Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
брат да го затвориме ова со возачкиве затоа што веке стварно НЕМА СМИСЛА,ја направивте возачката ко дозвола за возење вселенски брот,,,,,па вака,,,,мој комшија кој веке 7 год живее во германија со бг пасс.кој вози со бг.возачка до сега него казниле ниту му направиле проблем такада стварно прекинете веке стварно доволное е,,бајдувеј ме ИЗНАСМЕА жив и здрав да си,,,босанските возачки признаени от цел свет:aplauz:,,,,,,без навреда,,ништо лошо.поз..до тебе,,среќно
Дали мојш да диференцираш меѓу „ми кажа комшијата“ и шо пишит во законот. Значит ти постирав погоре линк на кој јасно пишит дека е ЗАБРАНЕТО.
Еве ти линк кои држави можат да ги сменат возачките без полагање или делумно полагање на испит (и да мојш да видиш дека втора по ред е Босна и Херцеговина):
https://www.adac.de/_mmm/pdf/2016-Staatenliste-nach-Anlage-11-+FeV_129770.pdf

Еве и членот од законот кој го потврдува истото:
§28, FeV Absatz 4 Satz 8 (изгуглај го и преведи го)

Црно на бело се е напишано ама ти или незнајш да читаш или не сакаш да сватиш. Трето немат.
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Споделувајте тие што ќе ви биде променет статусот на бројчето, да знаеме од прилика како се движи работава.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
dali nekoj znae kolku se ceka od prijavuvanje mesto na ziveenje do registracija za maticen broj
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
брат да го затвориме ова со возачкиве затоа што веке стварно НЕМА СМИСЛА,ја направивте возачката ко дозвола за возење вселенски брот,,,,,па вака,,,,мој комшија кој веке 7 год живее во германија со бг пасс.кој вози со бг.возачка до сега него казниле ниту му направиле проблем такада стварно прекинете веке стварно доволное е,,бајдувеј ме ИЗНАСМЕА жив и здрав да си,,,босанските возачки признаени от цел свет:aplauz:,,,,,,без навреда,,ништо лошо.поз..до тебе,,среќно[DOUBLEPOST=1479510659][/DOUBLEPOST]
честито,,,со што документи си??????
Со никакви документи.Сова моево е чиста среќа.Ми пишуваше да доставам дополнителни документи скоро 2 години ама ништо не доставив бидејќи немав.И кога последно проверив на финална,на експерска и опп одобрен указ се чека потпис и после два месеци потпишан указот.Понеделникот бев го подогнав,вторникот се сликав и вчера на рака пасошот и личната карта.:aplauz:
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Со никакви документи.Сова моево е чиста среќа.Ми пишуваше да доставам дополнителни документи скоро 2 години ама ништо не доставив бидејќи немав.И кога последно проверив на финална,на експерска и опп одобрен указ се чека потпис и после два месеци потпишан указот.Понеделникот бев го подогнав,вторникот се сликав и вчера на рака пасошот и личната карта.:aplauz:
Потсети не кое бројче беше, за и ние другиве заглавени да се понадеваме . ..
 
C

CrazyCounter

Гостин
Во Германија е дозволено да се возит само 6 месеци од пријавувањето на адреса со Бугарска возачка преведена од Македонска. Отпозади имат код 70МКД шо значит дека е сменета од Македонска. Казните се големи (1000еур печат на возачката Д пречкртано и забрана за возење и полагање во Германија со траење од 1 година). Доколку не се почитува забраната може да следи казна затвор од траење од 6 месеци.
Од Балканов (нонЕУ) единствено се признаени босанските возачки (ама само Б кат.). Имат најави дека од нова година или најкасно до март април и Македонските возачки ќе спаѓаат во додатокот 11 т.е. ќе можат да се сменат дирекно на Германски без полагање на возачки испит (исто само за Б кат.).

Секоја држава на ЕУ си имат посебни закони кои ја признаваат или не Македонската возачка дозвола (воедно и Бугарската возачка преведена од Македонска).
Повеќе инфо на сајтот од ЕК:
http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/germany/index_de.htm
Jas sum prijaven so bg dokumenti vo germanija a vozackata mi e makedonska i imam pravo da vozam 6 meseci, vo pravo si i deka ima najava za priznavanje na vozackite od Januari 2017 godina inace za toa koj kolku vozel niz germanija bez vozacka sekoj so svojata sreka ovde sansite se 1/100 da te legitimira policija no ako se sluci toa ke si platis za site godini so si se pravel mangup. Btw vo sekoj grad ( sekoja pokrajna ) e razicno nekade moze prevedenite mk vozacko sti se vo bg, istite da se zamenat so Germanski.
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

ova mi e nekade od 22/09, sto e sleden status?[DOUBLEPOST=1479562676][/DOUBLEPOST]
Cetiri meseci ce pocekas i ce imas promena na status ubazena molba ili .Taka bese na stotici pred tebe[DOUBLEPOST=1474148057][/DOUBLEPOST]
Cetiri meseci ce pocekas i ce imas promena na status ubazena molba ili .Taka bese na stotici pred tebe
a ima li sansi da te odbijat posle ovoj status?
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

ova mi e nekade od 22/09, sto e sleden status?[DOUBLEPOST=1479562676][/DOUBLEPOST]
a ima li sansi da te odbijat posle ovoj status?
Znaci se dodeka ne pisuva molbata e razgledana so polozitelno stanoviste se e mozno.Mo ze da pisuva deka se vraca na dopolnitelna ili se odbiva
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

ova mi e nekade od 22/09, sto e sleden status?[DOUBLEPOST=1479562676][/DOUBLEPOST]
a ima li sansi da te odbijat posle ovoj status?
Koj broj si ?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Jas sum prijaven so bg dokumenti vo germanija a vozackata mi e makedonska i imam pravo da vozam 6 meseci, vo pravo si i deka ima najava za priznavanje na vozackite od Januari 2017 godina inace za toa koj kolku vozel niz germanija bez vozacka sekoj so svojata sreka ovde sansite se 1/100 da te legitimira policija no ako se sluci toa ke si platis za site godini so si se pravel mangup. Btw vo sekoj grad ( sekoja pokrajna ) e razicno nekade moze prevedenite mk vozacko sti se vo bg, istite da se zamenat so Germanski.
So izvaena megj voz doz che vozish cela godina i vazhit vo cel svet.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Jas sum prijaven so bg dokumenti vo germanija a vozackata mi e makedonska i imam pravo da vozam 6 meseci, vo pravo si i deka ima najava za priznavanje na vozackite od Januari 2017 godina inace za toa koj kolku vozel niz germanija bez vozacka sekoj so svojata sreka ovde sansite se 1/100 da te legitimira policija no ako se sluci toa ke si platis za site godini so si se pravel mangup. Btw vo sekoj grad ( sekoja pokrajna ) e razicno nekade moze prevedenite mk vozacko sti se vo bg, istite da se zamenat so Germanski.
Да имат такви случаи кајшто луѓе ги заменале возачките ама или службеникот во општината (градот) не е запознаен со законот или пак немат да го забележит кодот. Исто така и со полицијата. Ако само ја висит возачката без да обрнит поголемо внимание на нејзе мојт ништо да не ти речит, ама ак забележит и те проверит в компјутер 1000ка не ти бегат.
Законот за ова не е за секоја сојузна држава посебно туку е федерален закон кој сите морат да го почитуваат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom