Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
И двете се признаени, ама БККС ми изгледаат посериозни. Само не ми е јасно дали Маринела и Петар Колев се заедно. Го гледав собирот во Александар Палас пред некое време, каде што го избраа Колев за претседател и не ја видов Маринела и не ја прочитав во органите на организацијата.
Маринела е одговорна за Битола.
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
90
Поени од реакции
135
Ti go podigna ukazot ili ??? zosto te prasuvam vaka procitaj sto napisal eden clen

Na vrata ke ve prasaat dali imate zakazano elektronski i ve pustaat da odite na 5 kat. Tamu cekate red. Obicno primaat po dvajca. Go pokazuvate ispecatenoto i pasosot i dve fotografii da se novi ne isti kako na proishodot. Potoa vi go naogjaat dosieto. Ke vi dadat eden list na koj pisuvate ime i prezime, data na podiganje na ukazot, toa go popolnuvate na KIRILICA.

1 prasanje .E sega prasanjeto e odis na 5 kat ili se zavrsuvas na salter koga podavav dop dokument vidov deka ima salter za izdavanje ukazi toa bese na prizemje ama zosto ovoj clen napisal odis na 5 kat ????
------------------------------

odkako ke go podignes ukazot odis vo opstina Sredec kade sto apliciras za maticen broj i sega se placa 30leva vo opstinata za EGN i vpisuvanje vo kniga na ziteli na sluzbena adresa opstina Sredec/Sofija

2 prasanje. opstina Sredec toa e nekade vo blizina od kaj go podignuvas ukazot

Znaci dali dobro razbrav podignuvas ukaz odis vo opstina Sredec za eng da apliciras i toa e toa
ova se troskovite
50leva + 5 bank.provizija za MP(zemanje na ukaz)
30leva vo opstinata za EGN i vpisuvanje vo kniga na ziteli na sluzbena adresa opstina Sredec/Sofija

3 prasanje. 85 leva grubo izracunato ili se placa uste nesto ????
Vaka nee taka idealno kako sto mislite, nekoj clen sigurno znae nesaka da pise tuka na forumov, jas go podignav drzavjanstvoto 29 septemvri uste ne sum bil na slikanje.Sega mi baraat umrenica od tatko, vencanica i foto kopija licna karta od majka,izvodi od zena deca i interrnacionalen izvod od mene isto taka, toa go bev pisuval na forumov.Sve ova baraat u opstina jas sum vo Kustendil dali ova vazi samo za tamu stvarno naznam.E sega nekoj zavrsil mnogu lesno cisto sumjam.Mu velam na mojot posrednik covece normalen li si ti pa ovoa e demek dokazuvam poteklo ne saka da mi kaze zasto baraat ali vika mora ne uspeav da doznam.Esega nekoj znae da kaze tuka na forumov samo nesaka
 
Последно уредено:

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
Vaka nee taka idealno kako sto mislite, nekoj clen sigurno znae nesaka da pise tuka na forumov, jas go podignav drzavjanstvoto 29 septemvri uste ne sum bil na slikanje.Sega mi baraat umrenica od tatko, vencanica i foto kopija licna karta od majka,izvodi od zena deca i interrnacionalen izvod od mene isto taka, toa go bev pisuval na forumov.Sve ova baraat u opstina jas sum vo Kustendil dali ova vazi samo za tamu stvarno naznam.E sega nekoj zavrsil mnogu lesno cisto sumjam.Mu velam na mojot posrednik covece normalen li si ti pa ovoa e demek dokazuvam poteklo ne saka da mi kaze zasto baraat ali vika mora ne uspeav da doznam.Esega nekoj znae da kaze tuka na forumov samo nesaka
edobro ke gi izvadis i tie dokumenti bitno si dobil drzavjanstvo toa ne komlivcriano izvadi gi dokumenti i gotovo so sreka[DOUBLEPOST=1477482496][/DOUBLEPOST]nego 2013 do kaj se 1ipol sme na finalen uste kolku ke cekame 124../2013
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Vaka nee taka idealno kako sto mislite, nekoj clen sigurno znae nesaka da pise tuka na forumov, jas go podignav drzavjanstvoto 29 septemvri uste ne sum bil na slikanje.Sega mi baraat umrenica od tatko, vencanica i foto kopija licna karta od majka,izvodi od zena deca i interrnacionalen izvod od mene isto taka, toa go bev pisuval na forumov.Sve ova baraat u opstina jas sum vo Kustendil dali ova vazi samo za tamu stvarno naznam.E sega nekoj zavrsil mnogu lesno cisto sumjam.Mu velam na mojot posrednik covece normalen li si ti pa ovoa e demek dokazuvam poteklo ne saka da mi kaze zasto baraat ali vika mora ne uspeav da doznam.Esega nekoj znae da kaze tuka na forumov samo nesaka
Jas vo ipstina samo mi pobaraa fa kazam tatkovo ime so data na raganje majka data deca data na raganje i deklaracija za adresata koja mi ja dade moj cicko koj imase svoj apartman vo bansko i toa bese se.niv ne im yrebaat izvodi smrdeni site imformacii vo kompjutet im izleguvaat isto i vo policija koga bev na slikanje samo listot so egn od opstinata mi go pobaraa za drugo imaat ae.inaku site tie izvodi gi imas podadeno uste za intervjuto i taa papaka koga go podigna ukaOt e ispratena vo opstinata i tamuse site izvodi.Ti so ukaz naredba od predsedatel vo raka date odbijat vo opstina nema sansi.Aj priznaj dali navistina tr vratile bidejci si nemal od mrtviot tatko izvod???$&@$??????nevozmozno
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
90
Поени од реакции
135
Jas vo ipstina samo mi pobaraa fa kazam tatkovo ime so data na raganje majka data deca data na raganje i deklaracija za adresata koja mi ja dade moj cicko koj imase svoj apartman vo bansko i toa bese se.niv ne im yrebaat izvodi smrdeni site imformacii vo kompjutet im izleguvaat isto i vo policija koga bev na slikanje samo listot so egn od opstinata mi go pobaraa za drugo imaat ae.inaku site tie izvodi gi imas podadeno uste za intervjuto i taa papaka koga go podigna ukaOt e ispratena vo opstinata i tamuse site izvodi.Ti so ukaz naredba od predsedatel vo raka date odbijat vo opstina nema sansi.Aj priznaj dali navistina tr vratile bidejci si nemal od mrtviot tatko izvod???$&@$??????nevozmozno
Vlado covece ke ti go pratam u poraka dokumentot nemoj da gi manipulirate lugeto vcera go vadiv od piom POSMRTNICATA OD TATKOMI. Zada ne plakam u maticno.DALI SI SVESEN NON STOP SE KARAM SO POSREDNIKOT MU VELAM ZASTO JAS KASNAM. TI VLADO SO IZDAVANJE NA UKAZOT SI POSLE MENE CELO VREME TE PRATAM NA FORUMOV A SI BIL NA SLIKANJE.JAS SEUSTE NE SUM BIL INACE SUM OD PROBISTIP I DRUGI SUM PRASUVAL SO BG PASOS OD PROBISTIP MI VELAT MORA TAKA I NA MENE GI BARAA TIE DOKUMENTI.ZNACI NEKOJ NESTO MATI.
.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Za site edna informacija vo vrska so adresite koga davate druga adresa vo bg a ne drzavnata da znaete deka glasanjeto e obavezno za tie sto dale privatna adresa deka ziveete vo bg
Dodeka tie sto se na drzavnata adresa mozaat ako sakaat da glasaat mozeda glasaat vo ambasa koznulat zavisivo koja drzava ziveaat bez da se plasaat od nekoi globi zatoa imase globi na izborite koi pominaa zostone glasaa na tie mesta kade se zapisele deka ziveeat.
Pozz do site
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Jas vo ipstina samo mi pobaraa fa kazam tatkovo ime so data na raganje majka data deca data na raganje i deklaracija za adresata koja mi ja dade moj cicko koj imase svoj apartman vo bansko i toa bese se.niv ne im yrebaat izvodi smrdeni site imformacii vo kompjutet im izleguvaat isto i vo policija koga bev na slikanje samo listot so egn od opstinata mi go pobaraa za drugo imaat ae.inaku site tie izvodi gi imas podadeno uste za intervjuto i taa papaka koga go podigna ukaOt e ispratena vo opstinata i tamuse site izvodi.Ti so ukaz naredba od predsedatel vo raka date odbijat vo opstina nema sansi.Aj priznaj dali navistina tr vratile bidejci si nemal od mrtviot tatko izvod???$&@$??????nevozmozno
Ova so izvodive da ne e sema na posrednicite za pari pravenje ,do negde i vlado e u pravo so ke im ist izvod po tri pati
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ova so izvodive da ne e sema na posrednicite za pari pravenje ,do negde i vlado e u pravo so ke im ist izvod po tri pati

I vlado007 i jovan159 se vo pravo sto se bunis citaj malku podobro Vlado zemal adresa vo Bansko a Jovan vo Kustendil dve razlicni opstini me zacudi Jovan kolku dokumenti mu imat pobarano vo Kustendil ...bog da cuva
No nitu eden clen ne mi odgovori na prasanjata kako e vo Sofija ...Jovan vo Sofija spored pisuvanjata barale samo izvod preveden i legaliziran
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
90
Поени од реакции
135
I vlado007 i jovan159 se vo pravo sto se bunis citaj malku podobro Vlado zemal adresa vo Bansko a Jovan vo Kustendil dve razlicni opstini me zacudi Jovan kolku dokumenti mu imat pobarano vo Kustendil ...bog da cuva
No nitu eden clen ne mi odgovori na prasanjata kako e vo Sofija ...Jovan vo Sofija spored pisuvanjata barale samo izvod preveden i legaliziran
Pred malku se slusnav so posredikot, mi veli toa bilo za posle moite deca da zemale drzavjanstvo bez problem
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Дали мекој преку амбасада или конзучат има закажано за онтервју, и за кој датум закажуваат
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
90
Поени од реакции
135
I vlado007 i jovan159 se vo pravo sto se bunis citaj malku podobro Vlado zemal adresa vo Bansko a Jovan vo Kustendil dve razlicni opstini me zacudi Jovan kolku dokumenti mu imat pobarano vo Kustendil ...bog da cuva
No nitu eden clen ne mi odgovori na prasanjata kako e vo Sofija ...Jovan vo Sofija spored pisuvanjata barale samo izvod preveden i legaliziran
Mozebi e tamu taka nevelam deka nee.Pred malku se slusnav so posredikot, mi veli toa bilo za posle moite deca da zemale drzavjanstvo bez problem
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
I vlado007 i jovan159 se vo pravo sto se bunis citaj malku podobro Vlado zemal adresa vo Bansko a Jovan vo Kustendil dve razlicni opstini me zacudi Jovan kolku dokumenti mu imat pobarano vo Kustendil ...bog da cuva
No nitu eden clen ne mi odgovori na prasanjata kako e vo Sofija ...Jovan vo Sofija spored pisuvanjata barale samo izvod preveden i legaliziran
јас бев во Софија минатата недела, бараат извод преведен и легализиран и без тоа нема да ти дозволат да се сликаш за пасош и лична карта[DOUBLEPOST=1477516190][/DOUBLEPOST]
I vlado007 i jovan159 se vo pravo sto se bunis citaj malku podobro Vlado zemal adresa vo Bansko a Jovan vo Kustendil dve razlicni opstini me zacudi Jovan kolku dokumenti mu imat pobarano vo Kustendil ...bog da cuva
No nitu eden clen ne mi odgovori na prasanjata kako e vo Sofija ...Jovan vo Sofija spored pisuvanjata barale samo izvod preveden i legaliziran
јас бев во Софија минатата недела, бараат извод преведен и легализиран и без тоа нема да ти дозволат да се сликаш за пасош и лична карта
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom