми го донесе посредникот во македонија.Ми зеде 250 евра со тие цела работа и трчање,легализирање,преведување средува тој јас денес само го подигнав,утре одам да се сликам и ке ми го донесе викендов кога ке иде за Македонија.Позз другари иначе имаше баѓи што подаваа и им закажуваа интервју за март 2018.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
250 евра за цела процедура сите документи или само пасош?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Денес бев за подигање указ,да напоменам преку посредник сум.
Ни алијанз банка ни такса ни ништо си одат вработените негови јас чекам во канцеларија на топло се стокмено наместено појдов го подигнав указот и назад в канцеларија.Ме прашаа кога сакам да се сликам и ке одам по брза постапка денес го подигнав указот,утре ке се сликам и за 3 дена да ми го донесе посредникот во македонија.Ми зеде 250 евра со тие цела работа и трчање,легализирање,преведување средува тој јас денес само го подигнав,утре одам да се сликам и ке ми го донесе викендов кога ке иде за Македонија.Позз другари иначе имаше баѓи што подаваа и им закажуваа интервју за март 2018.
250 евра за цела процедура сите документи или само пасош?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
D

dimitars

Гостин
Денес бев за подигање указ,да напоменам преку посредник сум.
Ни алијанз банка ни такса ни ништо си одат вработените негови јас чекам во канцеларија на топло се стокмено наместено појдов го подигнав указот и назад в канцеларија.Ме прашаа кога сакам да се сликам и ке одам по брза постапка денес го подигнав указот,утре ке се сликам и за 3 дена да ми го донесе посредникот во македонија.Ми зеде 250 евра со тие цела работа и трчање,легализирање,преведување средува тој јас денес само го подигнав,утре одам да се сликам и ке ми го донесе викендов кога ке иде за Македонија.Позз другари иначе имаше баѓи што подаваа и им закажуваа интервју за март 2018.
Slikanjeto za dokumenti za brza postapka ke go pravis vo slatina ili marija lujza. Bidejki nekade imam procitano deka brza postapka 3 rab. Dena samo vo odmvr se izvrsuva. Pozz
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
250 евра за цела процедура сите документи или само пасош?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

250 му дадов на почетокот кога ја почнував процедурата.А сега ми понуди 300 евра утре да се сликам,утре да го земам,250 утре да се сликам за 3дена да го земам 200 утре да се сликам пасошот после еден месец и 150 утре само да подадам за егн,па откако ке излезе да дојдам да се сликам па пасошот за еден месец.И така сум тука ќе искористам кога имам опција брза постапка истите пари ќе ги дадам по карти мак-бг јадење,пиење.Вечерва ќе преспијам во хотел сме сместени утре ќе се сликаме и си одиме и викендов ќе ни го донесе во мк.[DOUBLEPOST=1479141051][/DOUBLEPOST]
250 евра за цела процедура сите документи или само пасош?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

250 му дадов на почетокот кога ја почнував процедурата.А сега ми понуди 300 евра утре да се сликам,утре да го земам,250 утре да се сликам за 3дена да го земам 200 утре да се сликам пасошот после еден месец и 150 утре само да подадам за егн,па откако ке излезе да дојдам да се сликам па пасошот за еден месец.И така сум тука ќе искористам кога имам опција брза постапка истите пари ќе ги дадам по карти мак-бг јадење,пиење.Вечерва ќе преспијам во хотел сме сместени утре ќе се сликаме и си одиме и викендов ќе ни го донесе во мк.[DOUBLEPOST=1479141317][/DOUBLEPOST]
Slikanjeto za dokumenti za brza postapka ke go pravis vo slatina ili marija lujza. Bidejki nekade imam procitano deka brza postapka 3 rab. Dena samo vo odmvr se izvrsuva. Pozz

Димитрас да те лажам сега.Утре ќе видам,каде,како и што и ќе ви пишам.Цела процедура и трчкарање ја брка тој и вработените негови јас одам само лично каде што треба,да се појавам.Ме праша ми понуди опции ја избрав таа што според мене ми беше најдобра со оглед дека го чекам пасошов од 2013 и со ситуацијава со избориве што е сигурно-сигурно е.;)
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
250 му дадов на почетокот кога ја почнував процедурата.А сега ми понуди 300 евра утре да се сликам,утре да го земам,250 утре да се сликам за 3дена да го земам 200 утре да се сликам пасошот после еден месец и 150 утре само да подадам за егн,па откако ке излезе да дојдам да се сликам па пасошот за еден месец.И така сум тука ќе искористам кога имам опција брза постапка истите пари ќе ги дадам по карти мак-бг јадење,пиење.Вечерва ќе преспијам во хотел сме сместени утре ќе се сликаме и си одиме и викендов ќе ни го донесе во мк.[DOUBLEPOST=1479141051][/DOUBLEPOST]


250 му дадов на почетокот кога ја почнував процедурата.А сега ми понуди 300 евра утре да се сликам,утре да го земам,250 утре да се сликам за 3дена да го земам 200 утре да се сликам пасошот после еден месец и 150 утре само да подадам за егн,па откако ке излезе да дојдам да се сликам па пасошот за еден месец.И така сум тука ќе искористам кога имам опција брза постапка истите пари ќе ги дадам по карти мак-бг јадење,пиење.Вечерва ќе преспијам во хотел сме сместени утре ќе се сликаме и си одиме и викендов ќе ни го донесе во мк.[DOUBLEPOST=1479141317][/DOUBLEPOST]


)
Другар вадеше лани или прехлани по редовна постапка ми рече 40 евра дал за пасош, сам го вадеше, а посредник ми рече 200-250 за пасош па затоа прашувам, веројатно го покачиле или посредниците не колат? :) Мислам ок е разбирливо и тие да земат процент за услуги ама 5-6 пати поскапо...

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
Другар вадеше лани или прехлани по редовна постапка ми рече 40 евра дал за пасош а посредник ми рече 200-250 за пасош па затоа прашувам, веројатно го покачиле или посредниците не колат? :)

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Во тие 250 евра такси,провизии за указ,легализирање-преведување извод и пасош по брза постапка.Рече и дека демек е поскапено ама како и да е ако одев по редовна ќе подадев за егн и ќе си одев,па требаше да идам пак за сликање,па пак за подигање пасош ќе ги дадев истите пари по пат.Вака супер ми дојде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom