Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 ноември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
5
Реално, дали сметате дека БККС е подобар избор отколку Македонско Бугарско Пријателство? Штом ќе имате промени, пишете :D
I BKKS i MBP se priznati od DABC taka da se edno e dali e edneta ili drugata!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Реално, дали сметате дека БККС е подобар избор отколку Македонско Бугарско Пријателство? Штом ќе имате промени, пишете :D
Jas se resiv za bkks zosto od toa makedonsko bugarsko prijatelatvo taa mistrijata od bitola ne bese seriozna. Dvete se priznati od Bugarija
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
I BKKS i MBP se priznati od DABC taka da se edno e dali e edneta ili drugata!
Знам дека во ДАБЧ се признаени и двете, битното е дали се признаени и двете од страна на министерството. На крајот тоа кажува да или не. ДАБЧ е лесна работа
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Не сум од 2013, туку од 2015. За происход поднесов лани во октомври, ми излезе во декември и тогаш закажав за интервју.
ако добро се секавам јас за дупликат происхот подадов декември 2015 а за интер. ми закажаја јуни 2017,значи и ти си чекал една год.за интервју!!!!требаше и јас да подадам октомври како што договорив со мојот посредник но ме млатеше до декември,,катастрофа,,како и да е барем на крајот да има сето тоа позитивен исход....[DOUBLEPOST=1477433282][/DOUBLEPOST]
Има многу луѓе што ги познавам, а се во иста ситуација како мојата и се пред мене, само веројатно не пишуваат овде. За секоја промена, ќе известувам. Поздрав.
ОБАВЕЗНО не заборавај,и јас чекам истото,,патем со среќа
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
ако добро се секавам јас за дупликат происхот подадов декември 2015 а за интер. ми закажаја јуни 2017,значи и ти си чекал една год.за интервју!!!!требаше и јас да подадам октомври како што договорив со мојот посредник но ме млатеше до декември,,катастрофа,,како и да е барем на крајот да има сето тоа позитивен исход....[DOUBLEPOST=1477433282][/DOUBLEPOST]
ОБАВЕЗНО не заборавај,и јас чекам истото,,патем со среќа
Ретка можност да направиме добро предвидување засновано од исходот на @Milanese
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
па брату ко че си на шалтер се потпишуваш ти го дава указо и и викаш и стартио документ да си го подигнам па пак ти дава ливче пак да се потпишиш и да пишиш шо документ си подигаш и то е то

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Ti go podigna ukazot ili ??? zosto te prasuvam vaka procitaj sto napisal eden clen

Na vrata ke ve prasaat dali imate zakazano elektronski i ve pustaat da odite na 5 kat. Tamu cekate red. Obicno primaat po dvajca. Go pokazuvate ispecatenoto i pasosot i dve fotografii da se novi ne isti kako na proishodot. Potoa vi go naogjaat dosieto. Ke vi dadat eden list na koj pisuvate ime i prezime, data na podiganje na ukazot, toa go popolnuvate na KIRILICA.

1 prasanje .E sega prasanjeto e odis na 5 kat ili se zavrsuvas na salter koga podavav dop dokument vidov deka ima salter za izdavanje ukazi toa bese na prizemje ama zosto ovoj clen napisal odis na 5 kat ????
------------------------------

odkako ke go podignes ukazot odis vo opstina Sredec kade sto apliciras za maticen broj i sega se placa 30leva vo opstinata za EGN i vpisuvanje vo kniga na ziteli na sluzbena adresa opstina Sredec/Sofija

2 prasanje. opstina Sredec toa e nekade vo blizina od kaj go podignuvas ukazot

Znaci dali dobro razbrav podignuvas ukaz odis vo opstina Sredec za eng da apliciras i toa e toa
ova se troskovite
50leva + 5 bank.provizija za MP(zemanje na ukaz)
30leva vo opstinata za EGN i vpisuvanje vo kniga na ziteli na sluzbena adresa opstina Sredec/Sofija

3 prasanje. 85 leva grubo izracunato ili se placa uste nesto ????
 
Член од
21 април 2015
Мислења
39
Поени од реакции
30
Реално, дали сметате дека БККС е подобар избор отколку Македонско Бугарско Пријателство? Штом ќе имате промени, пишете :D

И двете се признаени, ама БККС ми изгледаат посериозни. Само не ми е јасно дали Маринела и Петар Колев се заедно. Го гледав собирот во Александар Палас пред некое време, каде што го избраа Колев за претседател и не ја видов Маринела и не ја прочитав во органите на организацијата.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Koj dokumenti i od kade se podigaat posle ukazot?.Za pasos i licna karta moze da se izvadat od ambasada ili prviot pat treba vo Sofija?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
И двете се признаени, ама БККС ми изгледаат посериозни. Само не ми е јасно дали Маринела и Петар Колев се заедно. Го гледав собирот во Александар Палас пред некое време, каде што го избраа Колев за претседател и не ја видов Маринела и не ја прочитав во органите на организацијата.
Сега Петар е на чело, а и МБП е најраспространето здружение во македонија, со тоа што го има во речиси секој град. Да се надеваме дека ќе биде и уважено како валиден документ потврдата од него xD
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom